§ 8 Режим судноплавства по Дунаю
Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського |
§ 8 Режим судноплавства по Дунаю
Україна є учасницею одного міжнародного договору про режим міжнародної ріки — Конвенції про режим судноплавства по Дунаю 1948 р.1. Дія Конвенції поширюється на всю «судноплавну частину Дунаю, від Ульма до Чорного моря, через Сулінське гирло з виходом до моря через Сулінський канал» (ст. 2). Навігація на цьому відрізку Дунаю має бути свободною та відкритою «відповідно до інтересів і суверенних прав придунайських країн, а також з метою зміцнення економічних і культурних зв’язків придунайських країн між собою і з іншими країнами» (Преамбула). Військові судна придунайських держав за межами своїх країн можуть знаходитися «за домовленістю між заінтересованими придунайськими державами» (ст. 30). Плавання по Дунаю військових кораблів усіх непридунайських держав заборонено2. Конвенція встановлює обов’язки дер-жав-учасниць із забезпечення судноплавства на своїх ділянках ріки, установлює режим судноплавства (гл. V), визначає порядок покриття витрат із забезпечення судноплавства (гл. VІ). На підставі Конвенції про режим судноплавства по Дунаю 1948 р. створена Дунайська комісія у складі представників придунайських країн (ст. 5) і встановлена її компетенція. Штаб-квартира Комісії знаходиться в м. Будапешті. Конвенція передбачає створення спеціальних річкових адміністрацій.
1 Конвенция о режиме судоходства по Дунаю от 18 августа 1948 г. // Международное право в документах / Сост. Н. Т. Блатова. – С. 450–459.
2 Заборона на військове судноплавство неприбрежних держав є загальним принципом міжнародно-правового режиму міжнародних рік. Щодо цього принципу виникла колізія після розпаду СРСР, коли Російська Федерація, не будучи придунайською державою, заявила про правонаступництво участі СРСР у Конвенції про режим судноплавства по Дунаю. Залишаючись на не цілком з
< Попередня Наступна >