Головне меню

§ 2 Нормативні засоби забезпечення миру та безпеки

Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського
124

§ 2 Нормативні засоби забезпечення миру та безпеки

Знадобився невдалий досвід Ліги Націй, Статут якої пе­редбачав створення механізму «колективної безпеки» при збереженні в держав «права на війну», а потім укладення в 1928 р. Паризького договору, щоб визнати той факт, що міжнародне право тільки тоді здатне стати засобом забезпе­чення безпеки держав, коли застосування сили, крім права на самооборону, буде заборонено. Чинне міжнародне право покликане служити миру. Тому всі його норми повинні мати «світозберігаючий» потенціал. Насамперед це стосується ос­новних принципів міжнародного права, що спрямовані на забезпечення співробітництва та міжнародного захисту на­родів, причому ці принципи тільки тоді досягають мети, коли діють взаємозалежно. Юридичну основу права міжнародної військової безпеки складають насамперед такі основні прин­ципи міжнародного права, як принцип незастосування сили, принцип мирного вирішення спорів, принцип роззброєння.

Принцип заборони агресивних війн (ненападу), що ви­пливав із Паризького договору 1928 р., із прийняттям Ста­туту ООН трансформувався в більш широкий за обсягом за­борони принцип незастосування сили чи погрози силою: «Усі члени ООН утримуються в їхніх міжнародних відносинах від погрози силою чи її застосування як проти територіальної цілісності чи політичної незалежності, так і будь-яким іншим чином, несумісним з цілями ООН» (п. 4 ст. 2 Статуту ООН).

Правовий зміст цього принципу був розкритий у низці Резо­люцій Генеральної Асамблеї ООН, спрямованих на зміцнен­ня правових основ та підвищення ефективності механізму ООН із підтримки миру (Декларація про зміцнення міжна­родної безпеки 1970 р.; Декларація про запобігання й усу­нення спорів і ситуацій, що можуть загрожувати міжнарод­ному миру та безпеці, і про роль ООН у цій області 1988 р.) Особливе місце серед них займає визначення агресії, при

й­няте Резолюцією Генеральної Асамблеї 14 грудня 1974 р. Визначення агресії та перелік агресивних актів, наведених в цій резолюції, вважаються загальновизнаними та широко застосовуються в міжнародно-правовій практиці.

Агресія — це застосування збройної сили державою про­ти суверенітету, територіальної недоторканності чи політич­ної незалежності іншої держави чи будь-яким іншим чином, несумісним зі Статутом Організації Об’єднаних Націй. Про факт агресії можуть свідчити такі акти, що не є вичерпни­ми та характеризують лише найбільш розповсюджені спо­соби застосування сили: вторгнення чи напад збройних сил держави на територію іншої держави чи будь-яка військо­ва окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення чи нападу, будь-яка анексія із застосуванням сили проти території іншої держа­ви чи її частини; бомбардування збройними силами держа­ви території іншої держави чи застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави; блокада портів чи берегів держави збройними силами іншої держави; на­пад збройними силами держави на сухопутні, морські чи повітряні флоти іншої держави; застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держа­ви, за згодою із приймаючою державою на порушення умов, передбачених в угоді, чи будь-яке продовження їхнього пе­ребування на цій території за припиненням дії угоди; дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави; засилання державою чи від імені держави зброй­них банд, груп, іррегулярних сил чи найманців, що здійсню­ють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які носять настільки серйозний характер, що рівносильні перерахованим вище актам (ст. 3).

Принцип незастосування сили створив умови для фор­мування принципу територіальної недоторканності (непо­рушності кордонів). За рахунок принципу незастосування сили досягається систематичність основних принципів і їхня націленість на охорону міжнародного миру — підкрес­люється в Декларації про принципи міжнародного права 1970 р. Так, чинне міжнародного право передбачає мож­ливість застосування до порушника миру примусових за­ходів (розділ VІІ Статуту ООН). Але не менш важливими є заходи попереджувального характеру, тобто мирні засоби вирішення спорів (розділ VІ Статуту). Якщо спір не врегу­льовано, то Рада Безпеки вирішує, яких заходів вжити: пе­реривання економічних відносин, морських, повітряних заходів, розриву дипломатичних відносин (розділ VII Ста­туту). Статут ООН також запровадив у міжнародне право, хоча й у загальній формі, принцип роззброєння.

Міжнародне співтовариство зацікавлене в дотриманні ос­новних принципів міжнародного права як нормативної га­рантії безпеки держав. Удосконалювання цих принципів здійснюється за допомогою практики їх підтвердження, роз­витку та конкретизації в різних за своїм юридичним харак­тером міжнародних документах. Це може бути досягнуто різними шляхами: один із них — закріплення міжнародних зобов’язань у внутрішньодержавному законодавстві. Інший шлях — договірне підтвердження зобов’язань на двосто­ронній, регіональній, універсальній основі: укладення уні­версальних договорів про обмеження та заборону окремих видів озброєнь, двосторонніх договорів між державами.

 

< Попередня   Наступна >