7.1. ПОНЯТТЯ, ЗАВДАННЯ ТА ДЖЕРЕЛА КРИМІНАЛІСТИЧНОЇ ТЕХНІКИ
Криміналістика - Криміналістика (криміналістична техніка) |
Тема 7. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ КРИМІНАЛІСТИЧНОЇ ТЕХНІКИ
7.1. ПОНЯТТЯ, ЗАВДАННЯ ТА ДЖЕРЕЛА КРИМІНАЛІСТИЧНОЇ ТЕХНІКИ
У криміналістиці поняття "криміналістична техніка" виникло для позначення сукупності технічних пристроїв, пристосувань і матеріалів, які застосовують для виявлення, фіксації і дослідження матеріальних джерел інформації. Основою виникнення і застосування технічних засобів було досягнення природничих і технічних наук, переважно фізики, хімії та біології, методи й засоби яких першими застосовували у практиці розслідування злочинів. Методи й засоби природничих наук застосовували для розв'язання вузьких завдань криміналістики. Так виникли засоби й методи дослідження речових джерел інформації, що мають специфічну криміналістичну спрямованість, а також поняття "криміналістична техніка" для позначення не тільки сукупності технічних засобів (приладів, інструментів, пристроїв і матеріалів), які застосовують для розкриття злочинів, а й системи прийомів і методів їх ефективного застосування. Ця система теоретичних положень утворила розділ криміналістики "Криміналістична техніка". Таке двоєдине поняття криміналістичної техніки збереглося донині і є найприйнятнішим.
Таким чином, у криміналістиці склалася система концепцій, теоретичних постулатів, технічних засобів, знань і методів, які застосовують для виявлення, дослідження й використання слідів злочину з метою його розкриття та встановлення винного. Поняття "криміналістична техніка" нині використовують у двох значеннях: як розділ криміналістики; як технічні засоби, а також їх сукупність і прийоми використання у розслідуванні злочинів.
Криміналістична техніка як розділ криміналістики — це сукупність наукових положень і рекомендацій щодо застосування природничонаукових методів і технічних засобів під час розкриття злочинів.
* основи криміналістичної техніки (загальні положення);
* відеозапис, судова фотографія та кінематографія;
* трасологія;
* судова балістика;
* техніко-криміналістичне дослідження документів;
* криміналістичне дослідження письма;
* ідентифікація людини за ознаками зовнішності (судова габітологія);
* кримінальна реєстрація.
У другому значенні криміналістична техніка — це сукупність (система) спеціальних засобів і методів (у тому числі суспільнонаукових), які застосовують для виявлення, фіксації, дослідження, оцінювання та використання доказів під час розслідування злочинів. Отже, криміналістична техніка — це розділ криміналістики, що становить систему теоретичних положень (концепцій, теорій) і створених на їх основі технічних засобів і методів, застосовуваних для збирання, обробки, дослідження, використання і подання криміналістичної інформації для розслідування й попередження злочинів.
Завдання криміналістичної техніки:
* розробка технічних засобів і методів, що забезпечують залучення до процесу доказування нових джерел криміналістичної інформації;
* виявлення та вилучення матеріальних слідів злочину:
* з'ясування механізму утворення слідів і причин взаємодії;
* виявлення властивостей, станів, групової належності й тотожності об'єктів —джерел інформації;
* обробка й використання криміналістичної інформації для розслідування та попередження злочинів;
* розробка прийомів і технічних засобів оцінювання та подання
криміналістичної інформації у правоохоронній діяльності.
Джерела криміналістичної техніки:
* кримінально-процесуальний закон;
* потреби слідчої та судової практики;
* досягнення природничих і технічних наук, які сприяють удосконаленню наявних і розробці та впровадженню нових методів і засобів криміналістичної та спеціальної техніки.
< Попередня Наступна >