Головне меню
Головна Підручники Кримінальне право Кримінальне право України: Загальна частина РОЗДІЛ XIV ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ ЗЛОЧИННІСТЬ ДІЯННЯ // § 1. Поняття та види обставин, що виключають злочинність діяння

РОЗДІЛ XIV ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ ЗЛОЧИННІСТЬ ДІЯННЯ // § 1. Поняття та види обставин, що виключають злочинність діяння

Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина
48

РОЗДІЛ XIV

ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ ЗЛОЧИННІСТЬ ДІЯННЯ

§ 1. Поняття та види обставин, що виключають злочинність діяння

Нерідко приватні, а також службові особи вимушені ро­бити вчинки, що за зовнішніми своїми ознаками збігаються з тим або іншим злочинним діянням (наприклад, із вбивством, знищенням майна, перевищенням влади тощо). По суті, од­нак, такі вчинки не є суспільно небезпечними і кримінально забороненими, а, навпаки, визнаються правомірними і, як пра­вило, суспільно корисними (наприклад, позбавлення життя нападника при захисті від його нападу; знищення майна для усунення небезпеки, спричиненої пожежею; застосування зброї працівником міліції при затриманні небезпечного злочинця тощо). У науці кримінального права такі вчинки – необхідна оборона, крайня необхідність, затримання злочинця, обґрун­тований ризик, виконання службового обов’язку, виконання законного наказу тощо – називають обставинами, що виклю­чають суспільну небезпечність і протиправність, або, інакше кажучи, злочинність діяння. Юридична природа цих обставин полягає в тому, що вони виключають саму підставу криміналь­ної відповідальності (ст. 2 КК), тобто зазначені вчинки мають такі ознаки, що виключають можливість їх визнання як су­спільно небезпечного діяння, що містить ознаки складу злочи­ну, передбаченого КК. Цим вони відрізняються від обставин, що є підставою для звільнення особи від кримінальної відпо­відальності (докладно про це див. у розділі підручника, при­свяченого звільненню особи від кримінальної відповідаль­ності).

Новий КК уперше виокремив зазначені вище обставини в самостійний розділ VІІІ Загальної частини КК під назвою «Обставини, що виключають злочинність діяння». Їх перелік – необхідна оборона, затримання особи, що вчинила злочин, крайня необхідність, фізичний або психічний примус, обґрун­тований ризи

к, виконання наказу або розпорядження, вико­нання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної органі­зації – значно розширено порівняно з УК 1960 р., що передба­чав лише необхідну оборону, крайню необхідність та за­тримання злочинця.

Названі обставини мають низку загальних ознак. Перший полягає в тому, що усі вони являють собою свідомі та вольові вчинки людини у формі дії (наприклад при необхідній обороні) або бездіяльності (наприклад ненадання допомоги при вико­нанні наказу). Виняток становить лише заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у результаті непереборного фізич­ного примусу, якщо внаслідок такого примусу особа не могла керувати своїми вчинками (ч. 1 ст. 40 КК). У той же час ознака волимості характеризує кримінально-правове діяння як еле­мент об’єктивної сторони злочину і тому непереборний фізич­ний примус як обставина, що виключає волимість діяння, роз­глядається, насамперед, у розділі, який присвячений об’єк­тивній стороні злочину. Таким чином, ця обставина за своєю юридичною природою та ознаками відрізняється від інших об­ставин, які виключають злочинність діяння, що передбачені в розділі VІІІ Загальної частини КК.

Друга ознака – це зовнішня подібність (збіг) фактичних, видимих, об’єктивних ознак скоєного вчинку і відповідного зло­чину (наприклад, позбавлення життя при необхідній обороні збігається з зовнішніми ознаками вбивства, а заподіяння смерті небезпечному злочинцеві працівником міліції при його затри­манні збігається з видимими ознаками перевищення влади тощо). У чинному КК аналізовану ознаку прямо не закріпле­но, проте вона була передбачена в КК 1960 року, в якому статті 13 і 14 характеризували необхідну оборону і крайню необхідність як дії, що підпадають під ознаки діяння, передба­ченого КК. Проте відповідно до чинного КК, якщо вчинок за зовнішніми своїми ознаками не збігатиметься з тим чи іншим злочином, то і безпредметним є обговорення питання про на­явність якоїсь із аналізованих обставин.

Третя ознака характеризує соціальний зміст зазначених вчинків. І хоча в КК він прямо не визначений, проте висновок про соціальну характеристику необхідної оборони, крайньої необхідності та інших обставин, що виключають злочинність діяння, може бути зроблений на основі оцінки підстав для їх вчинення, їх цілей, допустимих засобів досягнення цих цілей тощо. Вони свідчать про те, що більшість із зазначених вчинків є суспільно корисними. Водночас це не виключає того, що в деяких випадках такі вчинки можуть і не бути суспільно ко­рисними (наприклад, окремі випадки заподіяння потерпілому шкоди з його згоди в стані крайньої необхідності тощо). У та­ких випадках вони визнаються соціально допустимими (прий­нятними) або, як іноді кажуть, суспільно нейтральними, але доцільними. Цей висновок відповідає положенням КК, в яких названі вчинки характеризуються як незлочинні. Соціальний же зміст злочину, як відомо, КК визначає через категорію су­спільної небезпеки (ст. 11). Отже, аналізовані вчинки як незлочинні не є суспільно небезпечними.

Четверта ознака характеризує юридичну форму аналізова­них вчинків, що визначається в КК насамперед через запере­чення юридичної форми злочину, тобто передбаченості діян­ня КК (ч. 1 ст. 11). Наприклад, характеристика більшості з ана­лізованих вчинків в КК починається словами «не є злочином…». Позитивна ж характеристика їх юридичної форми полягає в тому, що усі вони є вчинками правомірними. Про це прямо вказується в ч. 1 ст. 41 КК, де заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам з метою виконання законного наказу виз­нається дією (бездіяльністю) правомірною. В основі ж право­мірності аналізованих вчинків лежить або здійснення суб’єктом свого суб’єктивного права, або виконання юридичного обов’яз­ку, або здійснення владного повноваження. Тому зазначені об­ставини закріплено не тільки в КК, а і в інших законодавчих актах (наприклад, законах України «Про міліцію», «Про служ­бу безпеки України», «Про оперативно-пошукову діяльність», в адміністративних та інших законах). До обставин, передба­чених іншими законодавчими актами, належать виконання професійних чи службових обов’язків, застосування сили, спец­іальних засобів, зброї тощо.

Нарешті, п’ята ознака характеризує кримінально-правові наслідки вчинення аналізованих правомірних вчинків. Ці на­слідки полягають, насамперед, у тому, що такі вчинки не ви­знаються злочинними, тому вони виключають саму підставу кримінальної відповідальності, а, відповідно, і кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду.

Розділ про обставини, що виключають злочинність діяння, невипадково розташований у КК після приписів щодо вчинен­ня злочину. Тому зазначені обставини мають значення для ви­рішення питання про виключення як закінченого, так і незакінченого злочину, а також для виключення злочинності діян­ня, вчиненого як індивідуально, так і кількома особами.

Таким чином, обставини, що виключають злочинність діян­ня, – це передбачені КК та іншими нормативно-правовими актами зовнішньо подібні із злочинами суспільно корисні (со­ціально прийнятні) та правомірні вчинки, що виключають під­ставу кримінальної відповідальності за шкоду, заподіяну правоохоронюваним інтересам.

Класифікацію обставин, що виключають злочинність діяння, може бути здійснено за різними критеріями. Для кримінального права істотним критерієм такої класифікації є юридична форма зазначених правомірних вчинків. З цього погляду всі обставини, що виключають злочинність діяння, як правомірні вчинки можуть бути поділені на три групи, як-от: 1) здійснення особою свого суб’єктивного права (наприклад, необхідна оборона, крайня необ­хідність, затримання злочинця тощо); 2) виконання юридичного обов’язку (наприклад, виконання професійних обов’язків, нака­зу або розпорядження тощо); 3) здійснення владних повноважень (наприклад, застосування запобіжних заходів, фізичної сили, спеціальних засобів або зброї, примус до покори).

Аналізовані обставини в КК посідають різне місце: одні з них передбачені в Загальній частині КК, інші – у частині Особ­ливій. Ті з них, що підпадають під ознаки кількох злочинів, зак­ріплені в Загальній частині КК і вивчаються в курсі Загальної частини кримінального права (необхідна оборона, крайня не­обхідність, затримання злочинця, виконання наказу й ін.). Інші обставини, що підпадають під ознаки одного якогось злочину, вивчаються в курсі Особливої частини кримінального права (наприклад, військова необхідність – ч.1 ст. 433 КК).

 

< Попередня   Наступна >