§ 1. Кримінальне право Франції та Німеччини
Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина |
§ 1. Кримінальне право Франції та Німеччини
Франція є країною, де вперше після Великої Французької революції 1789 р. з’явився перший буржуазний кримінальний кодекс 1791 р. Пізніше цей кримінальний кодекс було замінено кримінальним кодексом Наполеона 1810 р., що діяв понад 180 років, поки 1 березня 1993 р. не набрав чинності новий, який діє і нині – кодекс 1992 р. Саме кодифіковану систему кримінального права, закладену КК 1791 р., називають континентальною на противагу англійській системі, яка не має окремого кримінального кодексу. Після появи кодексів окремих німецьких держав, а особливо після прийняття у 1871 р. загальнонімецького КК – цю систему називають і, досить часто, франко-німецькою. Вона вплинула на кодификацію багатьох держав Європи, Азії, Латинської та Центральної Америки, де прийнято кримінальні кодекси за зразком цієї системи.
КК Франції 1992 р. складається з чотирьох книг, перша з яких містить норми Загальної частини. Кодекс відбиває концепцію охорони прав особистості та правової держави. Він зберігає інститути цивілізованого кримінального права, які було розроблено ще в ХVIII столітті: це принцип «немає злочину – немає покарання без встановлення їх законом», тричленна класифікація злочинів (злочини, проступки та порушення), відповідальність лише за виявлене зовні діяння і за наявності моральної вини. КК регулює питання обмеженої осудності, відповідальності за замах (готування не карається), співучасть, містить главу, в якій регулюються обставини, що виключають відповідальність (необхідна оборона, крайня необхідність, примус, виконання наказу тощо). Передбачається відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафу, ліквідації або тимчасового припинення їх діяльності. Смертну кару у Франції скасовано. Позбавлення волі існує у вигляді довічного ув’язнення або на певні строки – до 30 років, широко передбачено застосування штрафів, додаткові
Деякі статті Загальної частини пов’язані з питаннями організованої злочинності. Зокрема, дається визначення банди, передумислу, змови, зброї, об’єднання злочинців, встановлено відповідальність за участь у такому об’єднанні. Наприклад, організованою бандою Кодекс вважає будь-яку сформовану групу або будь-яку змову з метою підготування одного або кількох злочинних діянь.
Кодекс, зберігши вихідні положення, закладені ще класичною школою кримінального права, зазнав серйозного впливу школи нового соціального захисту (про неї йтиметься в наступному розділі).
У Німеччині діє Кримінальне уложення 1871 р. у редакції від 1 січня 1975 р., хоча і після цього було прийнято низку доповнень і змін, головним чином щодо Особливої частини (закони про економічну злочинність, про боротьбу з тероризмом). Кримінальне уложення (далі називатимемо його КК) побудовано на постулатах ідей класичної та соціологічної школи кримінального права (про ці школи див. у розділі ХХІV). В ньому поєднується застосування покарання за моральну вину злочинця з так званими заходами безпеки, що застосовуються, виходячи з небезпечного стану особи (так звана система «подвійного шляху», або дуалістична система).
У § 1 КК проголошено принцип: «немає злочину без вказівки про те в законі». КК поділяє злочинні діяння на злочини і проступки. Підставою кримінальної відповідальності визнається склад злочину, вина вважається необхідною умовою караності. КК передбачає змішану формулу неосудності, обмежену осудність, формулює поняття помилки в ознаках складу злочину та помилки «в забороні», тобто в протиправності діяння. У Загальній частині регулюється відповідальність за замах, яким вважається діяння, за якого особа безпосередньо взялася до виконання складу злочину. Добровільна відмова звільняє особу від кримінальної відповідальності. Готування до злочину не є караним, крім випадків, спеціально передбачених в законі. КК виділяє як співучасників виконавців, підбурювачів і пособників, причому кожний карається відповідно до ступеня своєї вини. Серед обставин, що виключають злочинність діяння, КК називає необхідну оборону, крайню необхідність; право на затримку злочинця формулюється в КПК. Наприклад, необхідну оборону § 32 КК визначає як захист особи, яка обороняється, або іншої особи від наявного протиправного нападу на того, хто обороняється, або на іншу особу. Перевищення меж необхідної оборони виключає відповідальність, якщо особа, що обороняється, діяла внаслідок помилки або переляку. Суб’єктом злочину можуть бути тільки фізичні особи. Правовими наслідками вчинення злочину за КК Німеччини є покарання і виправлення та безпеки. До основних покарань належать позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років або довічне ув’язнення (смертну кару скасовано) і штраф. КК обмежує застосування короткострокового позбавлення волі.
Наприклад, позбавлення волі на термін до шести місяців призначається судом тільки за особливих обставин. Якщо санкція закону не передбачає штрафу, то позбавлення волі на термін до шести місяців може бути замінено штрафом. Призначення штрафу залежить від майнового статусу суб’єкта, причому він обчислюється в спеціальній одиниці – «денний прибуток». Додаткові покарання – позбавлення прав водія, право обіймати суспільні посади, обирати та бути обраним. У КК широко передбачено застосування «звільнення з іспитом» при засудженні до позбавлення волі на термін не більш двох років. На такого засудженого можуть бути покладені певні обов’язки (наприклад, відшкодувати заподіяний збиток, вступ на навчання й ін.).
КК, як уже було зазначено, передбачає застосування мір безпеки. Особливий характер серед них має превентивне ув’язнення. Ці заходи безпеки суд призначає на підставі ст. 66 КК разом із покаранням, якщо суб’єкт становить небезпеку для суспільства. Через те, що заходи безпеки застосовуються разом із покаранням, у цьому і дістає вираження дуалізм реалізації заходів кримінальної відповідальності. Превентивне ув’язнення може бути призначено до десяти років, а при засудженні вдруге і більше разів може продовжуватися безстроково. Мірою безпеки є також заборона на професії на строк від одного року до п’яти років. Передбачає КК і конфіскацію предметів, придбаних особою внаслідок вчинення злочину.
< Попередня Наступна >