РОЗДІЛ III Суспільно-політичний лад і право в українських землях у складі євразійських державних утворень
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
РОЗДІЛ III
Суспільно-політичний лад і право в українських землях у складі євразійських державних утворень
Панування монгольської орди на південно-західних землях Руси-України призвело до поступового економічного занепаду удільних князівств-держав (Київського, Чернігівського, Переяславського, Володимиро-Волинського та Галицького), чим скористалися Королівство Польське, Велике князівство Литовське, Угорське Королівство, Кримське ханство, Моско-вія та інші держави.
1349 р. здобиччю Королівства Польського стала Галичина, а 1377-го — частина Західної Волині. Галичина спершу мала обмежену автономію, але 1434 р. була повністю інкорпорована до складу Королівства Польського й разом із Львівською та Перемишльською землями перетворена на «Руське воєводство».
Землі Північної Буковини тоді ж потрапили під владу Угорщини, а 1359 р. — Молдавії. В середині XVI ст. Північна Буковина разом з Молдавією опинилася під владою Туреччини.
З фактичним розпадом 1453 р. внаслідок турецької неволі Угорського Королівства західна частина залежного від нього Закарпаття підпала під владу імперії Габсбургів, а східна — Трансільванії.
Крим і Північне Причорномор'я, що було частиною монгольської держави, після розгрому Тімуром Золотої орди 1385 р. увійшли до новоствореної кочовою знаттю держави, 1443 р. в ході тривалої боротьби феодальних угруповань перемогу здобув Хаджі-Гірей. Він заснував незалежне Кримське ханство. Це ханство спершу вступило в союз з Литвою, а 1475 р. — з Османською імперією.
Основна ж частина політичне роз'єднаних земель Руси-України опинилася (внаслідок шлюбів і військових союзів, а також експансії з боку литовських князів династії Гедимі-новичів) у складі Великого князівства Литов
Литовці не міняли укладу життя у приєднаних українських землях, якими за князювання Ольгерда управляли члени його родини. Більше того, устрій і право Руси-України стали взірцем у подальшій розбудові Великого князівства Литовського.
У Північно-Східній Русі землі згуртовувало Московське князівство, що неабияк зміцніло за князювання Дмитра Івановича, прозваного Донським. Як і попередники, його наступники, вступивши у політичне протиборство з Великим князівством Литовським і Кримським ханством, прагнули об'єднати навколо Москви всі землі Київської Русі. В цьому протиборстві Москва взяла гору. Тим-то, а також у зв'язку з агресією Тевтонського ордену литовська керівна верхівка змушена була укласти низку уній з Польщею (1385,1413,1569 рр.), внаслідок чого Велике князівство Литовське і Польща об'єдналися в єдину державу — Річ Посполиту Польську, до якої увійшли й українські землі Південно-Західної Русі.
Попри все це, у XIV— XVII ст. не припинявся процес розвитку української народності.
< Попередня Наступна >