Право періоду Національно-визвольної війни 1648—1657 рр.
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Право періоду Національно-визвольної війни 1648—1657 рр.
На той час на території України залишалися чинними основні джерела права, що діяли раніше, до 1648 р.: польське право, Литовські статути, Магдебурзьке право, Холмське право, «Саксонське зерцало», т. зв. кормчі (церковні) книги, звичаєве козацьке право. Неузгодженість у використанні цих джерел давала змогу впливовим чи спритним людям «повертати» хід справ у вигідне для них русло. Нерідко довільно тлумачилися юридичні норми. Інколи суд, не бажаючи карати винного за німецьким правом, застосовував норми Литовського статуту або звичаєвого права, наприклад, щоб полегшити вирок. Робилося це, як правило, в інтересах козацької старшини чи шляхти.
В умовах становлення Української держави дія правових джерел розширюється. До третього Литовського статуту вносяться нові положення, що зміцнюють становище козацької старшини.
Право Війська Запорозького закріплювало становлення Української держави. Передовсім цим правом регулювалися полково-сотенні відносини, система козацького судочинства. Йдеться про універсали (листи) Б. Хмельницького. Це розпо рядчі акти вищої на той час влади, загальнообов'язкові для всього населення. Згідно з універсалами (їх часто видавали й полковники) відбувалися зміни в суспільно-політичному та економічному ладі України. Універсали регулювали широке коло стосунків (наприклад, поземельних — роздача земель старшині у власність чи користування, адміністративних — призначення на посади та ін.). У той період Україна вперше укладає міжнародні угоди. Це робить гетьман як голова уряду.
В умовах становлення Української гетьманської держави розвивається право власності. В цей час козацькій старшині роздаються за службу по «рангу» маєтки. Таким чином, було оформлено новий стан умовної земельної власності — рангові маєтки (землі
Кримінальне право спрощується шляхом вилучення з нього положень про замахи на королівську (великокнязівську) владу й магнатсько-шляхетський порядок управління. Натомість з'являються нові види злочинів — зрада повсталому українському народові, невиконання вимог старшинської адміністрації, ненадання допомоги під час бою. Міри покарання в роки війни були дуже суворими. Зрадників страчували — всіх без винятку. Але траплялося й так, що смертна кара за рішенням суду замінювалася штрафом.
Підписані 27 березня 1654 р. московським царем Олексієм Михайловичем прохальні (чолобитні) статті Б. Хмельницького фактично являли собою конституцію козацької держави. В ній закріплювався правовий статус Війська Запорозького:
— в Україні зберігалися адміністративно-військовий устрій, поділ на полки і сотні, гетьмансько-старшинська адміністрація на чолі з гетьманом;
— залишилося в силі традиційне судочинство, в яке царським воєводам не дозволялося втручатися;
— реєстр козацького війська визначався в 60 тисяч чоловік;
— стверджувалося право козацького війська обирати гетьмана, який повинен був присягати царю;
— гетьманові на булаву надавалося Чигиринське староство;
— не дозволялося відбирати в козаків, а після їхньої смерті у вдів і дітей маєтків та землі, що ставали їхньою власністю;
— гетьманові надавалося право приймати іноземних послів, слід було повідомляти про справи, з якими вони прибували в Україну, але при цьому без царського указу заборонялося вести переговори з Туреччиною і Річчю Посполитою;
— Військо Запорозьке повинно було воювати спільно проти ворогів «й во всем бьіти в... послушании на веки».
Крім того, Олексій Михайлович надав Жалувану грамоту Війську Запорозькому, в якій ще раз стверджувалося про збереження суспільного ладу України, порядку управління й суду, які склалися до 1654 р.
Грамота московського царя наказувала Б. Хмельницькому і всьому Війську Запорозькому «бьіть под нашего царского величества рукою по прежним их правам й привилеям... й тех прав й вольностей нарушати не велели». Главою України залишався виборний гетьман як «верхний владця». Але потрібно було не лише сповіщати царя про результати виборів на підданство і вірність йому, а й отримати від нього клейноди, що означало правове підтвердження виборів.
Таким чином, «Березневі статті Б. Хмельницького» й Жалувана грамота Війську Запорозькому закріпили нове правове становище українського уряду як васальне. Але тут-таки цар підписав статті, які передбачали збереження державного суверенітету України.
Наступні події (аж до самої смерті Б. Хмельницького) свідчать, що Українська держава як до союзу з Московією, так і після нього залишалася незалежною. І, як слушно зазначає А. Яковлів у книзі «Українсько-московські договори в XVII— XVIII віках», васальна залежність надавала відношенням між державами вигляду тільки зовнішньої підпорядкованості. По суті ж ця підпорядкованість була номінальною і навіть фіктивною. Хід подій після 1654 р. доводить, що саме як номінальну залежність, як її форму, а не зміст розглядав угоду 1654 р. гетьман Б. Хмельницький.
Таким чином, у ході Національно-визвольної війни 1648— 1657 рр. частина України в складі Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств отримала протеговану московським царем незалежність. Однак фактичними діями московський уряд намагався обмежити й ліквідувати українську незалежність.
< Попередня Наступна >