Цивільне право
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Цивільне право
Цивільний кодекс УСРР (1922 р.) створювався у надзвичайно стислі терміни. Це пояснювалося насамперед гострою потребою правового регулювання народногосподарського будівництва. Цивільний кодекс складався з чотирьох частин. У загальній частині визначалися основні засади, суб'єкти й об'єкти права, правоздатність, дієздатність, позовна давність та ін.
Розділ «Речове право» містив норми, що регулювали право власності, право забудови і заставу майна. Значна увага приділялася праву власності. Розрізнялася власність: а) державна (націоналізована й муніципальна); б) кооперативна; в) приватна. Перевага надавалася державній власності. Приватна власність допускалася лише в точно визначених межах за неодмінної умови дотримання приватним власником законів УСРР.
Розділ «Зобов'язальне право», крім загальних положень, містив норми про зобов'язання, що виникали з договорів, майнового найму, купівлі-продажу, обміну, позики, підряду, поручництва, доручення і довіреності, товариства, страхування та зобов'язань, які виникають внаслідок незаконного збагачення і заподіяння шкоди іншим людям.
У четвертому розділі Цивільного Кодексу УСРР були статті, що регулювали спадкове право. Допускалося спадкування за законом і за заповітом, але в межах загальної вартості спадкового майна не більше 10 тис. золотих карбованців. Майно, яке перевищувало визначену суму, ділилося між спадкоємцем і державою.
Протягом 20—30-х рр. діяли й інші правові акти, що регулювали цивільно-правові відносини. У зв'язку з виникненням в умовах НЕПу синдикативних об'єднань і необхідністю їх правового регулювання ВУЦВК 4 липня 1928 р. прийняв «Положення про державні промислові трести УСРР».
Курс на форсування соціалістичного будівництва, індустріалі
На посилення відповідальності державних органів, колгоспів, кооперативних і громадських організацій за своєчасне виконання своїх зобов'язань було спрямовано також прийняту на підставі загальносоюзного акта постанову ВУЦВК й Раднаркому УСРР від 19 листопада 1934 р. «Про строки позовної давності». У ній встановлювався єдиний півторамісячний термін позовної давності у спорах між державними, кооперативними і громадськими установами, підприємствами та організаціями.
З ліквідацією НЕПу приватногосподарська діяльність фізичних осіб упродовж 30-х рр. була звужена до мінімуму.
З цивільним правом тісно пов'язувалося трудове право.
< Попередня Наступна >