7.4. Неправомірні угоди між суб'єктами господарювання
Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ. |
7.4. Неправомірні угоди між суб'єктами господарювання
До другої групи правопорушень належать неправомірні угоди між суб'єктами господарювання.
Відповідно до ст. 30 ГКУ неправомірними угодами між суб'єктами господарювання визнаються угоди або погоджені дії, спрямовані:
на встановлення (підтримання) монопольних цін (тарифів), знижок, надбавок (доплат), націнок;
на розподіл ринків за територіальним принципом, обсягом реалізації чи закупівлі товарів, їх асортиментом або за колом споживачів чи за іншими ознаками з метою їх монополізації;
на усунення з ринку або обмеження доступу до нього продавців, покупців, інших суб'єктів господарювання. Узгодженими діями є укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша узгоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання.
Узгодженими діями вважається також створення суб'єкта господарювання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання.
Особи, які чинять або мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій (ст. 5 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
У ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" наводяться визначення і перелік дій, які визнаються антиконку-рентними узгодженими діями.
Так, антиконкурентними узгодженими є дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Антиконкуре
встановлення цін чи інших умов придбання або реалізації товарів;
обмеження виробництва, ринків товарів, техніко-технологіч-ного розвитку, інвестицій або встановлення контролю над ними;
розподілу ринків чи джерел постачання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель, колом продавців, покупців або споживачів чи за іншими ознаками;
спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів;
усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб'єктів господарювання, покупців, продавців;
застосування різних умов до рівнозначних угод з іншими суб'єктами господарювання, що ставить останніх у невигідне становище в конкуренції;
укладення угод за умови прийняття іншими суб'єктами господарювання додаткових зобов'язань, які за змістом або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не стосуються предмета цих угод;
суттєвого обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивних причин. Вчинення антиконкурентних узгоджених дій забороняється і зумовлює відповідальність згідно із законом.
< Попередня Наступна >