§ 3.2. Законодавчі засади раціонального природокористування
Екологічне право - Екологічне право |
§ 3.2. Законодавчі засади раціонального природокористування
Найважливіші принципи і форми раціонального використання природних ресурсів закріплені в Конституції України та відповідних законодавчих актах, зокрема, Законах України:
«Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про охорону атмосферного повітря», «Про рослинний світ»; Земельному, Водному і Лісовому кодексах, Кодексі про надра та інших правових актах, спрямованих на регулювання екологічних відносин в Україні.
Згідно з земельним законодавством власники земельних ділянок і землекористувачі зобов'язані:
а) забезпечувати використання землі відповідно до цільового призначення та умов її надання;
б) ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість;
в) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем;
г) вживати заходів щодо недопущення можливості попадання дощових і стічних вод, проникнення отрутохімікатів та мінеральних добрив на суміжну земельну ділянку.
Зрозуміло, що цим переліком не вичерпані заходи, які можуть застосовуватися власниками землі та землекористувачами з метою забезпечення найбільш раціонального її використання.
Наука збагатила і продовжує збагачувати практику новітніми відомостями про шляхи й методи підвищення родючості земель і кращого господарського їх використання. Всебічно Скористатися відкриттями науки — обов'язок кожного землевласника і землекористувача, звичайно, з урахуванням природно-кліматичних та екологічних властивостей господарства.
З пр
Усі води на території України е національним надбанням її народу, однією з природних основ економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу. В умовах розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами,
Водні відносини в Україні регулюються Водним кодексом, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», постановою Верховної Ради України «Про затвердження Національної програми екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води» від 27 лютого 1997 р., постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення нормативів плати за спеціальне використання прісних водних ресурсів» від 20 березня 1995 р. та іншими законодавчими актами.
У системі правових актів, спрямованих на забезпечення раціонального використання вод, значне місце належить державним, міждержавним та регіональним програмам з цього питання, які розробляються з метою здійснення цілеспрямованої і ефективної діяльності щодо задоволення потреб населення і галузей економіки у воді, збереження, раціонального використання і охорони вод, запобігання їхній шкідливій дії. Ці програми розробляються на основі даних державного обліку вод, водного кадастру, схем використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.
Закріплення на законодавчому рівні одержало також лісокористування. Лісові відносини в Україні регулюються Лісовим кодексом, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», постановами Кабінету Міністрів України «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» та «Про затвердження Правил рубок головного користування в лісах України», іншими законодавчими актами.
Основним видом лісокористування є заготівля деревини. Вона здійснюється здебільшого під час вирубувань головного користування, що проводяться в стиглих деревостанах лісів другої групи. У виняткових випадках проводиться вирубування у достигаючих деревостанах у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Деревина заготовлюється також під час вирубувань, що пов'язані з веденням лісового господарства (вирубування, передбачені для догляду за лісом, санітарні вирубування, створення просік — протипожежних розривів тощо).
Усі види вирубування проводяться способами, які спрямовані на поліпшення природного складу і продуктивності лісів, відновлення господарсько-цінних порід, збереження екологічних властивостей лісів, ефективне використання їх деревних ресурсів.
Заготівля другорядних лісових матеріалів для промислової переробки, розвитку лісових промислів і задоволення потреб населення повинні здійснюватися без заподіяння шкоди лісу. Заготівля сіна і випасання худоби на земельних ділянках лісового фонду забороняються, якщо це може завдати шкоди лісу.
Під час розміщення пасік на земельних ділянках лісового фонду заборонено вирубувати дерева і чагарники. Місця розташування пасік визначаються з урахуванням умов ведення лісового господарства і спеціального використання лісових ресурсів.
Заготівля (збирання) дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин і технічної сировини проводиться способами і методами, що не виснажують наявні ресурси і не заподіюють шкоди лісовому господарству.
Лісозбереженню сприяють правила й умови заготівлі деревних соків, яка проводиться в насадженнях, спеціально створених для цієї мети, і деревостанах, що підлягають вирубуванню, не раніше ніж за 10 років до цього, а в деревостанах, що підлягають вирубуванню, пов'язаному з веденням лісового господарства, та іншим вирубуванням — за один рік до встановленого строку.
Належна увага в законодавстві приділяється забезпеченню раціонального використання тваринного світу. На вирішення цієї проблеми спрямовані Закони України «Про тваринний світ»; «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про мисливське господарство та полювання», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок ведення державного кадастру тваринного світу» від 15 листопада 1994 р., «Про Затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства» від 18 липня 1998 р. та інші законодавчі акти.
Розрізняють загальне і спеціальне використання тваринного світу. Загальне здійснюється без вилучення об'єктів тваринного світу з природного середовища (за винятком аматорського і спортивного рибальства у водоймах загального користування).
У порядку загального використання тваринного світу здійснюється користування певними властивостями життєдіяльності тварин — природних санітарів середовища, запилювачів рослин, використання об'єктів тваринного світу в наукових, культурно-освітніх, виховних, естетичних та інших цілях, передбачених законодавством України.
Під час здійснення загального використання тваринного світу забороняється знищення тварин, руйнування їх житла та інших споруд (нір, хаток, лігв, гнізд, мурашників, бобрових загат і таке інше), порушення середовища перебування тварин і погіршення умов їх розмноження.
До спеціального використання належать усі види користування тваринним світом (за винятком любительського і спортивного риболовства у водоймах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням і таке інше) з природного середовища.
Спеціальне використання тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водоймами.
Спеціальне використання тваринного світу здійснюється лише за спеціальними дозволами, що видаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з діючим законодавством можуть здійснюватися такі види використання об'єктів тваринного світу:
а) мисливство;
б) рибальство, в тому числі добування водних безхребетних тварин і морських ссавців;
в) використання об'єктів тваринного світу в наукових, культурно-освітніх, виховних та естетичних цілях;
г) використання корисних властивостей життєдіяльності тварин, природних санітарів середовища, запилювачів рослин тощо;
д) використання тварин з метою отримання продуктів їхньої життєдіяльності;
е) добування диких тварин з метою утримання і розведення в неволі чи в напіввільних умовах для комерційних та інших цілей.
У Законах України «Про охорону атмосферного повітря», «Про природно-заповідний фонд України» та Кодексі України про надра закріплено порядок і умови використання атмосферного повітря, надр, природно-заповідного фонду.
Право є могутнім знаряддям у руках держави. При правильному виборі форм і методів впливу на суспільний розвиток держава може досягти найбільшого ефекту у вирішенні завдань, які стоять перед нею, з меншою затратою сил, часу і коштів. Тому на сучасному етапі державного і господарського будівництва відчувається гостра необхідність у глибокому вивченні і узагальненні всіх форм використання права з метою забезпечення раціонального природокористування та вирішення інших екологічних проблем.
Нормотворча діяльність у сфері екології є початком усієї роботи щодо забезпечення раціонального природокористування. Повне і всебічне закріплення в законодавчих актах вимог раціонального природокористування сприятиме їх беззастережному виконанню.
Закріплюючи вимоги раціонального природокористування в правових актах, законодавець тим самим установлює норми поведінки людей, спонукає підприємства, установи, організації, громадян, усіх суб'єктів екологічних відносин бережливо ставитися до використання природних ресурсів.
Правове врегулювання екологічних відносин відіграє і ще довгий час буде відігравати важливу роль у вирішенні екологічних проблем.
У чому ж конкретно полягає роль законодавства щодо забезпечення раціонального природокористування? У законодавчих та інших правових актах визначаються суб'єкти і об'єкти права природокористування, їхні права й обов'язки; закріплюються підстави і порядок виникнення права природокористування; передбачаються гарантії раціонального природокористування; встановлюється відповідальність за порушення вимог раціонального природокористування. Тобто, за допомогою законодавства діяльність усіх суб'єктів природокористування ставиться в певні правові рамки.
Ефективність законодавчого закріплення вимог щодо раціонального природокористування буде зростати в міру вдосконалення законодавства. Дійовим регулятором суспільних відносин може виступати тільки таке законодавство, яке безперервно вдосконалюється і поновлюється. Отже, не достатньо просто визнавати активну роль правових норм, треба в кожному конкретному випадку знаходити найбільш доцільний метод правового регламентування і охорони суспільних відносин. Створення досконалішого законодавства є необхідною передумовою подальшого зміцнення законності і правопорядку взагалі та екологічних відносин зокрема.
Серед факторів, які впливають на результати природокористування, першочергове значення має пізнання і свідоме використання у процесі правотворення об'єктивних законів суспільного розвитку. Чим повніше відображаються і враховуються в правових нормах вимоги об'єктивних законів, тим успішніше здійснюється саме правове регулювання. Ігнорування об'єктивних закономірностей, волюнтаризм у правовій політиці рано чи пізно призведуть до негативних наслідків.
Демократизація суспільства створює об'єктивні можливості для забезпечення високої результативності правового регулювання. Це можливо досягти шляхом удосконалення і поновлення законодавства. Йдеться про підняття престижу права, як найважливішого регулятора суспільних відносин і ефективного інструменту соціального управління. Обґрунтовані й взаємопов'язані приписи права підвищують соціальну роль права.
Вагомим кроком на шляху поновлення і вдосконалення природоохоронного законодавства мають стати розробка і прийняття Основ екологічного законодавства й Екологічного кодексу України.
Важливим фактором у правовому забезпеченні раціонального природокористування е моральне і матеріальне стимулювання, яке має превалювати серед інших засобів. Відповідальність у питаннях забезпечення раціонального природокористування має виконувати допоміжну роль.
Як прогалину в правовому регулюванні раціонального природокористування треба розглядати відсутність закону про боротьбу з безгосподарністю в природокористуванні. Гадаємо, що прийняття такого закону і запровадження його в життя виправить на краще становище у галузі природокористування.
Отже, система правових норм щодо забезпечення раціонального природокористування має бути динамічною. Розвиток екологічних відносин залежить від своєчасного прийняття законів та інших правових актів щодо забезпечення раціонального природокористування. Разом з тим треба вчасно скасовувати застарілі норми й акти, щоб не обтяжувати систему екологічного законодавства.
При вдосконаленні екологічного законодавства необхідно враховувати, що в багатьох випадках відтворення пошкоджених природних ресурсів неможливе взагалі або досягається величезними зусиллями і потребує дуже багато часу, як, наприклад, відновлення родючості грунту або відтворення знищених лісів. Вважаємо, що цю особливість слід враховувати при виборі форм природоохоронних законодавчих актів та санкцій за їх невиконання або порушення.
У правовому регулюванні раціонального природокористування повніше має проявляти себе принцип верховенства закону. В умовах розбудови правової держави проблема підвищення ролі закону як засобу регулювання й охорони суспільних відносин, набирає все більшого значення.
Раціональне природокористування забезпечується не тільки загальнодержавними правовими актами, а й відомчими і внутрішньогосподарськими правовими заходами, передусім тими, що надходять від Державного комітету України із земельних ресурсів, Міністерства екології та природних ресурсів, Державного комітету лісового господарства, Державного
комітету рибного господарства та спеціально вповноважених на те державних органів відповідно до їх компетенції.
Відомчі органи укомплектовані, як правило, висококваліфікованими спеціалістами у своїй галузі, вони здатні розробляти і приймати найдоцільніші нормативні акти, спрямовані на забезпечення правильного використання природних багатств.
Проблема раціонального природокористування вирішується також кожним підприємством, організацією і господарством. Правильно поступають ті з них, які розробляють і приймають окремі комплексні плани з цих питань. Як правило, ці плани розраховані на кілька років. Такий план повинен стати на підприємстві, господарстві непорушним законом.
У нашому законодавстві приділяється недостатньо уваги внутрішньогосподарським заходам покращання використання природних ресурсів. Цей недолік характерний і для наукових досліджень, присвячених питанням раціонального природокористування. Їх автори, як правило, обмежуються дослідженням державно-правових заходів покращання використання природних багатств.
Не послаблюючи уваги до підвищення ролі державно-правових заходів, треба активізувати внутрішньогосподарські заходи. Необхідно передусім підвищити роль внутрішньогосподарських актів управління в справі забезпечення раціонального природокористування; для розробки таких актів слід залучати якомога більше селян, робітників, службовців підприємств, господарств та установ.
Участь широких верств населення в нормотворчій діяльності є могутнім фактором розвитку правових поглядів і переконань, правосвідомості громадян, зміцнює моральну основу виконання екологічних норм.
Створення правових передумов раціонального використання природних ресурсів, безперечно, відіграє важливу роль, але воно не вирішує всіх проблем. Наше суспільство ще не досягло того ступеня розвитку, коли приписи правових актів переростають у глибокі особисті переконання кожного, а додержання правових норм стає звичкою всіх людей. Тому має відбуватись активна організаційна робота щодо втілення вимог закону в життя. Недостатньо розробити і прийняти закон, необхідно забезпечити його виконання, щоб досягти справді раціонального природокористування.
< Попередня Наступна >