§ 14.4. Роль органів внутрішніх справ в охороні навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах
Екологічне право - Екологічне право |
§ 14.4. Роль органів внутрішніх справ в охороні навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах
Головна мета правової охорони навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах — не допустити забруднення навколишнього середовища у промисловості і на транспорті, в сільському господарстві, в містах та інших населених пунктах, створити сприятливі екологічні умови для життя, праці і відпочинку людей.
У вирішенні цієї задачі важливу роль відіграють органи внутрішніх справ. Охороняючи громадський порядок, вони одночасно сприяють погіршенню екологічного стану в промисловості, сільському господарстві, в містах та інших населених пунктах.
Охорона громадського порядку особливо тісно пов'язана з забезпеченням належного стану в містах і місцях масового відпочинку населення: курортних місцевостях, міських парках, приміських і зелених зонах. Ці території, як правило, являють собою місця масового скупчення людей, що нерідко призводить як до громадських, так і до екологічних правопорушень. Невиховані громадяни забруднюють землю, воду, ліс, атмосферне повітря, ламають деревні насадження, порушують трав'яний покрив. Органи міліції припиняють такі дії громадян і надають допомогу природоохоронним органам щодо забезпечення охорони природного середовища.
Поєднання охорони громадського порядку і охорони екологічного стану полягає і в тому, що працівники міліції враховують у своїй діяльності встановлені законодавством обмеження у використанні землі та інших об'єктів природи, що знаходяться в курортній місцевості, а також санітарні вимоги, передбачені для цієї місцевості. Врахування цих обмежень і вимог посилює охорону природного середовища.
Органи міліції у своїй діяльності враховують і те, що санітарний стан курортної місцев
Важливе екологічне значення мають зелені насадження у містах та інших населених пунктах, а також зелені зони навкруги них. Це вимагає від органів внутрішніх справ особливої уваги до їх охорони. Таку вимогу співробітники міліції виконують як своїми силами, так і поєднують їх із зусиллями працівників правоохоронних органів і громадських організацій.
Особи, винні у порчі чи знищенні дерев та інших зелених насаджень, притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
Обов'язки міліції щодо забезпечення громадського порядку в парках, зелених зонах, інших місцях масового відпочинку громадян регулюються спеціальними рішеннями міських Рад народних депутатів і їх виконавчих органів.
Складовою частиною охорони навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах є охорона від забруднення атмосферного повітря. У першу чергу його треба охороняти від забруднення викидами промислових підприємств та вихлопними газами автомобільного транспорту.
Згідно з діючим законодавством виробництво і експлуатація транспортних засобів та інших пересувних засобів і установок, у яких вміст забруднюючих речовин у відпрацьованих газах перевищує нормативи або рівні шкідливого впливу фізичних факторів, забороняється.
Якщо у вихлопних газах транспортних засобів, що уже експлуатуються, забруднюючі речовини перевищують установлені нормативи, їх експлуатація не допускається. Такий заборонний захід застосовує Державна автомобільна інспекція.
Покращанню екологічного стану в містах та інших населених пунктах сприяє також участь представників Державної автомобільної інспекції в розробці планів будівництва і реконструкції міст, внесення органами ДАІ пропозицій щодо перебудови і благоустрою автомобільних магістралей, раціонального розміщення транспортних рухів у містах, виведення їх за межі жилих зон.
Охорона природного середовища включає в себе і його охорону від виробничого, дорожнього і побутового шуму. Поряд з іншими органами цю задачу вирішують і органи внутрішніх справ.
Заходи щодо відвернення і зниження шуму передбачені в ст. 23 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». З метою відвернення, зниження і досягнення безпечних рівнів виробничих та інших шумів необхідно:
а) створювати і впроваджувати малошумні машини і механізми на основі технічного нормування;
б) поліпшувати конструкції транспортних засобів та умови їх експлуатації, а також утримувати в належному стані залізничні і трамвайні колії, автомобільні шляхи, вуличні покриття;
в) розміщати підприємства, транспортні магістралі, аеродроми та інші об'єкти з джерелами шуму при плануванні і забудові населених пунктів відповідно до встановлених санітарно-технічних вимог та карт шуму;
г) здійснювати виробництво будівельних матеріалів, конструкцій і технічних засобів та споруд з необхідними акустичними властивостями.
Громадяни зобов'язані додержувати вимог, установлених з метою боротьби з побутовим шумом у квартирах, а також дворах жилих будинків, на вулицях, у місцях відпочинку та інших громадських місцях.
Відома й така форма участі органів внутрішніх справ в охороні навколишнього природного середовища, як надання допомоги відповідним органам в проведенні карантинних заходів при епідеміях.
В охороні природного середовища бере участь міліція охорони. Вона здебільшого охороняє від забруднення, засмічення і нераціонального використання запасів питної води, що зберігається у водосховищах, розрахованих на постачання питною водою міського населення. Поряд з іншими водоохоронними діями, працівники міліції охорони контролюють виконання встановлених обмежень, передбачених для спеціальних зон санітарної охорони вод.
Великі обов'язки щодо охорони навколишнього природного середовища покладені на дільничних інспекторів міліції. Вони визначені в Законі України «Про міліцію», інших законодавчих актах, постановах Кабінету Міністрів, рішеннях місцевих Рад народних депутатів, нормативних актах міністерства внутрішніх справ України.
Дільничний інспектор є представником органу внутрішніх справ на адміністративній дільниці. Він забезпечує безпеку громадян і громадський порядок на території закріпленої за ним дільниці, вживає заходів щодо своєчасного попередження та розкриття злочинів, запобігання інших правопорушень; роз'яснює широким верствам населення чинне екологічне законодавство, постанови і рішення органів державної влади та управління.
Згідно з Наказом Міністерства внутрішніх спряв України «Про роботу дільничного інспектора міліції від 16 серпня 1992 р. дільничний інспектор допомагає:
а) природоохоронним органам — в охороні фауни і флори, боротьбі з браконьєрством і порушеннями правил полювання та рибальства;
б) органам ветеринарного нагляду — в проведенні карантинних заходів під час епідемій та епізоотій;
в) вирішує інші питання в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Закріплені в законодавчих та інших нормативних актах права й обов'язки дільничних інспекторів міліції дають їм можливість і вимагають від них вносити вагомий вклад у вирішення екологічних проблем.
Свій внесок в забезпечення охорони навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах органи внутрішніх справ роблять і своїм дбайливим ставленням до природи. Адже органи внутрішніх справ і їх працівники також є природокористувачами. Наприклад, на землях міст земельні наділи надаються в користування обласним, міським, районним органам внутрішніх справ, навчальним закладам, частинам внутрішніх військ, промисловим виправним трудовим колоніям, госпіталям, поліклінікам, друкарням, іншим установам, що входять до системи органів внутрішніх справ. Як землекористувачі вони ведуть боротьбу з ерозією ґрунтів, упорядковують і озеленяють земельні наділи, дбають про екологічну бездоганність довкілля.
Органи внутрішніх справ і їх співробітники користуються також водами, міськими лісами, парками, атмосферним повітрям та іншими багатствами природи. Раціональне використання об'єктів природи органами внутрішніх справ, їх бездоганне ставлення до довкілля — приклад для інших юридичних і фізичних осіб, як треба дбати про стан екологічного середовища. Отож органи внутрішніх справ сприяють охороні природного середовища і як природокористувачі, своїм сумлінним ставленням до екологічних прав і обов'язків.
Характерною особливістю охорони органами внутрішніх справ навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах є опора на норми багатьох видів законодавства: екологічного, земельного, водного, лісового, на норми законодавчих актів, присвячених охороні атмосферного повітря та інших об'єктів природи, а також норми кримінального, цивільного і адміністративного права, якщо мова йде про притягнення до відповідальності винних осіб.
Екологічний стан навколишнього природного середовища у виробничій та побутовий сферах залежить від стану багатьох об'єктів природи: земель, вод, лісів і зелених насаджень, атмосферного повітря тощо, використання і охорона яких забезпечується окремими видами законодавства. Для забезпечення якості екологічного стану в зазначених сферах треба бути добре обізнаними з нормами різних видів законодавства.
При цьому слід враховувати і те, що природоохоронна діяльність органів внутрішніх справ тісно пов'язана з їх широкою компетенцією як правоохоронних органів. Вона обумовлюється тим правовим положенням, яке займають органи внутрішніх справ у системі нашої демократичної правової держави.
< Попередня