Передмова
Державне управління - Державне управління |
Передмова
Стан будь-якого суспільства залежить від рівня державного управління, тому, на думку багатьох політиків, науковців і державних діячів, у XXI столітті на перший план виходить проблема його ефективності. Особливо актуальним є дане твердження для України, адже переважна більшість прорахунків, допущених за роки Незалежності, є результатом недосконалої організації влади та непрофесійного, слабкого політико-адміністративного управління. Саме неефективна діяльність влади є визначальною причиною нинішнього стану Української держави. Розв'язання даної проблеми - запорука й необхідна передумова вирішення всіх інших проблем українського суспільства, яке переживає системну кризу управління. Світовий досвід переконливо свідчить, що країни, які прагнуть наздогнати високорозвинуті держави, потребують більш сильного політико-адміністративного управління, але й водночас більш ефективного, прозорого, доступного для громадян.
Збудувати ефективний владний механізм можна лише шляхом активного і широкого використання наукових підходів у формуванні принципово нової моделі публічної влади та модернізації її інститутів. Адже держава дуже часто має проблеми, пов'язані з відсутністю наукових розробок стосовно суспільно важливих питань. У зв'язку з цим особливої ваги набуває наукове осмислення суспільно-політичних реалій, правильний вибір стратегії подальшого розвитку основних інститутів державної влади, подолання притаманних їм недоліків з метою створення ефективно функціонуючого державного механізму.
Важливим завданням сучасного етапу українського державотворення є становлення такої системи органів виконавчої влади, яка б забезпечувала істотне підвищення ефективності державного управління та якості управлінських послуг. Основоположне значення має суттєве поглиблення фундаментальних теоретико-методологічних досліджень проблематики
Відповідно останні роки позначені посиленою увагою до проблем державного управління як наукової галузі та практичної діяльності. Адже сучасний етап політичного та соціально-економічного розвитку, який нерозривно пов'язаний із тенденціями світового розвитку, приєднанням нашої держави до загальноєвропейських інтеграційних процесів, вимагає принципово нових підходів в управлінні державними справами. Сьогодні цілком очевидним фактом стало існування об'єктивних засад ефективного функціонування виконавчої влади, зумовлених характером політичної системи, соціально-економічними факторами та культурним рівнем суспільства. їх дослідження та вироблення сучасної теорії є важливим завданням, що стоїть перед наукою державного управління і набуває вкрай актуального значення для динамічного розвитку України.
Тому вивчення історичного світового досвіду, передусім високорозвинених країн, з метою втілення в практику державного будівництва найкращих здобутків минулого та запобігання помилкам у майбутньому, є актуальним завданням, що стоїть перед сучасною адміністративно-управлінською наукою. Одночасно неприпустимо механічно впроваджувати досягнення світової науки, їх потрібно розглядати крізь призму власних національних традицій, політичної культури і менталітету.
Перше видання книги «Державне управління» 2000-го року перевершило всі сподівання автора. Адже її поява викликала жваву реакцію в наукових колах, переважно позитивні відгуки та доброзичливі побажання спеціалістів і читачів. Усього за декілька місяців книга розійшлася по всіх куточках України, а невеликий наклад не в змозі був задовольнити всіх потреб у ній. Книга знайшла своє місце, стала потрібною, корисною, що є найвищою її оцінкою. Тому підготовка та вихід нового видання перетворилися на гостру потребу, необхідність. До змісту книги були внесені суттєві зміни, викликані інтенсивним розвитком науки державного управління, переосмисленням автором окремих наукових підходів, понять, категорій, визначень, та змінами, що відбулися в системі органів виконавчої влади України за означений період.
При підготовці книги використано досить значний науково-теоретичний матеріал, що стосується, насамперед, суперечливих реалій державотворення. Певні труднощі при написанні посібника були пов'язані із незавершеністю процесу формування апарату державного управління через проведення адміністративної реформи та недостатністю законодавчої бази, яка регулює функціонування системи органів виконавчої влади України.
Навчальний матеріал подається з метою: сприяти якісній підготовці професійних управлінців у системі вищої школи України - особливого напряму в розвитку науки і практики. При цьому враховується багатий міжнародний досвід вивчення навчальної дисципліни «державне управління». Відповідно до поставленої мети структура книги складається з двох послідовно взаємопов'язаних частин: 1 - «Історія державного управління»; II - «Теорія державного управління», які і є основними складовими науки державного управління. їх вивчення дає можливість цілісно розглянути предмет наукової дисципліни - через теорію та історію державного управління до оволодіння управлінськими принципами, методами, формами, а також допоможе оволодіти іншими навичками управління, що є необхідною умовою для опанування фаху управлінця та роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Сподіваємося, що запропонована праця, як і попередня, буде також корисною та бажаною в студентських аудиторіях, бібліотеках, органах публічної влади, стане у пригоді для управлінців та всіх, хто цікавиться проблемами державотворення, дасть поштовх новим науковим розвідкам у галузі державного управління.
< Попередня Наступна >