§ 3. Предмет і метод, завдання і система бухгалтерського обліку
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
§ 3. Предмет і метод, завдання і система бухгалтерського обліку
Бухгалтерський облік є своєрідним літописом діяльності будь-якого господарства, він дає можливість відтворити кожний господарський факт з усіма деталями. Цей вид обліку (на відміну від інших) є суцільним, безперервним і чітко регламентованим, що забезпечує документальне відображення всіх господарських операцій. Належне ведення господарського обліку сприяє кращій організації управління та контролю за господарськими операціями суб’єктом господарювання. Паралельно з існуванням оперативного і статистичного обліків, все ж головну, домінуючу роль в інформаційній системі підприємства відіграє бухгалтерський облік. Ця його роль зумовлена такими особливостями.
По-перше, бухгалтерський облік відображає діяльність підприємництва як систему різнорідних, але взаємопов’язаних об’єктів: ресурсів, власного капіталу, зобов’язань та всіх змін, що відбуваються з ними в результаті господарювання. Узагальнення здійснюється в єдиному грошовому вимірнику (хоча використовуються і натуральні, й трудові) шляхом суцільного спостереження і вимірювання всіх змін певних об’єктів.
По-друге, бухгалтерський облік має суто документальний характер, тобто кожний запис у ньому здійснюється тільки на підставі правильно складених і оформлених документів. Це забезпечує юридичну повноцінність і доказовість інформації бухгалтерського обліку.
По-третє, бухгалтерська інформація дає постійне й безперервне уявлення про господарювання, що забезпечує йому перевагу перед дискретними (перервними) обліками — оперативним і статистичним.
В умовах переходу до ринкових відносин головне завдання бухгалтерського обліку — отримання точної, достовірної інформації про господарські операції та результати господарської діяльності підприє
ведення бухгалтерського обліку, складання балансу і фінансової звітності:
здійснення розрахунків;
збір статистичних даних (ведення статистики);
вироблення планів.
Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку на підприємстві покладається на його керівника, а організація бухгалтерської служби — на головного бухгалтера, права і обов’язки якого передбачено Положенням про головних бухгалтерів.
У найзагальнішому вигляді предметом бухгалтерського обліку є господарська діяльність підприємств, організацій та установ.
Суть предмета бухгалтерського обліку розкривається через його об’єкти, до яких належать активи, зобов’язання, власний капітал та господарські операції підприємства.
Активи — це контрольовані підприємством ресурси, одержані в результаті попередньої діяльності, використання яких передбачає отримання економічних вигод у майбутньому.
Зобов’язання — заборгованість підприємства як наслідок попередньої діяльності, погашення якої в майбутньому передбачає зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.
Власний капітал — частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.
Господарська операція — це дія, процес або акт, що зумовлює зміни в структурі активів та зобов’язань, у власному капіталі підприємства.
У процесі виробництва господарську операцію можна зобразити формулою: гроші — запаси — виробництво — готова продукція — гроші.
Скорочена господарська операція (наприклад, надання послуг, виконання робіт) зображується так: гроші — товар — гроші. У господарській діяльності важливе значення мають операційний цикл та його швидкість, які впливають на тривалість господарської операції.
Здійснення господарських операцій спрямоване на отримання економічної вигоди.
Економічна вигода — це потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання активів.
Операційний цикл — проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та одержанням коштів від реалізації виробленої продукції або товарів і послуг.
Швидкість циклу — це завершений операційний цикл за одиницю часу (тиждень, місяць, рік).
Усі об’єкти бухгалтерського обліку поділяють так:
1) за функціональною роллю в процесі господарювання — класифікація активів підприємства (див. табл. 1);
Таблиця 1
2) за джерелами формування та призначення — класифікація зобов’язань та власного капіталу.
Необоротні активи — це матеріальні та нематеріальні ресурси, які належать установі та забезпечують її функціонування і строк корисної експлуатації яких, як очікується, становить більше одного року. Оборотні активи — це грошові кошти та їх еквівалент, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців від дати балансу (див. табл. 2).
Нематеріальний актив — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований (відокремлений від підприємства) та утримується підприємством з
Таблиця 2
метою використання упродовж періоду терміном понад один рік (або один операційний цикл, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, для адміністративних потреб чи з метою надання в оренду іншим особам (див. табл. 3).
Таблиця 3
Основні засоби — це власні та отримані на умовах фінансового лізингу об’єкти й орендовані цілісні майнові комплекси.
Фінансовими інвестиціями є активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора.
Довгострокові фінансові інвестиції — це фінансові інвестиції на період терміном понад один рік, а також усі інвестиції, які не можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент.
Довгострокова дебіторська заборгованість — це заборгованість фізичних та юридичних осіб, що не виникає в ході нормального операційного циклу.
Відстрочені податкові активи — податок на прибуток, який підлягає відшкодуванню в наступних періодах унаслідок тимчасової різниці між обліковою та податковою базами оцінки.
Незавершене будівництво — будівництво (враховуючи устаткування для монтажу), що здійснюється для власних потреб підприємства, а також авансові платежі для фінансування такого будівництва.
Справедливою вартістю є сума, за якою може бути здійснено обмін активу чи оплата зобов’язань у результаті операції між заінтересованими і незалежними сторонами.
Ідентифікаційні активи і зобов’язання — це придбані активи і зобов’язання, які на дату придбання відповідають критеріям визначення статей балансу, встановленим положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс» (див. табл. 4).
Таблиця 4
Таблиця 5
Оборотні активи — це не обмежені у використанні грошові кошти та їх еквіваленти, а також інші активи, призначені для реалізації, споживання (використання) упродовж операційного циклу чи одного року з дати балансу (див. табл. 5).
Запаси — це активи, які утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності, перебувають у процесі виробництва з метою майбутнього продажу продукту виробництва, утримуються для споживання у процесі виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також для управління підприємством.
Під виробничими запасами розуміють запаси сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, купівельних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних та інших матеріалів, призначених для споживання в ході нормального операційного циклу.
До малоцінних та швидкозношувальних предметів належать такі, що використовуються протягом до одного року або нормального операційного циклу, якщо його тривалість не перебільшує одного року.
Готова продукція — це продукція, яка виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом.
Товари — матеріальні цінності, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
Незавершене виробництво становлять не повністю оброблені та складені деталі, вузли, вироби та незакінчені технологічні процеси.
Дебітори — це юридичні та фізичні особи, які заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їхніх еквівалентів або інших активів.
Дебіторська заборгованість — сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.
Поточну дебіторську заборгованість становить сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом року від дати балансу.
Сумнівний борг — це поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги, щодо якої існує невпевненість на предмет погашення її боржником.
Безнадійна дебіторська заборгованість — це поточна заборгованість, щодо якої існує невпевненість на предмет її боржником або щодо якої минув строк позовної давності.
Довгостроковою дебіторською заборгованістю є сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та має бути погашена після одного року від дати балансу.
Фінансові інвестиції — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод інвестора.
Поточні фінансові, інвестиції становлять фінансові інвестиції на строк, що не перевищує одного року, які можуть
Таблиця 6
бути вільно реалізовані в будь-який момент (крім інвестицій, що є еквівалентом грошових коштів).
Власний і капітал — частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.
Зобов’язання — це заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок попередньої діяльності і передбачуване погашення якої призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.
До структури власного капіталу входять: статутний, резервний, додатковий капітал тощо (див. табл. 6).
Статутний капітал — це внесок власників (учасників) до капіталу підприємства, зафіксований в установчих документах.
Пайовим капіталом є пайові внески членів спілок та інших суб’єктів господарювання, передбачені установчими документами.
Додатковий вкладений капітал — це вартість реалізації акцій, випущених акціонерним товариством, що перевищує їхню номінальну вартість.
Інший додатковий капітал становить сума до оцінки необоротних активів, вартість активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних і фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу.
Резервний капітал — резерви ресурсів, створені відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства.
Нерозподілений прибуток становить прибуток, що реінвестується підприємством (або сума непокритого збитку).
Неоплачений капітал — це заборгованість власників (учасників) за внесками до статутного капіталу.
Вилученим капіталом є фактична собівартість акції власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників.
Резерв наступних платежів — це витрати і платежі, нараховані у звітному періоді, що будуть сплачуватися в майбутньому (сплата майбутніх відпусток, гарантійні зобов’язання тощо).
Поточними є зобов’язання, що мають бути погашені протягом операційного циклу підприємства або протягом одного року, починаючи від дати балансу. До таких належать:
а) короткострокові кредити банків;
б) поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями (сума довгострокових зобов’язань, що підлягає погашенню протягом одного року від дати балансу);
в) кредиторська заборгованість за товари, послуги, роботи (заборгованість постачальникам і підрядчикам);
г) поточні зобов’язання за розрахунками з бюджетом, і учасникам її за страхування та ін.;
ґ) видані векселі, тобто сума, на яку підприємство видало векселі для забезпечення поставок (робіт, послуг) постачальників, підрядчиків та інших кредиторів.
Довгострокові зобов’язання — це всі зобов’язання, які не є поточними. З-поміж них вирізняють:
а) довгострокові кредити банків;
б) інші довгострокові зобов’язання (крім банків).
Доходи майбутніх періодів становлять доходи, які отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів і належать до наступних звітних періодів (див. табл. 7).
Метод бухгалтерського обліку — це сукупність способів і заходів, з допомогою яких господарська діяльність підприємств відображається в обліку. Метод містить такі складники:
Таблиця 7
баланс;
рахунки бухгалтерського обліку;
подвійний запис;
документація;
оцінка;
калькуляція;
інвентаризація;
фінансова звітність;
Практичне використання кожного з цих складників зумовлено відповідними положеннями та інструкціями, розробленими й затвердженими державними органами.
Зупинімося на їхніх характеристиках.
Бухгалтерський баланс — це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал.
Рахунки призначені для обліку наявності й руху активів, власного капіталу та зобов’язань.
Подвійний запис — принцип тотожного відображення господарських операцій на рахунках, що забезпечує рівність оборотів з дебету та кредиту.
Подвійний запис обумовлений економічною суттю відображення операцій. Кожна господарська операція зумовлює однакові зміни в активах і власному капіталі з зобов’язаннями.
Документація передбачає відображення господарських операцій на певних носіях інформації (паперових бланках або технічних носіях). Її зміст становлять відомості про здійснення тієї чи іншої господарської операції, які надають юридичної сили даним бухгалтерського обліку.
Під оцінкою розуміють відображення об’єктів бухгалтерського обліку в єдиному грошовому вимірі з метою узагальнення їх у цілому по підприємству.
Ресурси та господарські операції, що відображаються в бухгалтерському обліку й документах звітності, оцінюються в національній грошовій одиниці України шляхом підсу-мування витрат.
Операції на валютних рахунках підприємства, а також здійснені в іноземній валюті, в бухгалтерському обліку виражаються в національній грошовій одиниці України шляхом перерахування іноземної валюти за курсом Національного банку України, що діє на час проведення операції.
Калькуляція — підрахування витрат з метою обчислення собівартості продукції і послуг як загалом, так і за окремими видами. Собівартість є базовим чинником для визначення ціни виробленої продукції, виконаних робіт та наданих послуг.
Інвентаризацією називають спосіб перевірки з фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів шляхом підрахунку, зважування, обмірювання й оцінки всіх залишків активів і їх зіставлення з даними бухгалтерського обліку.
На основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов’язані складати фінансову звітність. Фінансова звітність — це така бухгалтерська звітність, яка містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати на підставі даних статистичного й аналітичного обліку.
Датою виконання бухгалтерської звітності для підприємств і установ у межах одного міста вважається день її фактичного подання до контролюючого органу, а для іногородніх суб’єктів господарювання — дата поштового відправлення, зазначена на штемпелі підприємства зв’язку.
Фінансові звіти підписуються керівником і головним бухгалтером підприємства чи установи, а за відсутності на підприємстві (в установі) бухгалтерської служби — фахівцем, який веде облік.
Фінансову звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності та суб’єктів малого підприємства, що визнані такими законодавством України) становлять: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.
Підприємства зобов’язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їхню вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів. Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається згідно із законодавством. Термін подання фінансової звітності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, під методом бухгалтерського обліку треба розуміти систему способів та заходів, покликаних відображати об’єкти бухгалтерського обліку з метою контролю та керування ними.
< Попередня Наступна >