§ 4. Бухгалтерський баланс і основи його побудови
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
§ 4. Бухгалтерський баланс і основи його побудови
Активи підприємств і організацій, їхній стан та розміщення, а також власний капітал і зобов’язання відображаються в бухгалтерському балансі, який є показником майнового становища підприємства на певну дату в узагальненому грошовому виразі.
Кожне підприємство чи організація має певну суму активів, а також власного капіталу і зобов’язань. Відповідно до цього майновий стан суб’єкта господарювання виділяють у дві групи, що відображають у балансі. Групу активів за їхнім складом і розміщенням називають активом, а групу власного капіталу і зобов’язань — пасивом.
Графічно бухгалтерський баланс підприємства має вигляд таблиці на дві частини: активу (ліва частина) та пасиву (права).
Головним елементом бухгалтерського балансу є стаття (активна чи пасивна). Актив балансу складається з трьох, а пасив — з п’яти розділів (див. табл. 8). Оскільки і статті активу, що відображають склад активів підприємства, і статті пасиву (зобов’язання і власний капітал) подають узагальнений вираз майнового стану підприємства в одній і тій самій грошовій одиниці, то підсумки активу й пасиву завжди мають збігатися.
Статті бухгалтерського обліку — це показники стану окремих видів активів, зобов’язань та власного капіталу на відповідну дату. Кожна стаття балансу має грошовий вираз — оцінку статті.
Актив відображається в балансі за умови, що його оцінка достовірно визначена і в майбутньому передбачається отримання економічних вигод, пов’язаних з його використанням.
Зобов’язання відображаються в балансі, якщо їх оцінка достовірно визначена й існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок їх погашення.
Вла
Таблиця 8
Суми, наведені в балансі за статтями (на початок року і на кінець звітного періоду), використовуються для відкриття рахунків на наступний звітний період і для введення в нього поточного рахунку.
Оцінка балансу дає уявлення про реальне майнове і фінансове становище підприємства та ефективність використання власного й залученого капіталу, відіграє велику роль у процесі управління й керівництва підприємством.
У діяльності правоохоронних органів показники балансу використовуються для виявлення різних порушень фінансової (витрачання коштів не за цільовим призначенням) та розрахункової дисциплін; встановлення фінансових наслідків порушень і зловживань, що мали місце. Показники балансу можуть мати вагу доказів у справах слідства та судочинства.
Отже, діяльність підприємств, організацій та установ складається з низки господарських циклів, під якими розуміють рух активів у різних формах. Своєю чергою, кожний цикл складається з багатьох господарських операцій — індивідуальних моментів руху активів.
Кожна така господарська операція з активами впливає на їхню величину й форму, склад і розміщення, а також видозмінює їхнє джерело надходження (власний чи залучений капітал) і цільове призначення. Оскільки баланс відображає стан активів, власного капіталу та зобов’язань, то кожна операція впливає і на баланс, змінюючи ту чи іншу його статтю. Відтак у процесі господарської діяльності відбувається постійна й безперервна зміна статей, що призводить до змін підсумків груп і розділів як активу, так і пасиву балансу.
Розрізняють чотири види змін балансу у зв’язку з господарськими операціями: активні, пасивні, активно-пасивні в бік збільшення й активно-пасивні в бік зменшення.
Активні зміни призводять до збільшення суми за однією статтею активу балансу і до зменшення — за іншою. При цьому пасив і загальний підсумок балансу не змінюються. Цей вид змін балансу може бути зображено формулою:
А + С – С = П, де
А — актив балансу, П — пасив балансу, С — сума змін за статтями балансу.
Пасивні зміни зумовлюють збільшення суми за однією статтею пасиву балансу і відповідно зменшення за іншою; актив і загальний підсумок балансу не змінюються. Цим змінам відповідає формула: А = П + С – С.
Активно-пасивні зміни балансу в бік збільшення передбачають одночасне збільшення суми за однією статтею та відповідно за статтею пасиву і, як наслідок цього, — зростання загального підсумку балансу. Формула цих змін має такий вигляд: А + СП + С.
Активно-пасивні зміни в бік зменшення тягнуть за собою зменшення суми за статтею активу і таке саме зменшення суми за статтею пасиву, що призводить до зменшення загального підсумку балансу. Цей вид змін може бути зображено формулою: А – С = П – С.
Відображати рух і зміни активів у балансі технічно неможливо. Для цього використовують спеціальні рахунки.
< Попередня Наступна >