§ 4. Порядок призначення і проведення ревізії
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
§ 4. Порядок призначення і проведення ревізії
Ревізія (перевірка) міністерства, іншого централізованого органу виконавчої влади, підприємства, установи, організації в плановому порядку або з ініціативи органів державної контрольної ревізійної служби може проводитися не частіше, ніж один раз на рік. За поданням правоохоронних органів ревізію або перевірку можна здійснювані будь-коли, незалежно від кількості раніше проведених на певному об’єкті ревізій або перевірок.
Плануючи і здійснюючи ревізії та перевірки, працівники контрольної ревізійної служби зобов’язані забезпечувати дотримання службової і комерційної таємниць.
Ревізії і перевірки суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності органи державної контрольної ревізійної служби проводять за постановою прокурора або слідчого у разі порушення кримінальної справи, а також за письмовим зверненням керівництва правоохоронних органів за фактами розкрадань і зловживань та інших порушень. У цих постановах або зверненнях обов’язково зазначаються конкретні питання, що їх належить перевірити ревізорам.
Для проведення кожної ревізії співробітникові органу державної контрольної ревізійної служби видається спеціальне посвідчення, підписане керівником відповідного підрозділу служби.
Співробітник державної контрольно-ревізійної служби (далі — ДКРС) зобов’язаний пред’явити керівникові підприємства (закладу, організації), що буде ревізуватися, посвідчення на право проведення ревізії або перевірки. Терміни проведення ревізії і склад ревізійних груп визначаються з урахуванням обсягу роботи, що її вимагається здійснити для вирішення питань, поставлених перед ревізією.
Термін проведення ревізії, як правило, становить 30 робочих днів. Якщо ревізія здійснюєть
Проведенню ревізії має передувати підготовка і вивчення у відповідних правоохоронних, митних, органах Державного казначейства, в установах банків, а також в інших органах матеріалів про діяльність і фінансовий стан підприємства (установи, організації), що підлягає ревізії. На підставі такого вивчення розробляється програма ревізії, у якій установлюється її термін, мета і основні питання, що їх належить вивчити. Якщо під час підготовки до ревізії або на її початку буде встановлено відсутність на підприємстві належного бухгалтерського обліку, що унеможливлює якісне її проведення, ревізори мають право вимагати від керівника підприємства приведення обліку у відповідності із чинним законодавством та з попереднім установленням конкретних термінів виконання цієї роботи. У цьому разі ревізія розпочинається після відновлення обліку. Ревізори не повинні відновлювати облік на підприємстві, що ревізується, і проводити ревізію за відновленим ними ж обліком.
Програма ревізії затверджується керівництвом відповідного структурного підрозділу, що перевіряє підготовленість учасників до проведення ревізії і дає їм необхідні інструктивні вказівки.
На підставі затвердженої програми ревізії складається план її проведення з установленням конкретних завдань, визначених питань і термінів. У разі необхідності в ході ревізії до її програми і плану проведення вносяться зміни та доповнення. Керівник ревізійної служби (ревізор) пред’являє керівникові підприємства (організації) посвідчення на право проведення ревізії або перевірки, знайомиться з умовами роботи й особливостями певного підприємства, установи, організації, станом справ із зберіганням коштів і матеріальних цінностей, організує ревізію каси, інвентаризацію матеріальних цінностей і виконує інші необхідні дії щодо організації і створення умов для нормального проведення ревізії.
Ревізори мають право вимагати, щоб матеріально-відповідальні особи підприємства, організації або установи, що ревізується, обов’язково брали участь у проведенні інвентаризації довірених їм матеріальних цінностей, контрольному обмірюванні виконаних робіт, контрольних запусках у виробництво сировини і матеріалів, доборі проб і зразків для дослідження, а також в інших діях, спрямованих на перевірку стану зберігання коштів і матеріальних цінностей та діяльності матеріально-відповідальних осіб. Співробітникам ДКРС на об’єкті, що ревізується, надається місце для роботи, можливість користування зв’язком, розмножувальною технікою та іншими послугами для забезпечення виконання їхніх завдань. У разі виявлення фактів порушень законів України, постанов Верховної Ради України, нормативних актів Президента України і Кабінету Міністрів України, а також нормативних актів міністерств і відомств, зареєстрованих в установленому порядку в Міністерстві юстиції України, фактів незаконного і нецільового використання державних коштів, приховання від бюджету належних йому платежів та інших порушень фінансової дисципліни або службових зловживань особи, які здійснюють перевірку, мають право на одержання письмових пояснень від посадових та інших причетних до цього осіб, встановлення розміру заподіяного збитку, причин і обставин його виникнення, а також осіб, із чиєї вини він був допущений.
У разі виявлення недостач, фактів розкрадань коштів, матеріальних цінностей та інших зловживань, співробітники ДКРС негайно передають матеріали ревізії правоохоронним органам дня проведення розслідування, притягнення винних осіб до відповідальності, відшкодування збитку, а також сповіщають про виявлені зловживання і порушення державні органи та органи, уповноважені управляти державним майном.
Під час організації ревізії за дорученням правоохоронних органів необхідно врахувати таке.
1. Подання правоохоронних органів на проведення ревізії підписується першими особами органів прокуратури, Міністерства внутрішніх справ України, служби безпеки України, Державної податкової адміністрації України, їхніх структурних підрозділів або їхніми заступниками; постанови про призначення ревізій суб’єктів господарської діяльності організацій і установ, щодо яких відкрито кримінальну справу, — прокурором або слідчим.
2. До початку ревізії керівник ревізійної групи зобов’язаний:
ознайомитися з матеріалами, на підставі яких правоохоронні органи порушили питання про необхідність її проведення, з’ясувати стан бухгалтерського обліку на об’єкті, який необхідно перевірити, установити персональний склад ревізорів і залучених до участі в ревізії фахівців;
з урахуванням питань, поставлених правоохоронними органами, скласти план проведення ревізії, ретельно обговорити його з членами ревізійної групи і працівниками правоохоронних органів; узгодити дії, що їх необхідно провести спільно, здійснити інші заходи для забезпечення якісного здійснення ревізії.
3. Ревізії, розпочаті на вимогу правоохоронних органів, повинні здійснюватися у тісному співробітництві працівників ДКРС із цими органами. У своїй роботі фахівці ДКРС зобов’язані керуватися чинними законодавчими, нормативними актами, бухгалтерськими й іншими документами, однак вони не мають права використовувати матеріали правоохоронних органів (протоколи допитів тощо) для обґрунтування порушень і зловживань, допущених на об’єкті, що ревізується.
Якщо за наслідками ревізії порушено кримінальну справу, до підозрюваних посадових осіб адміністративне стягнення не застосовується. У разі відмови в порушенні кримінальної справи або її закриття, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного порушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом одного місяця з дня ухвалення рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або про її закриття. Фінансові санкції до юридичних осіб застосовуються згідно з чинним законодавством.
Результат ревізії оформлюється актом, що підписується керівником ревізійної групи (ревізором), керівником і головним бухгалтером перевіреного міністерства, іншого органу державного управління, підприємства, об’єднання, організації, а в разі потреби — колишнім керівником і головним бухгалтером, у період роботи яких мали місце виявленні порушення, зловживання. Один примірник акта (довідки) ревізії або перевірки вручається керівникові об’єкта перевірки під розписку на першому аркуші першого примірника акта (довідки).
У разі виникнення заперечень або зауважень щодо акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер або інші особи, які підписують акт (довідку), роблять про це застереження перед своїми підписами і не пізніше ніж у 5-ден-ний термін із моменту підписання акта подають письмові пояснення.
Після упорядкування акта ревізії співробітники ДКРС беруть також беруть пояснення від інших посадових осіб, причетних до виявлених ревізією порушень, зловживань.
Представники ревізійної служби (ревізори) зобов’язані перевірити правильність обґрунтувань фактів, викладених у поясненнях посадових осіб і в 15-денний термін дати щодо них письмовий висновок, підтверджений підписом керівника ДКРС або його заступника.
Про результати ревізії (перевірки) подається інформація до органів управління вищого рівня, що відповідають органам державної влади, а в необхідних випадках матеріали ревізії передаються правоохоронним органам.
Якщо виявлені факти вимагають ужиття термінових заходів для усунення порушень або притягнення винних у зловживаннях осіб, у ході ревізії, ще до її закінчення, складається проміжний акт, а від посадових осіб відбираються необхідні пояснення. Ці матеріали терміново передаються правоохоронним органам для відповідного реагування.
Під час упорядкування акта ревізії або перевірки виявлені факти і дані описуються об’єктивно, чітко й вичерпно. Не припускається включення в акт ревізії різноманітних висновків, пропозицій і непідтверджених документами даних про фінансово-господарську діяльність організації, що ревізується, а також даних із слідчих матеріалів і посилань на свідчення посадових осіб, що їх вони давали слідчим органам.
Якщо вжитими під час ревізії заходами не забезпечено повного усунення виявлених ревізією порушень, особи готують і за підписом керівника (або його заступника) відповідного підрозділу ДКРС спрямовують керівництву перевіреного об’єкта вимогу про усунення виявлених порушень і вжиття у встановленому порядку заходів для повного відшкодування збитку і притягнення осіб, винних у допущених порушеннях, до дисциплінарної та матеріальної відповідальності.
У разі виявлення значних порушень фінансової дисципліни, розкрадання коштів і матеріальних цінностей, інших зловживань матеріали ревізії передаються слідчим органам і одночасно перед керівництвом підприємства, об’єднання, організації, що перевіряється, або відповідного керівного органу ставиться питання про звільнення винних у цьому осіб від посад. Матеріали, передані слідчим органам, згідно з описом повинні містити: лист із викладом змісту порушень та виявлених зловживань, із указівкою порушених законодавчих і нормативних актів, розмірів збитків, винних осіб, акт ревізії, оригінали документів, що підтверджують факти виявлених зловживань, або їх копії, якщо рішення про вилучення оригіналів документів після закінчення ревізії не прийнято правоохоронними органами; пояснення осіб, діяльність яких перевірена, а також інших осіб, відомості яких мають значення для перевірки обставин вчинених злочинів; висновки ревізорів щодо пояснень посадових осіб за наявності їхніх заперечень щодо проведення ревізії або акта. При цьому в матеріалах ДКРС повинні залишатися: другий або третій примірник акта ревізії, копії пояснення посадових осіб перевіреної організації щодо виявлених порушень і зловживань, копії основних документів, що це підтверджують.
Безпідставна відмова в порушенні або припиненні кримінальної справи слідчими органами за матеріалами проведених ревізій може бути оскаржена органами ДКРС в установленому законодавством порядку.
За результатами проведеної ревізії ДКРС у межах власної компетенції оформлює рішення про застосування фінансових санкцій і накладення адміністративних стягнень.
Органи ДКРС в Україні мають право:
здійснювати контроль за усуненням виявлених на перевірених підприємствах, організаціях, об’єднаннях недоліків і порушень, за виконанням своїх вимог, відшкодуванням збитків;
вести облік ревізій та перевірок і їхніх результатів, складати і подавати вищим органам відповідну звітність про свою роботу згідно з установленими нормами у відповідні терміни;
систематично вивчати й узагальнювати матеріали ревізій та перевірок і на їх підставі вносити пропозиції у відповідні державні органи, а в разі потреби — пропозиції з удосконалення чинного законодавства, положень, правил, інструкцій щодо системи контролю і виконання фінансової дисципліни з усунення причин і умов, що сприяють розкраданням, зловживанням та іншим злочинам в економічній сфері, поліпшення стану роботи відомчого контролю;
готувати і поширювати у своїй системі оглядові або інформаційні листи щодо обміну досвідом роботи.
< Попередня Наступна >