§ 6. Організація проведення слухань у Верховній Раді України
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
§ 6. Організація проведення слухань у Верховній Раді України
Слухання є однією з традиційних форм діяльності парламенту, сутність якої полягає в публічному обговоренні найбільш складних питань суспільного життя із залученням максимально широкого загалу: представників органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, наукових установ, громадськості. Головна мета слухань — зрозуміти й проаналізувати найбільш гострі проблеми суспільного буття, провести наукову експертизу й громадську апробацію законопроектів, привернути до них увагу громадськості, владних і політичних структур, виробити практичні рекомендації щодо оптимізації шляхів і форм вирішення проблем і завдань, що виникають. Як зазначається у спеціальній літературі, слухання є не тільки одним з найважливіших технологічних елементів діяльності парламенту, але й ефективним каналом формування громадської думки з приводу соціально-політичних й економічних питань, які непокоять суспільство1.
Вирізняються два види слухань у Верховній Раді України: парламентські та комітетські. Порядок їх проведення визначений положеннями, які затверджені постановою Верховної Ради України від 11 груд-ня2003року№ 1385-IV (додатки №№1-2). На слухання може бути внесено лише одне тематичне питання.
Парламентські слухання проводяться з метою вивчення питань внутрішньої та зовнішньої політики держави, що становлять суспільний інтерес і потребують законодавчого врегулювання, стану виконання урядом Конституції України, законів України, постанов Верховної Ради в межах повноважень парламенту, визначених Конституцією. Пропозиції про проведення парламентських слухань вносяться до парламенту суб'єктами права законодавчої ініціативи у вигляді проектів постанов Верховної Ради України. Питання про проведення слухань включається до порядку денного сесії в установленому порядку. Парла
Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, органи місцевого самоврядування відповідно до своєї компетенції подають до Верховної Ради України у визначений нею строк аналітичні та довідкові матеріали з питання, що розглядатиметься. Ці матеріали, проекти рішень за результатами парламентських слухань, висновки комітетів розповсюджуються серед народних депутатів не пізніше ніж за п'ять днів до їх проведення. Інші учасники слухань отримують матеріали під час реєстрації.
Парламентські слухання, як правило, проводяться в залі пленарних засідань Верховної Ради України. Відкриває і веде зазначені слухання Голова Верховної Ради, його Перший заступник або заступник в порядку, передбаченому Регламентом Верховної Ради України для розгляду питань на пленарних засіданнях.
Як правило, слухання проводяться гласно і відкрито з прямою трансляцією на загальнонаціональних радіоканалі УР-1 та телеканалі УТ-1. Однак вони можуть проводитись і в закритому режимі, якщо Верховною Радою України прийнято відповідне рішення, що робиться з метою захисту державної таємниці.
За результатами слухань Верховна Рада України приймає постанову щодо схвалення рекомендацій, які мають враховуватися органами публічної влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від підпорядкування і форм власності.
1 Охотский Е. В. Государственная служба в парламенте: отечественный и зарубежный опыт. - М.: МГИМО; РОССПЭН, 2002. - С. 51.
< Попередня Наступна >