§ 2. Порядок утворення і будова Кабінету Міністрів України
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
§ 2. Порядок утворення і будова Кабінету Міністрів України
Порядок формування Кабінету Міністрів України умовно можна поділити на два етапи: а) призначення Прем'єр-міністра України; б) призначення інших членів Кабінету Міністрів України.
Процедура призначення Прем'єр-міністра України має кілька стадій:
узгодження кандидатури. Президент України проводить консультації з Головою Верховної Ради України, керівниками депутатських груп і фракцій з метою попереднього узгодження кандидатури на посаду Прем'єр - міністра;
внесення узгодженої кандидатури на розгляд парламенту. Президент України надсилає до Верховної Ради України письмову пропозицію і інформаційні матеріали щодо кандидата на посаду Прем'єр-міністра: відомості про освіту, фах, автобіографію, декларацію про доходи, відомості про нерухоме та інше цінне рухоме майно, вклади в банках і цінні папери тощо;
розгляд кандидатури на посаду Прем'єр-міністра в парламенті. Порядок розгляду врегульовано Постановою Верховної Ради України від 10 липня 1996 року № 287/96-ВР «Про процедуру надання згоди на призначення Прем'єр-міністра України» (із змінами), відповідно до якої перед внесенням на розгляд парламенту цього питання проводяться зустрічі кандидата з депутатськими групами (фракціями). На пленарному засіданні Верховної Ради кандидат на посаду Прем'єр-міністра України виступає з доповіддю про основні напрями діяльності нового складу уряду, після чого відповідає на запитання народних депутатів. Потім проводиться обговорення запропонованої кандидатури;
прийняття рішення про надання згоди на призначення Президентом України Прем'єр-міністра України. Рішення приймається на засіданні парламенту більшістю від конституційного складу в режимі поіменного голосування і оформлюється відповідною постановою. У разі, якщо запропонована кандидатура не отримала необхідної кілько
призначення Президентом України Прем'єр-міністра України (глава держави видає відповідний указ). Після призначення Прем'єр-міністр направляє главі держави подання щодо інших членів уряду, які призначаються на посаду Указом Президента. Строк повноважень Кабінету Міністрів України збігається із строком повноважень Президента України. Уряд складає повноваження перед новообраним главою держави.
Достроково повноваження Кабінету Міністрів України припиняються в разі: а) відставки Прем'єр-міністра України; б) прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри, що має наслідком відставку уряду України; в) прийняття рішення про відставку Президентом України; г) смерті Прем'єр-міністра України.
Прем'єр-міністр, інші члени уряду мають право заявити Президентові про свою відставку. Кабінет Міністрів України, відставку якого прийнято главою держави, за його дорученням продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого уряду, але не довше ніж шістдесят днів.
Прем'єр-міністр зобов'язаний подати главі держави заяву про відставку Кабінету Міністрів за рішенням Президента чи у зв'язку з прийняттям парламентом резолюції недовіри. Питання про відповідальність уряду не може розглядатися парламентом більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів.
До складу Кабінету Міністрів України входять: Прем'єр-міністр України; чотири його заступники — Перший віце-прем'єр-міністр і три віце-прем'єр-міністри; міністри — керівники міністерств; міністри, які не очолюють відповідні міністерства, — Міністр України у зв'язках з Верховною Радою України і Міністр Кабінету Міністрів України. Цей перелік є вичерпним. Указом Президента України від 15 грудня 1999 року № 1574/99 «Про склад Кабінету Міністрів України» із змінами станом на 1 жовтня 2004 року встановлено, що до складу Кабінету Міністрів України входять: Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, три віце-прем'єр-міністри України, Міністр аграрної політики України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр екології та природних ресурсів України, Міністр економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністр палива і енергетики України, Міністр закордонних справ України, Міністр культури і мистецтв України, Міністр України з питань надзвичайних ситуацій, Міністр оборони України, Міністр освіти і науки України, Міністр охорони здоров'я України, Міністр праці та соціальної політики України, Міністр промислової політики України, Міністр транспорту та зв'язку України, Міністр України у справах сім'ї, дітей та молоді, Міністр фінансів України, Міністр юстиції України, Міністр України у зв'язках з Верховною Радою України, Міністр Кабінету Міністрів України. Кількісний склад Кабінету Міністрів України Конституцією і законами України не визначається, вирішення цього питання віднесене до компетенції глави держави.
< Попередня Наступна >