Головне меню
Головна Підручники Державне будівництво та місцеве самоврядування Державне будівництво і місцеве самоврядування § 4. Голова місцевої державної адміністрації та його заступники, їх повноваження й організація роботи

§ 4. Голова місцевої державної адміністрації та його заступники, їх повноваження й організація роботи

Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування
218

§ 4. Голова місцевої державної адміністрації та його заступники, їх повноваження й організація роботи

Голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, персонально відповідають за виконання покладених на ці органи завдань і за здійс­нення ними своїх повноважень. За Законом України «Про державну службу» посади голів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій належать до першої категорії посад державних службовців і їм може бути присвоєно 3, 2 і 1 ранг державного службов­ця, посади їх перших заступників — до другої категорії посад держслужбовців, яким може бути присвоєно 5,4 і 3 ранг, а посади заступників цих голів, а також голів районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій належать до третьої категорії посад, і їм може бути присвоєно 7, 6 і 5 ранг.

Згідно з чинним законодавством, голови місцевих держадміні­страцій виконують організаційно-виконавчу, представницьку, установ­чу, кадрову, бюджетно-фінансову та інформаційну функції.

У межах організаційно-виконавчої функції толова організовують ро­боту очолюваної ними адміністрації та її структурних підрозділів, поса­дових і службових осіб; налаштовують їх на успішне виконання покла­дених функцій і повноважень. Виконуючи представницьку функцію, вони представляють адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, об'єднаннями грома­дян, підприємствами, установами та організаціями, громадянами. Уста­новча функція голів передбачає визначення структури адміністрації та її апарату, утворення консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, служб та комісій, визначення їх завдань і функцій.

Кадрова функція полягає в тому, що голови призначають та звільняють з посад своїх заступників, ке

рівників структурних підрозділів, апарату місцевих держадміністрацій; укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління місцевої держадміністрації; погоджують у встановленому по­рядку призначення та звільнення з посад керівників непідпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня (крім керівників установ, підпри­ємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України).

Голови забезпечують розробку місцевого бюджету і своєчасне його подання на розгляд відповідної місцевої ради; в межах затверджених асигнувань Державного бюджету виступають розпорядниками коштів відповідних держадміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням, і таким чином здійснюють бюджетно-фінансову функцію.

Інформаційна функція обумовлює обов'язок голови регулярно інфор­мувати населення про діяльність очолюваної ним адміністрації; інфор­мувати Президента і Кабінет Міністрів України та щорічно звітувати перед ними про виконання місцевою держадміністрацією покладених на неї повноважень, а також про суспільно-політичне, соціально-еко­номічне, екологічне та інше становище на відповідній території.

Перший заступник та заступники голів місцевих держадміністрацій виконують обов'язки, визначені головами, і персонально відповідають за стан справ на дорученій їм ділянці роботи. Розподіл обов'язків між посадовими особами адміністрації здійснюється головою держадмі­ністрації не пізніше одного місяця з дня призначення його на посаду. У разі відсутності голови місцевої держадміністрації його функції та по­вноваження виконує перший заступник голови, а в разі відсутності ос­таннього — один із заступників.

У діяльності голів місцевих держадміністрацій та їх заступників ви­користовуються такі організаційні форми, як індивідуальна робота з документами; головування на засіданнях колегії місцевої держадмі­ністрації; участь у роботі сесії відповідної місцевої ради; координаційні і селекторні наради; звітування перед главою держави, урядом, населен­ням; індивідуальний прийом громадян; зустрічі з керівниками органів публічної влади, підприємств, установ, організацій; прес-конференції та інтерв'ю.

Повноваження голів місцевих держадміністрацій припиняються Президентом у разі: порушення ними Конституції і законів України; втрати громадянства, виявлення факту подвійного громадянства; ви­знання судом недієздатним; виїзду на проживання в іншу країну; набран­ня законної сили обвинувального вироку суду; порушення вимог не­сумісності; смерті; за ініціативою Президента з підстав, передбачених законодавством про місцеві державні адміністрації та державну службу; висловлення недовіри двома третинами голосів від складу відповідної ради; подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням. їх повноваження можуть також припинятися Президентом України в разі: а) прийняття відставки голови відповідної державної адміністрації; б) подання Кабінету Міністрів з підстав, передбачених законодавством про державну службу; в) висловлення недовіри більшістю голосів від скла­ду відповідної ради.

У разі обрання нового Президента України голови місцевих дер­жадміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до при­значення нових голів. Уразі припинення повноважень голови місцевої держадміністрації його перші заступники і заступники заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам.

 

< Попередня   Наступна >