Головне меню

§ 7. Дозвільна система

Адміністративне право - Адміністративне право України
71

§ 7. Дозвільна система

Дозвільна система – це регламентований правом порядок виготовлення, придбання, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування, окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.

В Україні з метою охорони безпеки і порядку дозвільна система діє у різних сферах економічного, адміністративно-політичного та культурного життя. Так, в інтересах забезпечення безпеки судноплавства суднохідні інспекції дозволяють або забороняють плавання судам, спорудження мостів, запруд та інших надводних чи підводних, а також берегових споруд; дозволяють або призупиняють рух суден, які не укомплектовані екіпажем або необладнані згідно з діючими правилами, або судна, технічний стан котрих загрожує безпеці судноплавства та людей і майна, що знаходяться на ньому. Дозвільна система застосовується також з метою застосування нових лікувальних засобів, радіоактивних речовин і т.п.

Виходячи із змісту Положення про дозвільну систему, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року , а також інших нормативних актів, дозвільну систему можна розглядати в двох аспектах – широкому і вузькому. В широкому розумінні мова йде про особливий порядок вчинення різними суб’єктами будь-яких дій, на що подібно одержати спеціальний дозвіл. Правом давати дозволи на здійснення певних дій користуються різні органи державного управління (Міністерство економіки України та з питань європейської інтеграції, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство транспорту України, Міністерство екології і природних ресурсів України та інші).

Дозвільна система у вузькому розумінні поширюється тільки на об’єкти перераховані в Положенні. На органи внутрішніх справ (міліцію) покладається, зокрема, з

дійснення дозвільної системи на такі предмети, матеріали, об’єкти, безконтрольне володіння і користування якими може завдати шкоди громадському порядку, особистій безпеці громадян, може бути використано із злочинною чи іншою протиправною метою. Діючим законодавством до таких об’єктів віднесено вогнепальна зброя (нарізна військових зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, мисливська нарізна і гладкоствольна) та боєприпаси до неї, пневматична, холодна зброя, вибухові матеріали, газові пістолети і револьвери та патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої і дратівливої дії, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної і холодної зброї, піротехнічні майстерні, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та боєприпасів до неї, штемпельно-граверні майстерні, печатки і штампи. Контролюючі функції (без відповідних дозволів), органи внутрішніх справ виконують також щодо деяких інших об’єктів дозвільної системи: наркотичних засобів, радіоактивних, сильнодіючих отруйних речовин, організацій, що займаються їх збутом та лабораторій, які проводять аналізи цих засобів та речовин тощо.

Правову основу здійснення органами внутрішніх справ дозвільної системи становлять чисельні нормативні акти різної юридичної сили. Сучасне законодавство України йде шляхом розширення повноважень органів дозвільної системи. Так, змінами, що були внесені до Положення про дозвільну систему, з кола її предметів були вилучені наркотичні, психотропні і радіоактивні речовини. Тепер порядок обігу цих речовин повністю врегульований відповідними законами і підзаконними нормативними актами відомчої спрямованості.

Органи внутрішніх справ організують роботу щодо здійснення дозвільної системи через структурні підрозділи міліції громадської безпеки (відділи, відділення, групи дозвільної системи), старших інспекторів дозвільної системи, а також дільничних інспекторів міліції.

Нормативні акти регламентують, наприклад, порядок виготовлення, продажу, придбання і перевезення сильнодіючих отрут; порядок відкриття майстерень по виготовленню і ремонту вогнепальної і холодної зброї і піротехнічних майстерень, стрілецьких тирів, магазинів, в яких здійснюється продаж зброї та боєприпасів до неї.

Здійснення дозвільної системи у відношенні цих об’єктів покладається на органи міліції.

Значну частину діяльності органів внутрішніх справ щодо здійснення дозвільної системи займає видача відповідних дозволів (наприклад, дозволи на виготовлення, придбання, зберігання і перевезення вибухових матеріалів видається тільки державним підприємствам, установам і організаціям. Громадяни України користуються правом придбання мисливської гладкоствольної зброї після досягнення 21-річного віку, а мисливської нарізної – 25-річного віку. Нормативними актами урегульовані умови та порядок видачі дозволів на придбання та зберігання, (носіння) газових пістолетів і револьверів та патронів до них. Дозволи на придбання і зберігання (носіння) газової зброї видаються громадянам, які досягли 18-річного віку, за умови наявності висновку (довідки) медичного закладу про те, що за станом здоров’я вони можуть володіти спеціальним засобом самооборони, а також ознайомлення з порядком їх зберігання (носіння) і застосування. Суб’єктам підприємницької діяльності видаються дозволи на придбання газових пістолетів і револьверів з метою захисту життя, здоров’я, честі та гідності своїх працівників. При цьому дозвіл на зберігання (носіння) газової зброї оформляється на конкретних працівників, до яких ставляться ті ж вимоги, що і до окремих громадян.

Положенням про дозвільну систему врегульовано також умови та порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток із зображенням Державного Герба України, простих трикутних печаток, металевих печаток для посвідчень, спеціальних перепусток, металевих гербових печаток для установ Національного та комерційних банків України і підприємств зв’язку і кутових банківських штатів тощо. Інші штампи та вироби (пломбіратори, факсиміле, штампелі тощо) виготовляються без дозволів внутрішніх справ. Важливе значення для охорони безпеки і громадського прядку має дотримання правил дозвільної системи у поводженні з вибуховими речовинами, застосування яких широко застосовується у народному господарстві.

Передбачено, що дозволи (ліцензії) на виготовлення, зберігання та використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття та функціонування підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, видаються строком на три роки. Дозволи на придбання та перевезення цих предметів, матеріалів і речовин видаються на строк до трьох місяців. Організація обліку та контроль за об’єктами дозвільної системи покладається на органи внутрішніх справ. Здійснюючи профілактичні заходи, працівники органів внутрішніх справ виявляють і вилучають у населення зброю, боєприпаси, вибухові матеріали, сильнодіючі отруйні, наркотичні та радіоактивні речовини, печатки і штампи, що зберігаються незаконно.

За порушення правил дозвільної системи встановлена дисциплінарна, адміністративна, матеріальна і кримінальна відповідальність.

Адміністративна відповідальність наступає за порушення правил дозвільної системи, які КпАП України визнаються адміністративними проступками. Види таких правопорушень та відповідальність за їх вчинення передбачені ст. ст. 94, 133, 189, 190–1954 КпАП України.

 

< Попередня   Наступна >