§ 5. Неюрисдикційні провадження
Адміністративне право - Адміністративне право України |
§ 5. Неюрисдикційні провадження
Вказана група проваджень є найчисленнішою з-поміж інших, тому що йдеться про справи позитивного характеру, де немає спору чи правового конфлікту. Порівнюючи у суспільстві кількість правомірних дій і правопорушень, або кількість справ, що вирішуються органами публічної адміністрації, де є спірна ситуація та де її немає, слід зробити висновок, що вчинків і справ позитивного характеру, в яких відсутня конфліктна складова, суттєво більше. Звідси й більша кількість неюрисдикційних проваджень.
До характерних рис неюрисдикційних проваджень слід віднести такі:
реалізуються в межах владної діяльності органів публічної адміністрації та посадових осіб;
спрямовані на вирішення справ позитивного характеру (які не містять конфліктної складової);
не пов'язані із застосуванням адміністративного примусу;
частіше ініціюються громадянами чи організаціями.
Виходячи з раніше наведених видів неюрисдикційних адміністративних проваджень розглянемо сутність основних із них.
1. Нормотворчі провадження - це порядок підготовки, прийняття та оприлюднення підзаконних нормативно-правових актів. Виходячи з важливості вказаного виду правових актів (оскільки саме вони складають основний масив документів, що регламентують порядок здійснення тих чи інших операцій, порядок реалізації прав, свобод та законних інтересів громадян тощо) необхідно розглядати нормотворчі провадження в рамках загальних засад неюрисдикційних проваджень адміністративного процесу.
Стадії прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Будь-який державно-управлінський правовий акт, як уже зазначалося в аналізі вимог до правових актів державного управління, повинен відповідати встановлені
І. Підготування акта. У ході цієї стадії є такі стадії як правова ініціатива, аналіз ситуації, підготування проекту правового акта. Правова ініціатива може належати як органові (посадовій особі), що приймає (затверджує) документ, так і іншим органам (організаціям). Скажімо, для видання наказу Міністерства охорони здоров'я правовою ініціативою може бути постанова Кабінету Міністрів України чи Указ Президента України з проблематики охорони здоров'я громадян. Водночас доручення віце-прем'єр-міністра України з соціально-гуманітарних питань може слугувати основою для розробки наказу зазначеного міністерства. Аналіз ситуації та підготовка проекту наказу Міністерства охорони здоров'я доручається певним департаментам (управлінням) міністерства або конкретним посадовим особам.
Наприклад, стосовно актів Президента України необхідно зазначити, що їхні проекти можуть вносити:
Кабінет Міністрів України;
Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
глава Секретаріату Президента України, його перші заступники та заступники;
Секретар Ради національної безпеки і оборони України;
радники Президента України;
консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби, утворені Президентом України (Указ Президента України від 15 листопада 2006 р. № 970/2006 «Про Положення про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України»).
II Прийняття рішення. На цій стадії можна вирізнити такі стадії: обговорення та голосування в колегіальних органах, внесення змін до проекту, оформлення рішення. Більшість органів виконавчої влади належать до єдиноначальних, у яких рішення керівником приймається одноособово, тобто прийняття рішення в такому випадку зводиться до підписання проекту управлінського акта.
III. Оприлюднення та доведення акта до відома виконавців чи заінтересованих сторін. Ця стадія здійснюється оприлюдненням у засобах масової інформації (нормативні правові акти державного управління) або персонального ознайомлення (переважно коли мова йде про індивідуальні акти, чи коли коло адресатів є незначним). У цілому ж, орієнтуючись на положення чинного законодавства, акти Президента України та Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття в установленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях, якими є «Офіційний вісник України» та газета «Урядовий кур'єр».
Для прикладу, який узагальнено ілюструє характеристику процедури прийняття правових актів державного управління, наведімо встановлений порядок прийняття постанов Кабінету Міністрів України.
1. Проекти постанов Кабінету Міністрів України подають:
члени Кабінету Міністрів;
центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації;
робочі групи, утворені Кабінетом Міністрів;
Міністр Кабінету Міністрів.
Постанова Кабінету Міністрів складається з таких структурних елементів, як назва, вступна частина, постановляюча частина, додатки (у разі потреби), підпис і має такі реквізити: порядковий реєстраційний номер, місце і дата прийняття.
Проекти постанов, підготовлені центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через відповідних міністрів, підлягають узгодженню цими міністрами.
Проекти постанов Кабінету Міністрів підлягають обов'язковій експертизі Міністерством юстиції та узгодженню із заінтересованими органами, а в разі потреби - з іншими органами, установами, організаціями.
До проекту постанови додаються:
а) пояснювальна записка, загальний обсяг якої не повинен перевищувати чотирьох сторінок. До неї може додаватися викладений у стислій формі інформаційно-довідковий матеріал (таблиці, схеми, діаграми тощо), який є необхідним для обґрунтування суті проекту постанови;
б) довідка про погодження проекту постанови, де зазначаються заінтересовані органи, які: погодили проект; висловили зауваження та пропозиції, враховані головним розробником; висловили зауваження та пропозиції, не враховані головним розробником; не висловили своєї позиції щодо проекту постанови;
в) висновок Міністерства юстиції щодо відповідності проекту постанови законодавству України, стандартам Ради Європи у сфері демократії, верховенства права та прав людини;
г) порівняльна таблиця, якщо проект постанови передбачає внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів.
Проект постанови, внесений до Кабінету Міністрів, передається в день його реєстрації до відповідного структурного підрозділу Секретаріату Кабінету Міністрів.
Розгляд проекту постанови Кабінету Міністрів на засіданні відповідного урядового комітету.
8. Внесення проекту постанови Кабінету Міністрів до порядку денного засідання Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 р. № 915 «Про затвердження Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України»).
Така процедура не є надмірною, як може здатися на перший погляд. Йдеться про те, що вона дозволяє, з одного боку, уникнути певних помилок у підготуванні правового акта, а з іншого - сприяє становищу, за якого прийнятий документ зможе якісно слугувати регулюванню відповідних суспільних відносин. Що якісніше опрацьовано проект документа, то менш вірогідно, що до нього будуть вноситися зміни й доповнення.
2. Реєстраційні провадження - встановлений законодавством порядок офіційного визнання законності відповідних дій чи нормативно-правових актів. Під реєстрацією розуміють велику кількість проваджень, які мають місце у найрізноманітніших сферах суспільного життя. Різновидами реєстраційних проваджень є:
провадження з державної реєстрації нормативно-правових актів органів публічної адміністрації;
провадження з державної реєстрації автотранспортних засобів;
провадження з реєстрації об'єднань громадян;
провадження з реєстрації актів цивільного стану;
провадження з реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності;
провадження з реєстрації прав власності на нерухоме майно;
провадження з реєстрації приватної нотаріальної діяльності;
провадження з державної реєстрації друкованих засобів масової інформації;
провадження з державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців тощо.
Для прикладу розглянемо два види реєстраційних проваджень:
провадження з державної реєстрації нормативно-правових актів органів публічної адміністрації;
провадження з державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
Розглядаючи особливості проваджень відносно державної реєстрації нормативно-правових актів органів публічної адміністрації, доцільно зазначити обов'язковість для значної їх кількості реєстрації у Міністерстві юстиції України. Відповідно до вимог Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» нормативно-правові акти, що видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління і контролю та зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Державну реєстрацію залежно від виду подзаконного нормативно-правового акта здійснюють:
Міністерство юстиції України;
Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції;
районні, районні у містах Києві та Севастополі управління юстиції.
Стосовно провадження з державної реєстрації друкованих засобів масової інформації (далі - ЗМІ), слід вказати таке.
Державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації здійснюють:
а) Державний комітет телебачення і радіомовлення (для ЗМІ із загальнодержавною, регіональною, та/або закордонною сферою розповсюдження);
б) Республіканський комітет з інформації Автономної Республіки Крим (зі сферою розповсюдження в Автономній Республіці Крим);
в) комітети інформації обласних державних адміністрацій (зі сферою розповсюдження в межах однієї області, одного чи кількох районів, міста).
Заяви про реєстрацію друкованих засобів масової інформації, додатків до них у вигляді видань газетного та журнального типу подаються до органу реєстрації засновником (співзасновниками) на кожне видання окремо в друкованому вигляді державною мовою. Про друковане видання, випуск якого передбачено кількома мовами одночасно, подається одна заява.
У заяві про державну реєстрацію періодичного друкованого видання мають бути вказані:
засновник (співзасновники) видання (засновник - юридична особа наводить повну назву згідно з документами, що підтверджують його цивільну правоздатність; засновник - фізична особа наводить свої паспортні дані);
вид видання (газета, журнал, збірник, бюлетень, альманах, календар, дайджест тощо); статус видання (вітчизняне - друкований засіб масової інформації, у якого засновником виступають українська(і) юридична(і) та/або фізична(і) особа(и); спільне друкований засіб масової інформації, створений за участі іноземної(их) юридичної(их) та/або фізичної(і) особи (осіб);
назва видання (мовою/мовами, якою/якими виходитиме у світ);
мова/мови видання;
сфера розповсюдження (місцева - у межах Автономної Республіки Крим, однієї області, обласного центру або двох та більше сільських районів, одного міста, району, окремих населених пунктів, а також підприємств, установ, організацій; регіональна - дві та більше областей; загальнодержавна - у межах України; закордонна - за межами України);
категорія читачів (верстви населення, на які розраховане видання: усе населення, дорослі, молодь, діти, чоловіки, жінки, інваліди, студенти, працівники певної галузі, науковці, педагоги тощо);
програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість (їх стисла характеристика: розвиток освіти, підвищення рівня духовності, розвиток дозвілля, інформування населення з певних питань та ін.);
передбачувані періодичність випуску, обсяг (в умовних друкарських аркушах) і формат видання;
юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити;
місцезнаходження редакції;
вид видання за цільовим призначенням (наказ Міністерства юстиції України від 21 лютого 2006 р. № 12/5 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової Інформації в Україні та Положення про державну реєстрацію інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності»).
Заява розглядається у місячний строк від дня її одержання. За результатами розгляду заяви приймається одне з таких рішень:
про державну реєстрацію;
про відмову в державній реєстрації;
про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію.
На завершення огляду державної реєстрації ЗМІ слід наголосити, що жодних перешкод свободі слова чи можливості вільного існування друкованих засобів масової інформації через обов'язкову реєстрацію немає. Йдеться про приведення до єдиного знаменника вимог щодо можливості заснування та функціонування друкованих ЗМІ. Держава жодним чином не втручається в редакційну політику видання та не впливає на інші внутрішні питання діяльності засобу масової інформації.
3. Атестаційні провадження - це встановлений законодавством порядок визначення відповідності об'єктів атестації вимогам (критеріям), що необхідні для функціонування у певній сфері. Виходячи з указаного визначення серед об'єктів можна вказати велику кількість осіб, видів діяльності, речовин, організацій та ін., що дає можливість навести такі види атестаційних проваджень:
підсумкова атестація учнів у системі загальної середньої школи;
атестація державних службовців;
атестація наукових і педагогічних працівників;
атестація навчальних закладів;
атестація програмного забезпечення засобів вимірювальної техніки;
атестація суб'єктів племінної справи у тваринництві;
атестація виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів суб'єктів господарювання;
атестація дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння тощо.
Як приклад наведемо провадження з атестації наукових працівників.
Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 р. «Про затвердження Положення про атестацію наукових працівників» головною метою атестації є визначення відповідності кваліфікації наукового працівника обійманій посаді.
Під час атестації наукових працівників оцінюються:
рівень професійної підготовки наукового працівника;
результативність його роботи;
ефективність праці з урахуванням конкретних вимог до цієї категорії працівників;
перспективи використання здібностей наукового працівника;
заходи щодо стимулювання підвищення його професійного рівня,
потреби в підвищенні кваліфікації та професійної підготовки
Не підлягають атестації дійсні члени (академіки) і члени-кореспонденти Національної академії наук, Української академії аграрних наук, Академії медичних наук, Академії педагогічних наук, Академії правових наук, Академії мистецтв, а також особи, які обіймають посади наукових працівників на умовах строковою трудового договору або за сумісництвом.
Атестація наукових працівників проводиться не рідше одного разу на п'ять років
У нічому порядок проведення атестації наукових працівників зводиться до такого
Наказом керівника наукової установи утворюється одна або кілька атестаційних комісій у складі голови, секретаря і членів комісії До складу комісії залучаються висококваліфіковані наукові працівники і представник профспілкового органу або уповноважений трудового колективу, який обирається на загальних зборах колективу
На наукового працівника, що підлягає атестації, складається характеристика, яка підписується його безпосереднім керівником.
Атестацій на комісія у присутності керівника структурного підрозділу і наукового працівника, що підлягає атестації, заслуховує звіт науковою працівника про його роботу і розглядає необхідні матеріали
Рішення атестаційної комісії приймається відкритим або таємним голосуванням за відсутності наукового працівника, який проходить атестацію У разі необхідності проведення таємного голосування атестаційна комісія відкритим голосуванням обирає з кола своїх членів лічильну комісію
На підставі характеристики наукового працівника, його звіту, інших поданих матеріалів і повідомлень та їх обговорення атестаційна комісія приймає одне з таких рішень відповідає обійманій посаді, не відповідає обійманій посаді
6 Рішення атестаційної комісії разом з іншими матеріалами атестації протягом тижня подається до вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради наукової установи на затвердження
Таким чином, необхідно констатувати, що проведення атестаційних проваджень серед наукових працівників є корисним заходом, оскільки дозволяє керівництву установи прийти до висновків щодо відповідності того чи іншого працівника встановленим критеріям і доцільності для такого працівника підвищення кваліфікації, переведення на іншу роботу тощо
< Попередня Наступна >