- О.С. Мазур ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ 2005
- 1.2 Установчі документи акціонерного товариства
- 1.1.3 акціонери і засновники
- 1.1 Що таке акціонерне товариство
- Сергій Сегеда, Олександр Татаркевський. Що треба знати про акціонерні товариства, Київ - 2007
- 5 2.4. Слухання посадових осіб у комітетах
- 3.14. Договір про патентне право {Patent Law Treaty)
- ПРАВОВІ ЗАСАДИ ОХОРОНИ ЗНАКІВ ДЛЯ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ ТА ЗАЗНАЧЕНЬ ПОХОДЖЕННЯ ТОВАРІВ
- ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
- Право інтелектуальної власності Дахно, 2006 ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
Захист своїх прав у господарському суді. Сегеда, Татаркевський, 2002.
3.1. Як відбувається судовий процес
Пiд судовим процесом ми розумiємо етап, що охоплює дiї, якi здiйснюються пiд час господарського судочинства пiсля порушення провадження у справi i до прийняття судом рiшення.
Судовий процес у господарських судах першої iнстанцiї здiйснюється переважно шляхом розгляду справи у судових засiданнях.
У таких засiданнях беруть участь суддя (або троє суддiв, якщо розглядається складна справа), сторони та iншi учасники процесу.
Порядок проведення засiдання не є жорстко формалiзованим. Пiд час засiдання не вимагається строго дотримуватися тих чи iнших процедур, тому навряд чи у Вас виникнуть значнi труднощi на цьому етапi.
Незважаючи на те, що формально порядок проведення судових засiдань у господарських судах законодавством чiтко не описано, за час роботи арбiтражних (нинi – господарських) судiв склалася певна практика їх проведення.
Нижче наведено приблизний порядок, в якому вiдбуваються судовi засiдання, а також подано деякi рекомендацiї, що, на нашу думку, дозволять Вам бiльш ефективно представити свою позицiю у судi.
Судове засiдання починається з того, що суддя визначає порядок ведення засiдання та оголошує склад господарського суду. Далi суддя представляє сторони та роз’яснює їм та iншим учасникам судового процесу їхнi права та обов’язки.
Далi слово надається сторонам для того, щоб вони представили свої по¬зовнi вимоги та пояснили суть аргументiв, на пiдставi яких вони висуваються.
Отже, перше, що Вам доведеться зробити пiд час судового засiдання – виступити з “презентацiєю” своєї позицiї.
Пiд час такого виступу Вам необхiдно чiтко i бажано коротко пояснити:
•в чому полягає суть спору (внаслiдок яких дiй вiдповiдача вiн виник);
•якi Вашi права або законнi iнтереси та яким чи
•на чому базується Ваша мотивацiя;
•якi вимоги Ви висуваєте.
Все це мiститься у позовнiй заявi. Тому дуже часто виступ позивача зводиться до банального зачитування її змiсту.
Ми не рекомендуємо Вам обирати такий варiант виступу. Вашу позовну заяву вже читали i суддя, i представники iншої сторони. Тому немає потреби зачитувати її знову.
Свiй виступ бажано пiдготувати письмово. Вiн повинен займати не бiльше 1-2 сторiнок тексту. В текстi виступу необхiдно чiтко наголосити на головних Ваших аргументах i висновках з них, навести незаперечнi, на Вашу думку, факти, що свiдчать на користь Вашої позицiї.
До судового засiдання уважно вивчiть написаний Вами виступ, можете завчити виступ напам’ять.
Пiд час першого виступу зовсiм не обов’язково наводити всi аргументи. Це не останнє Ваше слово у судовому засiданнi, у Вас буде ще достатньо можливостей для їх висловлення.
Якщо Ви хвилюєтесь, виступ можна зачитати.
Не бiйтеся пауз, якщо Ви щось забули, зосередьтесь, та спробуйте пригадати або звернiться до документiв.
Пiсля Вашого виступу слово передається вiдповiдачу, який аналогiчним чином висловлює свою позицiю.
Далi слово може бути надано третiм особам, пiсля чого сторонам задасть питання суддя, а вже згодом починаються судовi дебати.
Вашою головною метою пiд час дебатiв є:
•доведення своїх аргументiв;
•заперечення аргументiв iншої сторони.
Пiд час дебатiв Ви можете наводити будь-якi аргументи на свою користь, вивчати i дослiджувати документи та iншi докази, а також звертатися за згодою суду до всiх учасникiв процесу iз запитаннями.
Головнi запитання бажано пiдготувати завчасно на пiдставi вивчення вiдзиву вiдповiдача (за наявностi). Не покладайтеся лише на iмпровiзацiю.
Намагайтеся ставити запитання опонентам по тих питаннях, щодо яких їхня позицiя є слабкою, спробуйте їх заплутати та спiймати на суперечностях.
Усi спiрнi моменти, протирiччя або неточностi, якi ви почуєте у виступах iнших учасникiв судового процесу, занотовуйте. В ходi судового засiдання Вам доведеться весь час концентрувати свою увагу на тих чи iнших питаннях, тому не варто “перевантажувати” свою пам’ять.
Пiсля того, як Ви отримаєте можливiсть висловитися – звернiть увагу суду на занотованi Вами “проколи” у виступах iнших учасникiв процесу та пояснiть, в чому саме вони полягають.
Вiдповiдi на поставленi Вам запитання давайте коротко, але чiтко. Якщо вони будуть перетворюватися на довгий монолог, суд може не зрозумiти сутi, що не пiде Вам на користь. Не треба намагатися дати вiдповiдь “з льоту” – не бiйтеся звертатися до документiв, це не заборонено.
Пiсля дебатiв суд надає сторонам останнє слово, в якому вони пiдбивають пiдсумки сказаному пiд час засiдання i роблять вiдповiднi висновки.
Пiсля цього суд оцiнює сказане сторонами та приймає рiшення. Як правило, для цього оголошується перерва у судовому засiданнi.
Пiд час судового засiдання Ви можете не тiльки наводити свої аргументи чи давати вiдповiдi на запитання.
Ви також можете:
•заявляти клопотання;
•заявляти вiдводи;
•подавати суду уточнення до позовної заяви (письмово);
•подавати новi докази та документи, що пiдтверджують Вашi аргументи.
Якщо пiд час розгляду справи Ви змiнили свою позицiю, немає потреби в доведеннi справи до кiнця. В такому випадку Ви можете:
•вiдмовитися вiд позову;
•визнати позов (якщо Ви виступаєте в ролi вiдповiдача);
•укласти мирову угоду.
Для цього Вам необхiдно скласти письмову заяву, адресовану господарському суду, в якiй слiд зазначити прийняте Вами рiшення. Заяву про вiдмову вiд позову або про визнання позову пiдписуєте Ви особисто чи Ваш представник. Заяву про укладення мирової угоди пiдписують обидвi сторони.
Перед тим, як прийняти вiдмову, господарський суд роз’яснює сторонам наслiдки вiдповiдних процесуальних дiй, перевiряє, чи є повноваження на вчинення цих дiй у представникiв сторiн.
Про прийняття вiдмови позивача вiд позову або про затвердження мирової угоди сторiн господарський суд виносить ухвалу, якою одночасно припиняє провадження у справi.
Рiшення про вiдмову вiд позову, визнання позову та про укладання мирової угоди слiд приймати помiрковано.
Рiч у тiм, що у випадках припинення провадження у справi повторне звернення до господарського суду зi спору мiж тими самими сторонами, про той самий предмет i з тих самих пiдстав не допускається.
Тобто, прийнявши одне з наведених вище рiшень, Ви втратите можливiсть на повторне звернення до суду з того ж предмету спору.
З 28 червня 2002 року набрали чинностi положення, згiдно з якими пiд час ведення судового засiдання, а також пiд час огляду та дослiдження письмових або речових доказiв у мiсцi їх знаходження, складається протокол.
У протоколi занотовуються всi процесуальнi дiї, що здiйснювалися пiд час судового засiдання, а також iншi вiдомостi.
Змiст протоколу судового засiдання:
•рiк, мiсяць, число i мiсце судового засiдання;
•найменування суду, що розглядає справу, та склад суду;
•номер справи i найменування сторiн;
• вiдомостi про явку на судове засiдання представникiв сторiн, iнших учасникiв судового процесу або про причини їх неявки;
• вiдомостi про роз’яснення господарським судом сторонам та iншим особам, якi беруть участь у справi, їхнiх процесуальних прав i обов’язкiв, зокрема права заявляти вiдводи, та попередження перекладача про вiдповiдальнiсть за заздалегiдь неправильний переклад, судового експерта – за дачу заздалегiдь неправильного висновку або вiдмову вiд подання висновку;
•уснi заяви i клопотання сторiн та iнших осiб, якi беруть участь у справi;
• уснi роз’яснення судовими експертами своїх висновкiв i вiдповiдi на
поставленi їм додатковi запитання.
Протокол ведеться секретарем судового засiдання i пiдписується у триденний строк суддею та секретарем судового засiдання.
Подiбно до iнших учасникiв судового процесу, Ви маєте право знайомитися з протоколами i протягом п’яти днiв пiсля їх пiдписання подавати письмовi зауваження з приводу допущених у протоколах помилок, неправильного викладу або неповноти протоколу.
Вашi зауваження до протоколiв у всiх випадках долучаються до матерiалiв спра¬ви i будуть розглянутi господарським судом протягом п’яти днiв вiд дня їх подання.
За результатами розгляду суд приймає рiшення про прийняття зауважень чи мотивовано їх вiдхиляє i виносить вiдповiдну ухвалу.
< Попередня Наступна >