- О.С. Мазур ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ 2005
- 1.2 Установчі документи акціонерного товариства
- 1.1.3 акціонери і засновники
- 1.1 Що таке акціонерне товариство
- Сергій Сегеда, Олександр Татаркевський. Що треба знати про акціонерні товариства, Київ - 2007
- 5 2.4. Слухання посадових осіб у комітетах
- 3.14. Договір про патентне право {Patent Law Treaty)
- ПРАВОВІ ЗАСАДИ ОХОРОНИ ЗНАКІВ ДЛЯ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ ТА ЗАЗНАЧЕНЬ ПОХОДЖЕННЯ ТОВАРІВ
- ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
- Право інтелектуальної власності Дахно, 2006 ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
Захист своїх прав у господарському суді. Сегеда, Татаркевський, 2002.
2.4. Що треба знати про порядок порушення провадження у справі
Пiсля подання позовної заяви до господарського суду, Вам треба набратися терпiння i чекати на рiшення суду за наслiдками розгляду Вашої позовної заяви.
Питання про те, чи приймати позовну заяву до провадження вирiшує суддя господарського суду.
Вiн може прийняти одне з таких рiшень:
•порушити провадження по справi;
•вiдмовити у прийняттi позовної заяви;
•повернути позовну заяву.
Про прийняте рiшення виноситься ухвала господарського суду.
На прийняття рiшення суддi вiдводиться п’ять днiв з моменту надходження позовної заяви. Проте дуже часто цей термiн порушується. Тому, якщо протягом п’яти днiв Ви не отримали ухвалу, звернiться до канцелярiї господарського суду. Не виключено, що ухвала вже прийнята, але Вам її ще не вiдiслали. Таке трапляється, оскiльки фiнансовi можливостi господарських судiв часто не дозволяють їм це зробити. Якщо ж ухвала ще не прийнята, можна звернутися зi скаргою до голови господарського суду про порушення термiну розгляду позовної заяви.
Отримавши ухвалу господарського суду, слiд уважно її вивчити.
Якщо суд прийняв рiшення про порушення провадження по справi, то для Вас буде корисною така iнформацiя, що мiститься в ухвалi:
•найменування господарського суду;
•номер справи i дата винесення ухвали;
•прiзвище суддi (прiзвища суддiв);
•час i мiсце проведення засiдання господарського суду.
Якщо подiбна iнформацiя в ухвалi вiдсутня, звертайтеся за додатковими роз’ясненнями до господарського суду.
Крiм того, в ухвалi суддя може визначити необхiднi дiї щодо пiдготовки справи до розгляду в засiданнi. Зокрема, суддя може викликати Вас та представникiв iнших сторiн для уточнення обставин справи
Крiм того, суддя може:
•витребувати вiд Вас додатковi документи;
•зобов’язати сторони здiйснити певнi дiї: наприклад, звiрити розрахун¬ки, провести огляд доказiв у мiсцi їх знаходження тощо;
•зобов’язати Вас або iнших учасникiв процесу з’явитися на засiдання господарського суду в обов’язковому порядку;
•вирiшити питання про призначення експертизи.
Інодi трапляються випадки, коли суддя здiйснює такi дiї до прийняття ухвали про порушення провадження. Такi дiї є незаконними i призводять до затягування господарського судового процесу. Якщо Вам доведеться з цим стикнутися, одразу звертайтеся зi скаргою до голови вiдповiдного господарського суду.
За результатом розгляду позовної заяви, суддя може прийняти також ухвалу про вiдмову у прийнятi позовної заяви. Така ухвала може бути прийнята лише у трьох випадках.
Пiдстави для вiдмови у прийняттi позовної заяви:
1) заява не пiдлягає розгляду в господарських судах України;
2) у провадженнi господарського суду або iншого органу, який в межах своєї компетенцiї вирiшує господарський спiр, є справа зi спору мiж тими самими сторонами, про той самий предмет i з тих самих пiдстав або є рiшення цих органiв з такого спору;
3) позов подано до пiдприємства, органiзацiї, якi лiквiдовано.
Якщо вiдмова у прийняттi позовнiй заявi базується на iнших пiдставах, радимо Вам одразу оскаржити ухвалу про таку вiдмову. Оскарження вiдбувається в апеляцiйнiй iнстанцiї.
Бiльш поширеними є випадки повернення позовної заяви.
Пiдстави для повернення позовної заяви без розгляду:
1) позовну заяву пiдписано особою, яка не має права її пiдписувати, або особою, посадове становище якої не вказано;
2) у позовнiй заявi не вказано повного найменування сторiн, їхнiх поштових адрес;
3) у позовнiй заявi не вказано обставин, на яких грунтується позовна вимога, доказiв, що пiдтверджують викладенi в заявi обставини, обгрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми;
4) не подано доказiв сплати державного мита у встановлених порядку та розмiрi;
5) порушено правила об’єднання вимог або об’єднано в однiй позовнiй заявi кiлька вимог до одного чи кiлькох вiдповiдачiв, i сумiсний розгляд цих вимог перешкоджатиме з’ясуванню прав i взаємовiдносин сторiн чи суттєво утруднить вирiшення спору;
6) не подано доказiв надсилання вiдповiдачевi копiї позовної заяви i доданих до неї документiв;
7) не подано доказiв вжиття заходiв досудового врегулювання спору у випадках, коли це є обов’язковим;
8) до винесення ухвали про порушення провадження у справi вiд позивача надiйшла заява про врегулювання спору;
9) не подано доказiв сплати витрат на iнформацiйно-технiчне забезпечення судового процесу.
Рекомендуємо уважно вивчити пiдстави для повернення позовної заяви без розгляду та звертатися до них з метою перевiрки позовної заяви перед її поданням до господарського суду.
На жаль, на сьогоднiшнiй день господарськi суди повертають позовнi заяви без розгляду не тiльки у випадках, коли для цього iснують законодавчо встановленi пiдстави. Робиться це, як правило, з двох причин. По-перше, система господарських судiв перевантажена такою мiрою, що просто не справляється з тiєю кiлькiстю господарських спорiв, якi надходять для розгляду. І в такий спосiб, суди намагаються обмежити кiлькiсть справ, що знаходяться у господарському провадженнi. По-друге, деякi справи належать до категорiї “незручних справ”. Це насамперед справи, вiдповiдачами в яких виступають державнi органи, особливо тi, вiд яких прямо або опосередковано залежать господарськi суди (наприклад, Кабiнет Мiнiстрiв України, Мiн’юст, державнi адмiнiстрацiї тощо). Розгляд таких справ господарськi суди, як правило, намагаються не брати до провадження за будь-яких пiдстав. При цьому не можна сказати, що суди застосовують незаконнi методи. Навпаки, їхнi дiї, як правило, базуються на вiдповiдних положеннях чинного законодавства.
Найбiльш поширеними способами повернути позовну заяву без розгляду є:
•неподання доказiв сплати державного мита;
•неподання доказiв, що пiдтверджують порушення прав позивача.
У першому випадку суд користується численними нюансами сплати державного мита, особливо у випадках, коли в позовнiй заявi поєднується декiлька позовних вимог. Тому бiльш уважно ставтеся до цього питання.
Неподання доказiв означає вiдсутнiсть обгрунтування позовної заяви. Якщо у позовнiй заявi є посилання на докази, що пiдтверджують викладенi обставини, але самi докази до позовної заяви не доданi, то така заява не пiдлягає поверненню. Згiдно з роз’ясненнями Вищого господарського суду України, у цьому випадку суддя повинен прийняти позовну заяву до провадження, а необхiднi докази витребувати вiд позивача чи вiдповiдача ухвалою у процесi пiдготовки справи до розгляду.
Якщо Вам повернули позовну заяву без розгляду, то у Вас є два виходи:
•спробувати усунути перешкоду для прийняття позовної заяви (подати необхiднi докази, сплатити державне мито в розмiрi, що вимагає суд, тощо) та повторно подати позовну заяву;
•оскаржити вiдповiдну ухвалу в апеляцiйнiй iнстанцiї.
Практика свiдчить, що краще усунути перешкоду для прийняття позовної заяви та повторно подати позовну заяву, оскiльки процедура апеляцiйного оскарження є досить тривалою.
< Попередня Наступна >