§ 4. Основні вимоги правильного застосування нормативних приписів
Теорія держави та права - Загальна теорія держави і права - М.В.Цвік |
§ 4. Основні вимоги правильного
застосування нормативних приписів
Основними вимогами правильного застосування норм права є їхня обґрунтованість, законність, доцільність.
Вимога обґрунтованості означає, що прийняття правозастосовного рішення повинно базуватися на всебічному і повному дослідженні всіх фактичних обставин справи, що так чи інакше впливають на його зміст, тобто мають юридичне значення. Усі не-доведені і сумнівні факти не повинні братися до уваги. Виконання вимоги обґрунтованості дозволяє застосовувати норми права до випадків, для яких вони створені, виявляти, таким чином, об'єктивну істину у справі, уникати невиправданого затягування правозастосовного процесу.
Вимога законності належить до юридичної сторони розглядуваної справи і означає, що:
правозастосовне рішення повинно прийматися державним органом або посадовою особою в межах їхньої компетенції;
правозастосовна діяльність повинна здійснюватися в порядку і формах, передбачених процесуальним законодавством;
правозастосовчі органи зобов'язані правильно вибирати правові норми, належним чином їх тлумачити, суворо дотримуватися їх змісту, не виходити за їх межі, здійснювати правильну кваліфікацію справи і приймати рішення відповідно до приписів цих норм.
Якщо державний орган або посадова особа не застосували норму, що підлягає застосуванню, і, навпаки, застосували норму, яка не підлягає застосуванню, це є підставою до відміни прийнятого у юридичній справі рішення.
Вимога доцільності полягає в тому, щоб правозастосувач, володіючи певною свободою у виборі рішення в межах закону, прагнув до досягнення мети правової норми шляхом винесення сп
Можливості довільного погляду правозастосовувача далеко не однакові в різних державах. їх межі значною мірою залежать від політико-державного режиму, особливостей національної правової системи, специфіки правової думки та багатьох іншихфакторів.
< Попередня Наступна >