§ 6. Нормативне забезпечення та організація статистики в Україні
Правова статистика - ПРАВОВА СТАТИСТИКА |
§ 6. Нормативне забезпечення та організація статистики в Україні
Питання функціонування та організації державної статистики в Україні регламентується Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державну статистику”, Законом України “Про національну програму інформатизації” , Указом Президента України “Про утворення Державного комітету статистики України” № 734/97, “Положенням про Державний комітет статистики України”, затвердженим Указом Президента від 6 листопада 1997 р. № 1249/97, різними відомчими інструкціями і положеннями окремих міністерств і державних комітетів.
Відповідно до цих нормативних актів керівництво усією статистичною роботою в масштабі усієї держави проводить Державний комітет статистики України, в масштабах кожної області, міст Києва і Севастополя, а також в республіці Крим – статистичні управління відповідного рівня.
Відповідно до змін до Закону України “Про державну статистику” сформульовано поняття органи державної статистики – це спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі статистики та створювані ним органи, що підпорядковані йому або знаходяться у сфері його управління. У статті 12 сформульовані такі головні завдання:
1) реалізація державної політики в галузі статистики;
2) збирання, опрацювання, аналіз, поширення, збереження, захист та використання статистичної інформації щодо масових економічних, соціальних, демографічних, екологічних явищ і процесів, які відбуваються в України та її регіонах;
3) забезпечення надійності та об`єктивності статистичної інформації;
4) розроблення, вдосконалення і впровадження статистичної методології;
5) забезпечення розроблення, вдосконалення
6) створення і введення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
7) впровадження новітніх інформаційних технологій з опрацювання статистичної інформації;
8) взаємодія інформаційної системи органів державної статистики з інформаційними системами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, міжнародних організацій та статистичних служб інших країн шляхом взаємного обміну інформацією, проведення методологічних, програмно-технологічних та інших робіт, спрямованих на ефективне використання інформаційних ресурсів;
9) координація дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб у питаннях організації діяльності, пов`язаної із збиранням та використанням адміністративних даних;
10) забезпечення доступності, гласності й відкритості статистичної інформації, її джерел та методології складання;
11) збереження та захист статистичної інформації.
Даний Закон України набрав чинності з 1 січня 2001 року. У цьому Законі чітко сформульовані права органів державної статистики; їх основні обов`язки; а також планування і фінансування статистичних державних органів.
Зараз в Україні продовжується перехід на міжнародну систему обліку і статистики, зараз вже введено в дію понад 150 міжнародних стандартів.
Управління державою і соціальними процесами, які відбуваються в ній, неможливо без достовірних статистичних даних. Тому будь-яка управлінська структура вкрай в них зацікавлені, а з боку держави встановлюються різні види відповідальності за навмисне перекручення звітних статистичних даних.
Тривалий час (1961 – 1992 роки) в Україні існувала кримінальна відповідальність за приписки та інші перекручення звітності про виконання планів. Відповідно до статті 147-1 КК України (1960 р.), яка була введена в дію 27 червня 1991 р., за приписки в державній звітності та поданні інших умисно перекручених звітних даних про виконання планів передбачалося позбавлення волі на строк до трьох років. Але в умовах переходу до ринкових відносин на підставі Закону України від 7.07.92 р. вона була вилучена із чинного кримінального законодавства і встановлена адміністративна відповідальність за такі дії.
Зараз відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення введена стаття 186-3. Порушення порядку подання даних державних статистичних спостережень, в якій сформульовано:
“Неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням; незабезпечення належного стану первинного обліку; порушення порядку ведення Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України – тягне за собою накладення штрафу на громадян – від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності – від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян – від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності – від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення порядку використання конфіденційної інформації, приховування або перекручення даних державних статистичних спостережень, а також використання їх в засобах масової інформації, для поширення в інформаційних мережах, на паперових, магнітних та інших носіях, в наукових працях тощо без посилання на їх джерело – тягне за собою накладення штрафу на громадян – від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності – від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.” (Кодекс доповнено статтею 186-3 згідно із Законом N 2992-12 від 04.02.93, із змінами, внесеними згідно із Законом від 07.02.97, в редакції Закону від 13.07.2000).
< Попередня Наступна >