Вступ
Житлове право - Житлове право України: Навч. посіб. |
Вступ
На даному етапі розвитку суспільних відносин згідно з Конституцією України та міжнародно-правовими стандартами наша держава має поступово й послідовно забезпечувати своїх громадян житлом.
Проблеми, пов’язані з подальшим розвитком житлового законодавства, спричинюють стурбованість складною ситуацією, яка склалась у країні із забезпеченням населення житлом, вирішенням питань, пов’язаних з приватизацією житла та їх врегулюванням на ринку житла. Саме житлове законодавство покликано забезпечити розв’язання проблем, пов’язаних з житлом, тому житлове право є однією з основних фундаментальних юридичних дисциплін, яка повинна вивчатися в усіх вищих навчальних закладах юридичного профілю, оскільки саме житлове право покликане захищати законні інтереси як окремих громадян, так і всього суспільства.
Вивчення житлового права базується на структурі житлового законодавства з урахуванням досягнень науки житлового права, навчальнометодичних вимог, що відображають специфіку предмета вивчення.
За умови оновлення житлового законодавства в межах кардинального реформування соціально-економічних відносин, внесення відповідних змін, що позначилися на практиці його застосування, навчальний посібник “Житлове право” допоможе не тільки вивчити основні засади, нормативні акти житлового законодавства, а й опанувати положення, породжені практикою, науково проаналізувати чинне законодавство, побачити перспективи розвитку житлового права як окремої самостійної галузі сучасного законодавства.
Житлове законодавство України спрямоване на реалізацію державної політики та права кожного громадянина на житло, на ефективне використання й охорону житлового фонду. Динамічний розвиток житлового законодавства зумовлює необхідність переходу від попередньої системи надання державного
Відповідно до Основних засад і напрямів становлення економіки України в кризовий період, схвалених Постановою Верховної Ради України від 15 червня 1994 р. за № 61/94-ВР, утвердження України як незалежної, демократичної, правової, соціальної, суверенної держави можливе лише за умови надійного функціонування економіки. В основу економіки має бути покладена цілісна, ефективна економічна система. Розвиток житлового господарства — однієї з найважливіших сфер економіки — набуває особливого значення, оскільки є необхідною умовою практичного переходу до ринкової моделі економічного розвитку країни, і реалізується в нормативно-правових актах житлового права України.
Нині право громадян на власне житло забезпечується в основному шляхом приватизації квартир державного житлового фонду та розширення кооперативного й індивідуального житлового будівництва, надання пільгових кредитів молодим сім’ям для будівництва приватного житла. Але і на цьому шляху постає багато невирішених питань правового та економічного характеру.
Методологія розвитку житлового права в період розбудови ринкової економіки передбачає необхідність системного, комплексного підходу для визначення сфери державного регулювання житловим фондом, врахування його органічного поєднання з ринковими само регуляторами та використанням досвіду посткомуністичних країн у цій сфері.
Розробка і реалізація програм житлового будівництва, розгортання соціальної та ринкової інфраструктур зі створенням умов для залучення фінансів підприємств недержавних форм власності з метою будівництва житла є нагальними потребами, що вимагають свого вирішення як у правовому, так і в економічному плані.
Створенню соціальне спрямованої економічної системи в правовому плані покликано сприяти реформування відносин власності та приватизація державного житлового фонду. Адже реформування економіки в житловій сфері передбачає:
формування багатоукладної економіки України з чітким розмежуванням державного та недержавного секторів;
надання широкої можливості для приватизації державного та комунального майна;
компенсацію державним майном вкладів громадян;
отримання чи побудову за власний кошт житла громадянами, особливо працівниками бюджетної сфери, пенсіонерами та молоддю.
Головна мета пропонованого читачеві навчального посібника — допомогти набути правових знань з питань житлового законодавства, особливостей правового регулювання житлових відносин в умовах переходу до ринкової економіки. Теоретичний матеріал у книзі підкріплено посиланнями на джерела житлового права, нормативними актами, судовими рішеннями з конкретних справ — усе це сприятиме цілісному уявленню питань, які стосуються житлового права України.
< Попередня Наступна >