Головне меню
Головна Підручники Прокуратура Прокурорський нагляд в Україні РОЗДІЛ ІV. РОБОТА ПРОКУРОРА ІЗ ЗВЕРНЕННЯМИ ГРОМАДЯН // § 1. Сутність та завдання роботи із зверненнями в органах прокуратури

РОЗДІЛ ІV. РОБОТА ПРОКУРОРА ІЗ ЗВЕРНЕННЯМИ ГРОМАДЯН // § 1. Сутність та завдання роботи із зверненнями в органах прокуратури

Прокуратура - Прокурорський нагляд в Україні
128

РОЗДІЛ ІV. РОБОТА ПРОКУРОРА ІЗ ЗВЕРНЕННЯМИ ГРОМАДЯН

§ 1. Сутність та завдання роботи із зверненнями в органах прокуратури

Закон України “Про прокуратуру”( ст.12) зобов’язує прокурорів розглядати та вирішувати заяви, скарги, інші звернення громадян, які містять відомості про порушення законів. При цьому підлягають вирішенню як письмові, так і усні звернення, які надходять до прокуратури.

Робота із зверненнями громадян посідає значне місце у загальному обсязі прокурорської діяльності і є одним з пріоритетних напрямків діяльності органів прокуратури, спрямованого на захист прав і свобод людини, зміцнення законності та правопорядку (п.2.2 Наказу Генерального прокурора України № 5 гн від 9.4.04 р.).

Право звернення громадян із скаргами та заявами, як важливіший соціально-правовий інститут держави, активно використовується прокурорами в якості основного способу забезпечення законності, охорони прав та свобод громадян, а також охорони державних інтересів.

Робота із зверненнями громадян надає прокурорам можливість одержати таку дуже важливу інформацію: а)про порушення прав та свобод громадян; б)про злочини та інші суспільно-небезпечні правопорушення, які вчиняються в регіоні; в)про органи та посадових осіб, які порушують права та свободи громадян, вчиняють інші правопорушення; г)про органи та посадових осіб, які порушують законодавство про звернення громадян.

Звернення громадян виконують також важливу функцію “зворотнього зв’язку “ між органами прокуратури та громадянами, оскільки їх певна частина присвячена недолікам та порушенням законів в роботі самих органів прокуратури і свідчить, зокрема: а)процесуальні порушення, яких припускаються слідчі під час розслідування окремих справ; б)про невжиття заходів щодо прит

ягнення правопорушників до відповідальності і до усунення порушень закону; в)про порушення прокурорсько-слідчими працівниками службових обов’язків тощо.

Приймаючи відвідувачів, розглядаючи та вирішуючи скарги та заяви громадян, прокурори та слідчі мають можливість вивчати громадську думку щодо прокуратури в цілому та її окремих працівників, що також має велике значення.

Отже, в підсумку, зазначена інформація спрямована на покращення інформаційної бази органів прокуратури, є одним із чинників, що характеризують стан додержання законності в регіоні, і має сприяти покращенню усієї прокурорської діяльності.

Генеральний прокурор України у своєму наказу від 9.04.04 р. № 5 гн “Про введення в дію Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому громадян в органах прокуратури України” вимагає від прокурорів усіх ланок роботу по розгляду та вирішенню звернень громадян підпорядкувати вирішенню завдань захисту прав та свобод людини, вживати вичерпних заходів щодо задоволення обґрунтованих звернень і реального поновлення порушених прав, застосовуючи у повному обсязі надані законом повноваження.

Особливу увагу Генеральний прокурор звертає на необхідність викорінення з практики роботи прокурорів проявів формалізму та бездушності при розгляді звернень громадян; давати принципову оцінку кожному факту несумлінного ставлення до роботи із зверненнями, їх безпідставного відхилення, порушення строків і порядку розгляду.

 

< Попередня   Наступна >