А. ОСОБЛИВОСТІ ПРОКУРОРСЬКОГО НАГЛЯДУ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНІВ ОРГАНАМИ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬ ПОЗБАВЛЕННЯ АБО ОБМЕЖЕННЯ ВОЛІ
Прокуратура - ПРОКУРОРСЬКИЙ НАГЛЯД В УКРАЇНІ |
А. ОСОБЛИВОСТІ ПРОКУРОРСЬКОГО НАГЛЯДУ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНІВ ОРГАНАМИ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬ ПОЗБАВЛЕННЯ АБО ОБМЕЖЕННЯ ВОЛІ
Виправно-трудові установи - це місця ув'язнення, оскільки в них ізолюються особи, яких позбавлено волі.
Особи, засуджені до обмеження волі, відбувають покарання у кримінально-виконавчих установах відкритого типу (виправних центрах), як правило, у межах адміністративно-територіальної одиниці відповідно до їх постійного місця проживання (ст.106 ВТК).
Нагляд прокурора за ними реалізується шляхом здійснення: а) періодичних (інколи комплексних) планових перевірок установ, які виконують покарання у вигляді позбавлення волі (комплексні мають місце тоді, коли у разі необхідності до перевірки залучають відповідних спеціалістів та працівників інших підрозділів прокуратур), і б) перевірок за сигналом (скаргами, повідомленнями спостережних комісій, інформацією із засобів масової інформації тощо) про факти порушень закону або надзвичайні події.
Відповідно до пункту 3.2. вищеназваного наказу Генерального прокурора комплексні планові перевірки додержання законів у місцях виконання покарання та інших заходів примусового характеру, що призначаються судом повинні проводитись не рідше одного разу на півріччя.
Під час планових перевірок прокурор з'ясовує комплекс питань:
1. Законність утримання засуджених у колонії (іншій виправній установі) (ст.4 ВТК).
2. Виконання вироку у частині застосування примусових заходів медичного характеру (ст.77 ВТК).
3. Додержання адміністрацією вимог тримання засуджених, їх прав і створення умов для виконання засудженими обов'язків, передбачених законодавством. Ці вимоги та обов'язки встановлюються Виправно
"Інструкцією про організацію виконання покарання у вигляді арешту в установах кримінально-виконавчої системи", "Тимчасовою інструкцією про охорону та нагляд за засудженими у виховно-трудових колоніях Державного департаменту України з питань виконання покарань" тощо.
4. Виконання вимог закону до проведення із засудженими виховної роботи за правилами ст. ст. 55 - 58 ВТК.
5. Законність застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення (ст. ст. 65 - 71 ВТК), своєчасність та правильність розгляду й вирішення адміністрацією місць позбавлення волі скарг, заяв і пропозицій засуджених (ст. 44 ВТК) тощо.
Перевірка законності перебування у виправній чи виховній установі передбачає з'ясування таких питань:
• чи є судове рішення (вирок, що набрав законної сили), відповідно до якого призначено покарання, щодо застосування до засудженого заходів виправно-, та виховно-трудового впливу?
• чи відповідає вид виправної установи тому покаранню, яке випливає із судового рішення?
• чи не спливли строки покарання?
• чи немає випадків зволікань із звільненням осіб, після відбуття ними покарання?
Щодо перевірки виконання примусового лікування, прокурор з'ясовує:
- чи пройшли повний курс лікування засуджені до позбавлення волі, які мають хворобу, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб і щодо яких судом призначені примусові заходи медичного характеру або примусове лікування?
- чи у відповідності із законом адміністрація колонії реагує у разі відмови від лікування особи, яка має хворобу, що становить небезпеку для здоров'я інших або захворіла на неї під час відбування покарання? (У таких випадках адміністрація повинна внести до суду подання про застосування до такої особи примусового лікування).
Перевірка встановленого законом порядку тримання засуджених у виправних установах зачіпає, в основному, виконання адміністрацією вимог ст. ст.15, 18, 21 ВТК, які регламентують:
- роздільне тримання чоловіків і жінок;
- роздільне тримання неповнолітніх і дорослих;
- вперше засуджених до позбавлення волі чоловіків тримають окремо від тих, хто раніше відбував позбавлення волі;
- вперше засуджених за злочини, що не є тяжкими, тримають окремо від уперше засуджених за тяжкі злочини;
- засуджених, хворих різними інфекційними захворюваннями, утримують окремо між собою й ізольовано від здорових;
- засуджених іноземних громадян і осіб без громадянства тримають, як правило, окремо від засуджених громадян України.
Ізольовано від інших засуджених, а також роздільно тримають: а)засуджених за особливо небезпечні державні злочини; б) засуджених, яким покарання у вигляді смертної кари замінено позбавленням волі, або яким довічне позбавлення волі замінено позбавленням волі на певний строк в порядку помилування або амністії тощо.
Вимоги щодо роздільного тримання засуджених не поширюються на лікувальні заклади місць позбавлення волі і виправно-трудові колонії, призначені для тримання й лікування інфекційних хворих засуджених.
Окрім цього прокурор перевіряє додержання вимог статей 22 -27 (розміщення засуджених до позбавлення волі), 108 - 114 (підстави і порядок звільнення від відбування покарання) ВТК, а саме, чи є випадки незаконного звільнення від відбування покарання, незаконних переведень засуджених з одних виправних установ до інших, необгрунтованого подання до суду матеріалів щодо застосування умовно-дострокового звільнення у зв'язку з хворобою, інвалідністю та з інших підстав тощо.
Особливу увагу звертає прокурор на додержання адміністрацією прав засуджених, передбачених виправно-трудовим законодавством: на придбання продуктів харчування, предметів повсякденного вжитку, літератури, письмового приладдя, на одержання посилок, передач, відправлення листів, на побачення із родичами, адвокатами тощо (ст.ст. 28-39, 40-43 ВТК).
Прокурор перевіряє законність рішень адміністрації виправної установи щодо надання або відмови у наданні певним категоріям засуджених можливості короткострокових виїздів за межі місць позбавлення волі (ст. 391 ВТК), перевіряє підстави та порядок надання засудженому дозволу на пересування без конвою (ст.78 - 79 ВТК). Перевірка, що проводиться прокурором у виправно-трудовій установі, може обмежуватись і вужчим колом питань, однак у кожному разі він: а) відвідує штрафні чи дисциплінарні ізолятори, карцери, приміщення камерного типу; б) з'ясовує законність застосування щодо засуджених дисциплінарних і матеріальних стягнень (ст.ст. 67 - 73 ВТК).
Прокурором вивчаються випадки виробничого травматизму, документи медико-санітарної частини щодо випадків звернення засуджених з приводу заподіяння їм тілесних ушкоджень.
Одночасно з цим прокурор перевіряє законність відмов у порушенні кримінальних справ начальником виправно-трудової установи як органом дізнання, законність виконання оперативно-розшукових заходів, хоч кримінально-процесуальна і оперативно-розшукова діяльність є об'єктами іншого напряму прокурорського нагляду.
Коли встановлюються факти порушення закону, прокурор, використовуючи свої повноваження, зупиняє незаконну діяльність, вирішує питання про притягнення винних до відповідальності, забезпечує додержання тих чи інших правових настанов у подальшій діяльності піднаглядної виправної установи.
< Попередня Наступна >