РОЗДІЛ 7. ОСНОВИ ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА УКРАЇНИ // Тема 1. Поняття господарського права України. Основні засади господарської діяльності в Україні
Правознавство - Правознавство: Навчальний посібник |
РОЗДІЛ 7. ОСНОВИ ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА УКРАЇНИ
Тема 1. Поняття господарського права України. Основні засади господарської діяльності в Україні
Господарське право України – це сукупність правових норм, що спрямована на регулювання суспільних відносин у сфері управління економікою, виробництва та реалізації продукції, виконання робіт та надання послуг для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.
Предмет господарського права – господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання, а також діяльність державних органів щодо управління економікою країни. В свою чергу, господарська діяльність може здійснюватись суб’єктами господарювання для досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність). Здійснення суб’єктом господарювання господарської діяльності з метою одержання прибутку є підприємництвом (комерційна господарська діяльність).
Головним джерелом господарського права України є Господарський кодекс України (далі – ГКУ), прийнятий 16 січня 2003 р.
Згідно зі ст.42 ГКУ підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.
Відповідно до ст.6 ГКУ господарська діяльність в Україні здійснюється на основі принципів свободи підприємницької діяльності у межах, визначених законом, вільного руху капіталів, товарів та послуг, забезпечення економічної багатоманітності та рівного захисту державою усіх суб’єктів господарювання, захисту національного товаровиробника. В Україні встановлено заборону незаконного втручання органів державної влад
Відповідно до положень ГКУ держава здійснює: антимонопольно – конкурентну політику та сприяє розвитку змагальності у сфері господарювання, контроль і нагляд за господарською діяльністю суб’єктів господарювання у таких сферах, як – ціноутворення, валютне регулювання, фінансові, кредитні відносини та ін. Держава також здійснює реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, забезпечує державну підтримку підприємництва та захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання і споживачів.
< Попередня Наступна >