Головне меню
Головна Підручники Міжнародне право Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського § 5 Міжнародно-правовий захист осіб, що належать до певних груп населення

§ 5 Міжнародно-правовий захист осіб, що належать до певних груп населення

Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського
164

§ 5 Міжнародно-правовий захист осіб, що належать до певних груп населення

Міжнародний захист прав національних, етнічних, ре­лігійних і мовних меншин. На межі ХІХ—ХХ століть у світі почало формуватися усвідомлення того, що в різних держа­вах проживає значна кількість груп людей із властивими їм мовними, релігійними, етнічними особливостями, які прагнуть їх зберегти, а тому потребують спеціального юри­дичного захисту. Першим міжнародним органом, що почав опікуватися правами меншин, стала Ліга Націй, яка ініцію­вала ухвалення низки міжнародних договорів у цій галузі. З другої половини ХХ століття питанням юридичного за­хисту прав меншин стали надавати увагу в рамках ООН, а особливо на регіональному рівні, насамперед в Європі, та в окремих державах1.

Чинне міжнародне право визнає за особами, які нале­жать до національних, етнічних, релігійних, мовних мен­шин, всі загальновизнані громадянські, політичні, еко­номічні, соціальні та культурні права людини (Міжнарод­ний пакт про громадянські та політичні права, ст. 27). У той же час міжнародно-правове регулювання статусу меншин залишається в основному рамковим: відсутнє визначення національної, етнічної, релігійної, мовної меншини, сер­йозною проблемою як для міжнародного, так і для національ­ного права залишається визначення суб’єкта права менши­ни. Причини цього слід шукати у сфері політики: держави із пересторогою ставляться до можливості легалізації мен­шини як суб’єкта, здатного на сецесію. Залишається до кінця невирішеним питання, чи є права меншин колектив­ними, чи правами осіб, які входять до складу меншини. На відміну від системи Ліги Націй, де захист національних меншин розглядався переважно як захист групи, після Дру­гої світової війни перевагу було віддано захисту особистих прав людини. Це надає можливість захистити як права індивідів, так і права груп, у які вони входять. У ст. 27 Міжна­родного пакту про гром

адянські та політичні права меншин віднесено до особистих. Акцент на особисті права зроблено в Європейській конвенції про права меншин 1994 р., як «права членів національної меншини» сформульовані положення ст. 5 Конвенції ЮНЕСКО про боротьбу проти дискримінації в галузі освіти. Однак не можна заперечува­ти, що в меншин існують такі права, які можуть бути не тільки здійснені колективно, але й порушені виключно щодо групи осіб. Наприклад, у разі дій, що загрожують існу­ванню меншини як групи. Причому це може бути загроза не тільки фізичному існуванню групи, а й асиміляції, що, у свою чергу, порушує «колективне» право на збереження та розвиток самобутності національної меншини. Обов’язок держави щодо прав меншин зводиться до того, щоб забез­печувати особам, належним до меншин, можливість здійснювати свої спеціальні права як індивідуально, так і колективно. Міжнародне право не розглядає національну, мовну меншину як носія права на самовизначення.

До спеціальних прав меншин можна віднести такі: пра­во на існування, у тому числі право на фізичне існування та право на повагу до своєї культурної самобутності, включа­ючи свободу від примусової асиміляції; заборону дискримі­нації осіб, які належать до національних та інших меншин; право на вільне збереження та розвиток культурної само­бутності; право на одержання відповідної частки держав­них субсидій, що спрямовуються на забезпечення прав мен­шин, а також право одержувати добровільну фінансову до­помогу для реалізації перерахованих вище прав і свобод і створювати з цією метою необхідні громадські фонди. Спе­ціальні політичні права та свободи меншин включають: пра­во на створення громадських організацій, зокрема створен­ня міжнародних неурядових організацій і участь у їхній діяльності; право на культурну автономію; право впливати на ухвалення рішень, що стосуються меншин, шляхом ство­рення законодавчо врегульованих механізмів; право на ефективні засоби юридичного захисту в разі порушення спеціальних прав меншин; право на захист від будь-якої діяльності (включаючи пропаганду), що має ворожий вплив на усвідомлення та розвиток самобутності меншини.

Ліквідація дискримінації щодо жінок. Лише з першої половини ХХ ст. законодавство окремих держав під впли­вом масових жіночих рухів починає приділяти увагу захи­сту прав жінок. У цей же час і в міжнародному праві з’яв­ляються договори, які певною мірою можна віднести до та­ких, що захищають права жінок (у першу чергу проти торгівлі жінками). З появою договорів, спрямованих на захист саме жінок, постало питання про існування статевого аспекту у правах людини.

Основні та найважливіші загальні міжнародно-правові акти із захисту прав жінок були ухвалені у другій половині ХХ ст.: в політичній галузі — Конвенція про політичні пра­ва жінок 1952 р., Конвенція про громадянство заміжньої жінки 1957 р.; в економічній галузі — Конвенція про рівність в оплаті чоловічої і жіночої робочої сили за рівно­цінну працю 1951 р.; Конвенція щодо дискримінації в га­лузі найму та роботи 1958 р.; Конвенція про охорону мате­ринства 1952 р.; в галузі освіти – Конвенція щодо дискрим­інації в галузі освіти 1960 р.; в галузі сімейних відносин — Конвенція про згоду на взяття шлюбу, мінімальний шлюб­ний вік і реєстрацію шлюбів 1962 р. Міжнародним актом, що узагальнює міжнародне співробітництво в галузі захис­ту прав жінок, стала ухвалена в 1979 р. Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. На регіональному рівні частково або загалом присвячені захисту жінок від дискримінації: в Європі — Конвенція про захист прав людини та основних свобод, Європейська соціальна хартія, Переглянута соціальна хартія; в Америці — Аме­риканська конвенція з прав людини, Всеамериканська кон­венція з питань запобігання, викорінювання насильства проти жінок і покарання за нього2. Також існує чимало юри­дично необов’язкових міжнародних актів (в основному ре­золюції міжнародних міжурядових організацій), що відоб­ражають напрями подальшого міжнародного співробітниц­тва в боротьбі з дискримінацією щодо жінок.

Одним з основних принципів міжнародного захисту прав людини є рівноправність жінок і чоловіків. Вона полягає в забороні будь-якої дискримінації за статевою ознакою. У найзагальнішій формі цей принцип закріплений у Статуті ООН як зобов’язання поважати права всіх незалежно від статі. У Загальній декларації прав людини 1948 р. всі пере­лічені в ній права і свободи також проголошені щодо всіх людей: «Кожна людина повинна мати всі права та всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії… або іншого становища» (ст. 2). Цей самий принцип сформульовано в обох Міжна­родних пактах про права людини 1966 р., що закріпили норму про рівноправність статей. У ст. 3 обох Пактів дер­жави зобов’язалися забезпечувати рівність чоловіків і жінок у користуванні всіма громадянськими, політичними, економічними, соціальними та культурними правами. Цим же питанням присвячені статті 6, 7, 10 Міжнародного пак­ту про економічні, соціальні та культурні права та ст. 23 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Отже, Пакти про права людини закріпили принцип рівно­правності статей у категоричній, імперативній формі, при цьому розглядаючи рівність прав жінок і чоловіків ширше, ніж просте декларування їхньої загальної рівності перед законом. Ідея рівноправності жінок і чоловіків конкрети­зована в багатьох інших міжнародно-правових актах3.

Можна стверджувати, що рівноправність жінок і чо­ловіків є тим принципом, на який можуть спиратися всі спеціальні права жінок. Міжнародно-правова боротьба з дискримінацією щодо жінок має такі основні напрями: по­літичний, економічний, освітній і напрям сімейних сто­сунків.

Поступово відбувається гендерне реформування міжна­родного права. У міжнародному праві, як і в національно­му праві переважної більшості держав, гендерний аспект спочатку був відсутнім. Поява національних правових норм у галузі захисту прав людини традиційно була пов’язана з намаганням захистити, як вважалося, слабших — дітей і жінок — від тяжких умов праці. Міжнародне право першої половини ХХ ст. також констатувало наявність статевих ролей, які ґрунтуються на біологічних відмінностях чо­ловіків і жінок. Це визначило формування специфічного напряму в міжнародному співробітництві із прав людини — захисту прав жінок, що з необхідністю передбачає особли­вий захист жінок як осіб більш слабких і більш незахищених. Перші міжнародні договори про захист прав жінок та­кож мали відверто протекціоністський характер. Вони мали на меті вилучити жінок із деяких сфер соціальних відно­син, щоб захистити їхні права. Перш за все такий підхід було розвинуто в конвенціях МОП. Деякі міжнародні дого­вори лише проголошували принцип рівності прав, не тор­каючись питання про гарантії забезпечення рівних умов. Їх, певна річ, можна було б критикувати, але без етапу право­вого захисту прав жінок було б важко перейти до гендерного законодавства. У багатьох країнах ще й сьогодні суспіль­ство не готове до гендерної реформи, і захист прав жінок залишається вкрай актуальною проблемою.

Особливе значення для характеристики можливостей, наданих міжнародним правом державам для гендерного реформування суспільства, мають норми Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. По-перше, Конвенція закріплює позитивні та негативні обов’язки держав. Позитивні передбачають вжиття певних заходів: забезпечення практичного здійснення принципу рівноправ­ності (п. (а) ст. 2), вживання законодавчих заходів (п. (б) ст. 2), установлення юридичного захисту (п. (в) ст. 2). Нега­тивні полягають в утриманні від дій, від вчинення будь-яких дискримінаційних актів (п. (г) ст. 2). По-друге, Кон­венція прямо говорить про обов’язки держав щодо рефор­мування свого законодавства не тільки згідно з конкретними нормами Конвенції, але, що особливо важли­во, і таким чином, щоб воно гарантувало рівноправність. По-третє, Конвенція дозволяє державам застосовувати в законодавчій практиці як тимчасовий захід так звану по­зитивну дискримінацію (ст. 4).

Міжнародний захист прав дітей. Розвиток у політичній і правовій думці загальних ідеалів про рівні права та свобо­ди всіх людей тривалий час не торкався прав дитини. Фор­мування універсальних правових норм про захист дітей пов’язане зі здійсненням ООН з першого року її існування широкомасштабних заходів для створення юридичних ос­нов захисту прав і свобод людини. Першим найбільш авто­ритетним документом у галузі захисту прав дітей можна вважати Загальну декларацію прав людини 1948 р., у якій

зазначено, що користування основними правами людини не залежить від віку, акцентовано увагу на необхідності особ­ливого захисту материнства та дитинства (ст. 25) та вперше сформульовані основні вимоги одержання освіти (ст. 26). У цей же час у конвенціях МОП були розпочаті міжнародні зусилля щодо обмеження експлуатації дитячої праці4. Од­ним із найважливіших міжнародно-правових актів щодо захисту прав дитини є ухвалена в 1989 р. Конвенція про права дитини, у якій сформульовані основні уявлення су­часного людства про місце дітей у суспільстві. З метою «роз­гляду прогресу, досягнутого державами-учасницями щодо виконання зобов’язань, взятих згідно з цією Конвенцією», відповідно до ст. 43 засновано Комітет із прав дитини.

Дитиною є «кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, якщо за законом, застосовуваним до цієї осо­би, вона не досягає повноліття раніше»5. Основним право­вим принципом захисту прав дітей є рівність прав усіх дітей «без усяких винятків і без розбіжностей або дискримінації за ознакою раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, по­літичних чи інших переконань, національного чи соціаль­ного походження, майнового становища, народження чи іншої обставини, що стосується самої дитини або її сім’ї»6.

Права дитини потребують спеціального захисту. Як за­значено в Декларації прав дитини, з метою забезпечення можливості та сприятливих умов для вільного і повноцін­ного розвитку за будь-яких обставин, «дитина внаслідок її фізичної та розумової незрілості потребує спеціальної охо­рони та піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження». Принцип спеціального за­хисту прав дітей діє й у таких екстремальних ситуаціях, як, наприклад, позбавлення волі неповнолітнього за скоєння злочину, а також у разі призначення та відбування пока­рання.

Закріплюючи невід’ємність основних прав людини, міжнародне право розглядає дітей як суб’єктів громадянсь­ких і політичних прав тією ж мірою, що й дорослих. Різни­ця полягає тільки в тому, що дитина потребує, щоб нею «на­лежним чином управляли та керували» задля здійсненні нею своїх прав і свобод і щоб робили це «згідно зі здібностя­ми дитини, що розвиваються»7. Разом із тим у міжнарод­ному праві проголошено деякі специфічні, так би мовити, дитячі громадянські права: право на реєстрацію, на ім’я, на набуття громадянства з моменту народження8. Безумов­но визнане право дитини на збереження індивідуальності та заборонено протизаконне втручання в цю сферу9.

Міжнародно-правовий статус біженців. Проблема біженців як соціальне явище є однією з найбільш старих і гострих та супроводжує всю історію існування людства. У широкому розумінні біженцем стає будь-яка особа, яка на­магається врятуватися від обставин, що загрожують її жит­тю і тому залишає місце свого проживання. Майже протя­гом усієї історії увага до цих людей залишалася у сфері мо­ралі, а держави не мали юридичних зобов’язань щодо захисту таких людей. Геноцид вірменів у 1915 р., соціальні потрясіння в Росії у зв’язку з жовтневим переворотом 1917 р., у Німеччині після приходу націонал-соціалістів до влади в 1933 р. призвели до втечі за кордон мільйонів людей. Опи­нившись в інших державах, ці люди не хотіли, а частіше за все не могли розраховувати на захист країн свого походжен­ня. У ХХ ст. держави усвідомили, що для захисту біженців може бути використане міжнародне право. Перших зусиль у цьому напряму доклала Ліга Націй.

Після закінчення Другої світової війни питаннями біженців опікувалася ООН. У цей же час стало очевидним, що захист біженців має спиратися на універсальний міжна­родний договір, яким і стала Конвенція про статус біженців 1951 р.10—перший міжнародний договір, що охоплює різні сфери життя біженців і гарантує їм щонайменше те ж саме поводження, що й з іноземцями, а в деяких правах зрівнює статус біженців із громадянами країни, що дає їм притулок. Укладення Конвенції про статус біженців — це вираження переконання в тому, що біженці не тимчасове явище, з яким можна мати справу за допомогою половинчастих заходів, а проблема, що набула глобального значення. Існування Кон­венції — це визнання того, що біженці повинні мати мож­ливість користуватися фундаментальними правами та сво­бодами. Конвенція ґрунтована на визнанні того, що належ­не вирішення проблеми біженців допомагає уникнути ситуацій, коли такі проблеми стають причиною напруже­ності між державами.

Конвенція визначила у ст. 1 поняття «біженець», яке згодом було уточнено Протоколом 1967 р., а також закрі­пила перелік прав біженців. Конвенція та Протокол фор­мулюють основну норму у сфері захисту прав біженців: дер­жава не вправі висилати біженців у ті країни, де існує заг­роза переслідування за расовою, релігійною, національною, соціальною чи політичною ознакою. Заборонено також без­підставно відмовляти в наданні статусу біженця, тобто в державі має бути прийнята та дотримана процедура розг­ляду заяви про надання притулку. Конвенція спрямована проти обмеження прав біженців як прав людини. Зокрема, це стосується: заборони дискримінації; заборони застосу­вання до біженців заходів, які держава може застосовува­ти до громадян-небіженців тієї ж країни; зобов’язання на­дання біженцям національного режиму щодо свободи віро­сповідання, захисту авторських і промислових прав, права звернення до суду, забезпечення харчуванням, освіти, на­дання урядової допомоги, трудових прав і соціального за­безпечення, податків тощо.

Норми, що стосуються біженців, містяться і в інших міжнародних документах, зокрема в Загальній декларації прав людини, у Женевських конвенціях 1949 р. і в двох додаткових протоколах до них 1977 р., у ряді регіональних документів, прийнятих ОАЄ, Радою Європи, ЄС, ОАД. Важ­ливе значення для розуміння норм Конвенції про статус біженців мають висновки Виконкому УВКБ.

Координацію міжнародних зусиль з надання біженцям міжнародного захисту покладено на Управління Верховно­го комісара ООН у справах біженців (УВКБ). Управління є органом ООН і діє на підставі Статуту, прийнятого Резолю­цією Генеральної Асамблеї ООН 428 (V) від 14 грудня 1950 р. Згідно зі Статутом діяльність УВКБ має не політичний, а гуманітарний і соціальний характер. Тому надання захис­ту з боку Управління не може залежати від політичних, ре­лігійних, ідеологічних пріоритетів, які панують у той чи інший час у світі або в окремих регіонах. Компетенція УВКБ поширюється на всіх осіб, «які знаходяться поза державою свого громадянства або, якщо вони не мають громадянства, поза державою свого постійного проживання внаслідок об­ґрунтованих побоювань переслідування за ознакою раси, релігії, громадянства або політичних переконань і які не можуть чи не бажають із причини таких побоювань корис­туватися захистом уряду держави своєї громадянської на­лежності або, якщо вони не мають громадянства, поверну­тися у країну свого попереднього постійного проживання».

Правовий статус УВКБ в окремих державах регулюють міжнародні договори. Згідно із Законом України «Про біженців» 2001 р. Україна співпрацює з іншими держава­ми, УВКБ ООН, іншими міжнародними організаціями з метою усунення причин виникнення проблеми біженців, поліпшення їхнього матеріального становища та вдоскона­лення правового статусу, а також повернення біженців у країну їхньої громадянської належності (підданства) або попереднього постійного проживання. Між Україною та УВКБ ООН укладено договір про статус представництва УВКБ ООН.

 

1 В Україні в 1992 р. було ухвалено Закон України «Про національні меншини в Україні» від 25 червня 1992 р. № 2494-XII (Відомості Вер­ховної Ради України. – № 36. – Ст. 529).

2 Див: Міжнародне право в документах / За заг. ред. М. В. Буро-менського. — С. 194—198.

3 Див. ст. 1 Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок від 18 грудня 1979 р. // Там само. — С..

4 Див.: Конвенція № 79 про обмеження нічної праці дітей і підлітків на непромислових роботах 1946 р. і Конвенція № 90 про нічну працю підлітків у промисловості 1948 р., Конвенція № 238 про мінімальний вік прийому на роботу 1973 р.

5 Ст. 1 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 р. Див.: Міжнародне право в документах / За заг. ред. М. В. Буроменського. — С. 208—213. До ухвалення Конвенції віковий критерій юридично не був визначений і держави встановлювали його самостійно. Винятки тут можуть становити лише ті конвенції МОП, що реґламентують спеці­альні питання трудового права, і тому їхні норми виявляються неохопленими Конвенцією про права дитини.

6 Ст. 1 Декларації прав дитини 1959 р.

7 Ст. 5 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 р. Див.: Міжнародне право в документах / За заг. ред. М. В. Буроменського. — С. 208—213.

8 Див.: Там само. — Ст. 7.

9 Див.: Там само. — Ст. 8.

10 На цей час учасниками Конвенції 1951 р. і/або Протоколу 1967 р. є понад 140 держав світу, в тому числі й Україна. < Попередня   Наступна >