9.3. Принципи запобіжної діяльності
Кримінологія - Кримінологія - Іванов Ю. Ф. (Навчальний посібник) |
9.3. Принципи запобіжної діяльності
Здійснення політики у сфері запобігання злочинності повинне ґрунтуватися на певних принципах.
До основних принципів запобігання злочинності належать:
гуманізм;
наукова обґрунтованість; - законність;
економічна доцільність;
диференційованість; - своєчасність;
плановість;
комплексність.
Принцип гуманізму полягає в тому, що профілактика як особливий вид діяльності, зазвичай, пов'язана із завданням конкретним особам позбавлень та правообмежень і спрямована на запобігання злочинам з боку конкретних осіб.
Профілактична діяльність неможлива без кримінологічних досліджень, за допомогою яких вивчаються стан і тенденції злочинності, причини й умови, що впливають на її територіальні особливості, тощо. За допомогою таких досліджень конкретизуються завдання й об'єкти профілактики, основні напрями та засоби запобіжного впливу, коло суб'єктів. У цьому виявляється принцип наукової обґрунтованості.
Важливе значення для ефективної запобіжної діяльності має принцип законності. Правові основи профілактики повинні регламентувати її основні напрями й форми, компетенцію суб'єктів, підстави для застосування заходів індивідуально-профілактичного впливу, а також передбачати гарантії захисту прав і законних інтересів осіб, стосовно яких вони здійснюються.
Принцип економічної доцільності полягає в тому, що при плануванні профілактичної діяльності необхідно брати до уваги майбутні витрати на заплановані заходи, оскільки вони можуть залишитися невиконаними через надмірну вартість.
Своєчасність - проведення превентивних заходів, які б не дали можливості скоїти злочин.
Плановість - полягає у здійсненні профілактичної діяльності за відповідною програмою, а не спонтанно.
Комплексність - використання різноманітних форм, методів і засобів запобігання, спрямованих не тільки на злочинність, а й на ті соціальні, економічні, політичні, духовні та інші фактори, що її зумовлюють91.
91 Криминология: Учебник/ Под ред. проф. Н. Ф. Кузнецовой, проф. Г. М. Миньковского. - М.: БЕК, 1998. - С.178-180.
< Попередня Наступна >