§ 8. Порядок направлення прийнятих законів на підпис главі держави та процедура подолання президентського вето
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
§ 8. Порядок направлення прийнятих законів на підпис главі держави та процедура подолання президентського вето
Текст закону, прийнятий Верховною радою, не пізніш як у десятиденний строк оформляється головним комітетом, візується головою комітету та керівником секретаріату цього комітету чи особами, які виконують їх обов’язки, керівником юридичного підрозділу та керівником підрозділу, на який в установленому порядку покладено функцію з оформлення на підпис голові Верховної ради України прийнятих Верховною радою актів, і подається на підпис голові Верховної ради.
Голова Верховної ради України підписує поданий на підпис закон не раніше двох і не пізніше п’яти днів з дня його подання. У разі виявлення порушень встановленої законом законодавчої процедури, наслідком чого може бути скасування результатів голосування, а також у разі подання на підпис голові Верховної ради України тексту закону, не ідентичного тексту законопроекту, прийнятого Верховною радою, народний депутат у дводенний строк може письмово звернутися до голови Верховної ради з обґрунтованою пропозицією про внесення уточнень до прийнятого закону. У цьому разі голова Верховної ради України не підписує закон без розгляду зазначених пропозицій Верховною радою.
У разі виявлення у поданому на підпис тексті закону редакційних неточностей або явних неузгодженостей між його положеннями голова Верховної ради може внести на розгляд Верховної ради пропозиції щодо усунення таких неточностей чи неузгодженостей. Це питання розглядається Верховною радою без попереднього включення його до порядку денного у день внесення його головою Верховної ради України за умови попереднього отримання народними депутатами документів, необхідних для розгляду питання та прийняття рішення.
Під час розгляду пропозицій щодо усунення неузгодженостей чи неточн
У разі прийняття Верховною радою хоча б однієї з пропозицій, внесеної головою Верховної ради України, головний комітет за участю юридичного та редакційного підрозділів апарату Верховної ради протягом трьох днів готує і подає на підпис уточнений текст закону. У разі відхилення Верховною радою всіх пропозицій голови Верховної ради України він зобов’язаний у той же день підписати раніше поданий йому для підпису текст закону.
Підписаний закон голова Верховної ради України невідкладно направляє президентові України.
Президент України протягом п’ятнадцяти днів після отримання ним закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його, або повертає закон разом із своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної ради України для повторного розгляду. У разі, якщо президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.
У тому випадку, коли президент України все-таки застосував право вето щодо прийнятого Верховною радою закону і у визначений ч. 2 ст. 94 Конституції України строк повернув закон до Верховної ради зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями, наслідком цього є скасування результатів голосування за закон у цілому і відкриття процедури його повторного розгляду у Верховній раді. Закон, повернений президентом України до Верховної ради для повторного розгляду, після його підготовки в головному комітеті розглядається позачергово на пленарному засіданні Верховної ради не пізніш як через ?30 днів після його повернення з пропозиціями президента України, якщо Верховною радою не прийнято іншого рішення.
Пропозиції президента України до поверненого ним закону розглядаються у головному комітеті, який здійснював підготовку його остаточної редакції. під час розгляду цих пропозицій головний комітет вивчає обґрунтованість кожної окремої пропозиції та ухвалює висновок щодо доцільності її прийняття чи відхилення.
Закон з пропозиціями президента України подається головним комітетом у вигляді порівняльної таблиці. якщо ці пропозиції зводяться до вимоги відхилити прийнятий закон, порівняльна таблиця не подається.
Пропозиції президента України можуть бути направлені головою Верховної ради, а в разі його відсутності — першим заступником або заступником голови Верховної ради для надання висновку у відповідні структурні підрозділи апарату Верховної ради. Висновки, підготовлені за результатами такої експертизи, направляються голові Верховної ради, головному комітету та надаються народним депутатам.
Пропозиції президента разом з висновком головного комітету, порівняльною таблицею та іншими супровідними документами надаються народним депутатам не пізніш як за три дні до розгляду питання на пленарному засіданні Верховної ради.
Пропозиції президента України до поверненого ним закону розглядаються в порядку голосування пропозицій і поправок. розгляд пропозицій президента починається з доповіді цих пропозицій посадовою особою, визначеною президентом. Відсутність цієї посадової особи не перешкоджає розгляду питання. після доповіді заслуховується співдоповідь головного комітету. потім головуючий на пленарному засіданні ставить на голосування ці пропозиції.
У разі якщо президент України пропонує відхилити прийнятий закон, голосування проводиться щодо відхилення закону в цілому. якщо пропозиція про відхилення закону в цілому підтримана більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної ради, закон вважається відхиленим. У разі якщо пропозиція президента України про відхилення закону в цілому не підтримана Верховною радою, голосування проводиться щодо повторного прийняття закону в цілому (долання вето), і він вважається прийнятим у цілому, якщо на його підтримку отримано не менш як дві третини голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної ради, після чого закон направляється на підпис президенту.
Якщо пропозиція президента України не підтримана більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної ради, вона вважається відхиленою. текст статті, до якої вносилася така пропозиція, залишається у попередній редакції. після завершення голосування пропозицій президента проводиться голосування щодо прийняття закону в цілому.
У разі прийняття всіх пропозицій президента закон вважається прийнятим у цілому, якщо за нього проголосувала більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної ради.
Якщо Верховна рада під час повторного розгляду частково прийняла пропозиції президента і проголосувала за закон не менш як двома третинами голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної ради, він вважається знову прийнятим з подоланням вето. якщо Верховна рада під час повторного розгляду повністю відхиляє пропозиції президента, вона має прийняти цей закон у цілому не менш як двома третинами голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної ради.
За рішенням Верховної ради не прийнятий після повторного розгляду закон може бути направлений на доопрацювання до головного комітету, який не пізніш як у тридцятиденний строк після дня розгляду Верховною радою цього закону зобов’язаний повторно внести його на розгляд Верховної ради. якщо рішення Верховної ради про направлення закону на доопрацювання до головного комітету не прийнято, він вважається відхиленим. якщо після доопрацювання при наступному повторному розгляді закон не отримав необхідної кількості голосів народних депутатів на підтримку, він вважається відхиленим.
Прийнятий після повторного розгляду закон із пропозиціями президента України оформляється головним комітетом і подається на підпис голові Верховної ради, який підписує та невідкладно направляє його президентові України.
У разі якщо президент України не підписав закон, прийнятий Верховною радою під час повторного розгляду не менш як двома третинами голосів народних депутатів від її конституційного складу, голова Верховної ради України невідкладно офіційно оприлюднює такий закон і опубліковує його за своїм підписом.
Підписані президентом України закони та закони, які офіційно оприлюднені головою Верховної ради України, публікуються в газеті “Голос України” та у “Відомостях Верховної ради України”. публікація законів у цих друкованих засобах масової інформації вважається офіційною.
Після набрання чинності законом апарат Верховної ради разом з відповідним головним комітетом веде справу закону, яка містить:
прийнятий текст закону;
прийнятий Верховною радою план організаційних, кадрових, матеріально-технічних, фінансових, інформаційних заходів для реалізації положень прийнятого закону, а також повідомлення, що надійшли до Верховної ради, про хід виконання цього плану Кабінетом Міністрів України;
перелік і тексти прийнятих президентом України, Кабінетом Міністрів України, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів на виконання положень цього закону;
повідомлення Верховного суду, вищих спеціалізованих судів України, Міністерства юстиції, генеральної прокуратури України, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб про дотримання положень закону, а також у разі надходження їх пропозицій щодо підвищення ефективності дії цього закону;
документи, відповідні остаточні редакції тексту закону, пов’язані зі зміною чи втратою чинності закону;
рішення та висновки Конституційного суду щодо закону, роз’яснення Верховного суду щодо положень закону, якщо такі є.
Окрім законів, Верховна Рада ухвалює свої рішення також у формі постанов та інших актів (резолюцій, декларацій, звернень, заяв), які вона приймає більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу, крім випадків, визначених Конституцією України.
Постанови Верховної ради приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій. постанови та інші акти Верховної ради приймаються з дотриманням процедури, передбаченої для розгляду законопроектів у першому читанні з прийняттям їх у цілому, якщо Верховною радою не прийнято іншого рішення.
Постанови та інші акти, прийняті Верховною радою, підписує та оприлюднює голова Верховної ради України. постанови, прийняті Верховною радою, набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо ними не передбачено інше.
Підписані головою Верховної ради України постанови та інші акти Верховної ради не пізніше наступного дня після їх підписання передаються апаратом Верховної ради для опублікування в газеті “голос України” та у “Відомостях Верховної ради України”.
У разі виявлення невідповідності опублікованого закону, постанови чи іншого акта Верховної ради його оригіналу, не пізніш як через десять днів з дня виявлення невідповідності публікується в газеті “голос України” та в черговому номері “Відомостей Верховної ради України” уточнений текст закону, постанови чи іншого акта Верховної ради.
< Попередня Наступна >