ПЕРЕДМОВА
Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ. |
ПЕРЕДМОВА
Термін "господарське право" в юридичній літературі має кілька значень. Найчастіше ним позначають юридичну науку, що спеціалізується на дослідженні проблем регулювання господарської діяльності чи правового забезпечення економіки. Цей самий термін використовують ще для позначення однієї з юридичних дисциплін, зокрема, в Україні, Російській Федерації, Німеччині. Цим терміном позначають також одну з галузей законодавства, зокрема господарське право. Деякі науковці розуміють під господарським правом систему норм, що регулюють господарювання, організацію і здійснення господарської діяльності1. Це щодо понятійного апарату з формального боку. За змістом господарське законодавство поділяється на два типи: соціалістичного і постсоціалістичного періодів, а з урахуванням реалій сьогодення існує й третій його тип — перехідного періоду. За функціонування господарського законодавства першого типу було закріплено жорстку систему планового керування народним господарством з єдиного центру, монополію і пріоритет державної власності в народному господарстві. При цьому заборонялися приватна підприємницька діяльність, комерційне посередництво, обмежувалась промислова власність, держава регулювала і контролювала практично всі економічні процеси, безперервно втручалася в господарські відносини. Для цього типу господарсько-правового регулювання характерною була відсутність економічної конкуренції.
Господарське законодавство другого типу — постсоціалістич-не — покликане закріплювати організацію господарської діяльності в умовах ринкової економіки з орієнтацією на інтеграційні світові економічні процеси. Як відомо, одним зі стратегічних напрямків зовнішньоекономічної політики України є інтеграція до наднаціональних та глобальних структур і процесів. Це стосується насамперед проблем приєднання України до таких високорейтин-гових інституцій, як СОТ, ЄС, ЄЕП. Проте стано
Належне застосування нового Господарського кодексу України значною мірою залежить від глибини вивчення фахівцями (у тому числі майбутніми) основних його положень. Саме цьому й присвячений пропонований підручник.
Зауважимо, що перший підручник з господарського права України для студентів вищих закладів освіти був написаний за редакцією завідувача кафедри Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка проф. І. Г. Побірченка в 1985 р. За роки становлення незалежної української держави вийшло друком кілька посібників з господарського права України А. Я. Пилипенка і В. С. Щербини, а також навчальні посібники, присвячені підприємницькому, комерційному, банківському, біржовому праву, де висвітлюються окремі частини й аспекти господарського права.
Основна мета пропонованого підручника — сформувати адекватні уявлення про сучасну економіку і її правове забезпечення, системи правових знань щодо основних інститутів господарського права, спираючись на знання з основ правознавства, цивільного права та інших галузевих і міжгалузевих правових дисциплін, без яких неможливо забезпечити ефективну правотворчість, а також використання і застосування права у сфері економіки.
Цей підручник є першим в Україні, який підготовлений за Господарським кодексом України 2003 р. До складу авторського колективу входять спеціалісти Інституту права Міжрегіональної Академії управління персоналом (м. Київ), Інституту економіко-правових досліджень НАН України (м. Донецьк), науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва Академії правових наук України (м. Київ).
Актуальність підручника пов'язана з процесом кодифікації цивільного та господарського законодавства. Саме Господарський кодекс України 2003 р. урегулював господарські правовідносини, які раніше або взагалі не були врегульовані (інститут комерційного посередництва), або врегульовані не повною мірою, за допомогою окремих, часто суперечливих правових актів. Прийняття нового Господарського кодексу України — це своєрідна революція у практиці правового регулювання економіки, зміна звичних стереотипів як у правовій політиці сфери економіки, так і в теорії її регулювання. Саме для того щоб ця зміна стереотипів, що відбулась у громадськості у зв'язку з виведенням господарського законодавства в окрему галузь права, була зрозумілою та логічною й репрезентовано цей підручник.
Автори видання виходять з того, що господарське право регулює відносини з організації і здійснення господарської діяльності, які не зводяться лише до підприємництва. Підприємництво — це напрямок господарської діяльності, однією з ознак якого є одержання прибутку. Однак багато господарюючих суб'єктів створюються і функціонують не тільки задля отримання прибутку, а й з метою розв'язання соціальних завдань.
Центральне місце серед господарюючих суб'єктів у системі правового регулювання господарської діяльності посідає підприємство. У посібнику подано класифікацію суб'єктів господарської діяльності — суб'єктів господарського права, учасників господарських правовідносин. З огляду на дуалізм викладення правових норм у Цивільному та Господарському кодексах України, у виданні запропоновано порівняльні таблиці (наприклад, табл. 1). При цьому йдеться про види структур суб'єктів господарювання, а не про види юридичних осіб, тому що юридична особа — це загальна властивість багатьох (але не всіх) суб'єктів господарювання, проте не всіх учасників господарських правовідносин. Тому точніше йдеться про види суб'єктів, що володіють правом юридичної особи.
При підготовці підручника враховувався зміст як Господарського кодексу України, так і законів, до яких відсилають окремі його статті.
Автори прагнули не тільки дати уявлення про чинне господарське право, а й обґрунтувати науковий підхід до вдосконалення правового регулювання, якомога глибше висвітлити систему правового регулювання господарської (у тому числі підприємницької) діяльності. Поява ж нового підручника — це знакова подія. Адже наявність кількох підручників відкриває можливість докладного аналізу й обговорення і на цій основі вдосконалення викладання господарського права, розвитку господарсько-правової думки.
О. О. Чувпило, доктор юридичних наук, професор
1 Див.: Хозяйственное право: Учебник / Под ред. акад. В. К. Мамутова. — К.: Юринком Интер, 2002. — С. 4.
< Попередня Наступна >