Головне меню
Головна Підручники Господарське право Господарське право України: Підруч. для студ. 12.3. Організаційна структура та управління підприємством

12.3. Організаційна структура та управління підприємством

Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ.
136

12.3. Організаційна структура та управління підприємством

Підприємство може складатися з виробничих структурних під­розділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних під­розділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприєм­ства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими уста­новчими документами.

Підприємство самостійно визначає власну організаційну струк­туру, чисельність працівників і штатний розпис.

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питан­ня про розміщення таких підрозділів з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством по­рядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого під­приємством. Вони можуть відкривати рахунки в установах бан­ків відповідно до закону.

Діяльність розташованих на території України відокремле­них підрозділів підприємств, що розміщуються за її межами, регулюється ГКУ та відповідними законами України.

Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.

Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Для управління господарською діяльністю підприємства влас­ник (власник

и) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.

У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), де визначаються строк його найму, права, обов'язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення, звільнен­ня з посади та інші умови найму за погодженням сторін.

Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємст­ва, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію під­приємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Керівник підприємства може бути звільнений з посади достро­ково на підставах, передбачених договором (контрактом), відпо­відно до закону.

На всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим ко­лективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір, що регулює виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства. Вимоги до змісту і порядок укладення колективних договорів визначаються законодавством про колективні договори.

Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудо­вого договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством. Повноваження трудового колективу щодо його участі в управлінні підприємст­вом встановлюються статутом або іншими установчими докумен­тами відповідно до вимог ГКУ, законодавства про окремі види підприємств і закону про трудові колективи.

Рішення із соціально-економічних питань щодо діяльності під­приємства виробляються і приймаються його органами управ­ління за участю трудового колективу і уповноважених ним ор­ганів.

Особливості управління підприємствами окремих видів (орга­нізаційних форм підприємств) встановлюються ГКУ та законами про такі підприємства (ст. 65 ГКУ).

 

< Попередня   Наступна >