Головне меню
Головна Підручники Господарське право Господарське право України: Підруч. для студ. Глава 18. Громадянин як суб'єкт господарювання. Особливості правового статусу інших суб'єктів господарювання // 18.1. Громадянин у сфері господарювання

Глава 18. Громадянин як суб'єкт господарювання. Особливості правового статусу інших суб'єктів господарювання // 18.1. Громадянин у сфері господарювання

Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ.
231

Глава 18. Громадянин як суб'єкт господарювання. Особливості правового статусу інших суб'єктів господарювання

18.1. Громадянин у сфері господарювання

Громадянин визнається суб'єктом господарювання в разі здійс­нення ним підприємницької діяльності за умови державної реєст­рації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до ст. 58 ГКУ.

Громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями всім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звер­нено стягнення.

Громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність:

безпосередньо як підприємець або через приватне підприємст­во, що ним створюється;

із залученням або без залучення найманої праці;

самостійно або спільно з іншими особами.

Громадянин здійснює управління заснованим ним приватним підприємством безпосередньо або через керівника, який найма­ється за контрактом. У разі здійснення підприємницької діяль­ності спільно з іншими громадянами або юридичними особами громадянин має права та обов'язки відповідно засновника та/ або учасника господарського товариства, члена кооперативу тощо або права і обов'язки, визначені укладеним за його участю дого­вором про спільну діяльність без створення юридичної особи.

Громадянин-підприємець здійснює свою діяльність на засадах свободи підприємництва та відповідно до принципів, передбаче­них ст. 44 ГКУ.

Громадянин-підприємець зобов'язаний:

у передбачених законом випадках і порядку одержати ліцен­зію на здійснення певних видів господарської діяльності;

повідомляти органи державної реєстрації

про зміну його адре­си, зазначеної в реєстраційних документах, предмета діяльно­сті, інших суттєвих умов своєї підприємницької діяльності, що підлягають відображенню в реєстраційних документах;

додержуватися прав і законних інтересів споживачів, забезпе­чувати належну якість виготовлюваних товарів (робіт, по­слуг), додержувати встановлених законодавством правил обо­в'язкової сертифікації продукції;

не допускати недобросовісної конкуренції, інших порушень антимонопольно-конкурентного законодавства;

вести облік результатів своєї підприємницької діяльності від­повідно до вимог законодавства;

своєчасно надавати податковим органам декларації про дохо­ди, інші необхідні відомості для нарахування податків та ін­ших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обо­в'язкові платежі в порядку і розмірах, встановлених зако­ном.

Громадянин-підприємець зобов'язаний додержувати вимог, передбачених ст. 46 ГКУ ("...підприємці мають право укладати з громадянами договори щодо використання їх праці. При укла­денні трудового договору (контракту, угоди) підприємець зобо­в'язаний забезпечити належні і безпечні умови праці, оплату праці не нижчу від визначеної законом та її своєчасне одержання працівниками, а також інші соціальні гарантії, включаючи соці­альне й медичне страхування та соціальне забезпечення відпові­дно до законодавства України") і 49 ГКУ ("...не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, органі­зацій, права місцевого самоврядування і держави"), а також за­конодавчими актами України, і несе майнову та іншу встановле­ну законом відповідальність за завдані ним шкоду і збитки.

Громадянин-підприємець може бути визнаний судом банкру­том відповідно до ГКУ та законодавства України.

 

< Попередня   Наступна >