36.3. Відповідальність перевізника за невиконання чи неналежне виконання умов договору Прострочення доставки вантажу
Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ. |
36.3. Відповідальність перевізника за невиконання чи неналежне виконання умов договору Прострочення доставки вантажу
Відповідно до ст. 313 ГКУ перевізник зобов'язаний доставити вантаж до пункту призначення у строк, передбачений транспортними кодексами, статутами чи правилами. Якщо строк доставки вантажів у зазначеному порядку не встановлено, сторони мають право встановити цей строк у договорі.
Перевізник звільняється від відповідальності за прострочення доставки вантажу, якщо прострочення сталося не з його вини.
Розмір штрафів, що стягуються з перевізників за прострочення доставки вантажу, визначається відповідно до закону.
Сплата штрафу за доставку вантажу з простроченням не звільняє перевізника від відповідальності за втрату, нестачу або пошкодження вантажу, що сталися внаслідок прострочення.
Втрата, нестача, пошкодження вантажу
Відповідно ст. 314 ГКУ перевізник відповідальний за втрату, нестачу та пошкодження прийнятого до перевезення вантажу, якщо не доведе, що вони сталися не з його вини.
У транспортних кодексах чи у статутах можуть бути передбачені випадки, коли доведення вини перевізника у втраті, нестачі або пошкодженні вантажу покладається на одержувача або відправника.
За шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:
у разі втрати або нестачі вантажу — у розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
у разі пошкодження вантажу — у розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
у разі втрати вантажу, зданого до перевезення з оголошенням його цінності, — у розмірі оголошеної ціннос
Якщо внаслідок пошкодження вантажу його якість змінилася так, що він не може бути використаний за прямим призначенням, одержувач вантажу має право від нього відмовитись і вимагати відшкодування за його втрату.
Якщо вантаж, за втрату чи нестачу якого перевізник сплатив відповідне відшкодування, буде згодом знайдено, одержувач (відправник) має право вимагати видачі йому цього вантажу, повернувши одержане за його втрату чи нестачу відшкодування.
< Попередня Наступна >