Головне меню

Резюме

Естетика - Естетика: Навч. посіб
44

Резюме

Естетична думка як учення про чуттєве пізнання світу була притаманна європейській культурі з давніх давен. Однією з пер­ших форм усвідомлення довколишнього світу була міфологія. Вона почала формуватися ще в первісну добу і визначила собою розвиток естетичної думки античності.

Античне світосприйняття базується на міфології. Міфоло­гічна свідомість є синтетичною формою чуттєво-конкретної та умоглядно-теоретичної рефлексії, які дозволяють скласти цілісну картину світу. Уявлення про світобудову узагальнювала катего­рія Космосу. Його осягненню сприяли вчення Піфагора і піфа­горійців, Сократа, Платона, Арістотеля та ін.

Естетична думка середньовіччя інтенсивно розвиває пробле­му умоглядного осягнення Абсолюту, Бога у свідомості людини завдяки багатству чуттєвого сприйняття форм світу. На цій підставі формулюється ідея образу, яка розкривається у середньовічних філософських теоріях, що містять у собі і естетичну складову (Ав­густин Блаженний, Іоанн Дамаскін, Фома Аквінський та ін.).

Антропологічний переворот, який здійснився в епоху Відрод­ження, перемістив акценти у середньовічній теорії образу. Об­раз перетворився із засобу осягнення потойбічного світу у засіб пізнання світу чуттєво сприйманого та активної людської діяль­ності (Леонардо да Вінчі, А. Дюрер, Л.-Б. Альберті та ін.).

У XVII—XVIII ст. у розвитку естетичної думки виникають нормативні естетичні теорії, що були пов’язані з ідеологічним світоглядом, нормуванням суспільної діяльності і свідомості, — бароко і класицизм. Уявлення про красу, гармонію та доско­налість набули в них конкретно-історичного характеру: «успад­кували природу, яка виправлена за античними взірцями».

У другій половині XVIII ст. естетична думка оформлюється у європейській культурі в самос

тійну науку естетику, яка роз­робляє власний категоріальний апарат, методологічні засади, теоретичні напрямки.

В XIX—XX ст. естетика як наука існує в контексті розвою європейської філософії і є складовою частиною інтен­сивного розвитку духовного життя, мислення, мистецтва і загалом культури.

 

< Попередня   Наступна >