РОЗДІЛ 10 Типологія історичного розвитку мистецтва // § 1. Типологія художнього розвитку суспільства та характеристика загальних понять процесу художньої творчості
Естетика - Естетика: Навч. посіб |
РОЗДІЛ 10
Типологія історичного розвитку мистецтва
Ключові поняття і терміни: бароко, готика, імпресіонізм, класицизм, модернізм, реалізм, романтизм, сентименталізм, стиль у мистецтві, художній метод, художній напрямок, художня течія, художня творчість.
§ 1. Типологія художнього розвитку суспільства та характеристика загальних понять процесу художньої творчості
Зміни у суспільному житті спричиняють зміни у галузі мистецтва. Розвиток економіки впливає на художнє життя суспільства. Він постає зовнішнім чинником розвитку мистецтва, сюди належать також соціально-політичні, філософські, релігійні та інші умови життя. Проте існують і внутрішні фактори: традиції, новаторські тенденції, суперечності мистецтва, художні взаємодії. На розвиток кожного виду мистецтва справляють вплив й інші його види, а також різні форми естетичної та культурної діяльності (дизайн, карнавал, похоронний обряд тощо).
Художній розвиток має складний, суперечливий, але водночас і вихідний характер. У мистецтві спостерігається прогрес, під яким слід розуміти не міру геніальності художника, але дещо інше: вдосконалення, підвищення рівня образного мислення. Реалізм, наприклад, викликав підвищення типу художнього мислення завдяки тому, що він відкрив психологічний аналіз, навчився проникати в духовний світ людини, у багатство того, що її оточує. Прогрес у мистецтві — це і відображення нових, вищих форм життя людства, нових проблем та ідей, це і вдосконалення самого способу образного мислення від епохи до епохи. Проте у художній культурі існують неминущі цінності, які не зазнають змін, не зникають з плином часу. Твори мистецтва античності, Відродження, класицизму, у XIX та XX ст. не можуть бути повторені, вони породжені конкретною епохою, певними умовами буття.
Кожна епоха породжує своє мистецтво, свої художні твори. Вони відзначаються яскраво вираженими відмінними рисами. До них відноситься і тематика, і принципи сприйняття дійсності та її ідейно-естетична інтерпретація, і система художньо-виражальних засобів, за допомогою яких світ, що оточує людину, віддзеркалюється у творах мистецтва. Це видно при простому зіставленні, скажімо, поезії К.Д. Бальмонта, В.Я. Брюсова, В.С. Соловйова, Анд. Бєлого (символісти) з поезією І.О. Буніна, Скитальця (С.Г. Петрова), раннього М. Горького, Л. Андрєєва та ін. (критичний реалізм). Наприклад, порівняймо вірші К.Д. Бальмонта та І.О. Буніна.
В красоте музыкальности Как в недвижной зеркальности Я нашел очертания слов, До меня не рассказанных, Тосковавших й связанных, Как растенья под глыбою льдов.
(К.Д. Бальмонт. «Аккорды»)
Молчат гробницы, мумии и кости, —
Лишь слову жизнь дана:
Из древней тьми, на мировом погосте,
Звучат лишь Письмена.
И нет у нас иного достоянья.
Умейте же беречь
Хоть в меру сил, в дни злобы и страданья,
Наш дар бессмертный — речь.
(И.А. Бунин. «Слово»)
Один вірш написаний на основі символізму, а інший — реалізму. Ці письменники відрізняються своїми поглядами на світ, своїми художніми прийомами образного відображення дійсності у творах мистецтва, засобами, побудовою твору та ін.
Такі явища у розвитку мистецтва і прийнято називати художнім методом.
Художній метод — це певний спосіб пізнання дійсності, своєрідний засіб оцінювання, метод «кодування» добутої художником інформації, спосіб образного моделювання життя.
У художньому методі є можливість вирізнити і гносеологічні, і аксіологічні, і семіотичні аспекти, а також деякий засіб моделювання дійсності.
Вихідним (початковим) і визначальним у виникненні і розвитку художнього методу є конкретно-історична дійсність, яка становить, так би мовити, його об’єктивну основу, на якій виникає той чи інший метод.
Але на розвиток певного методу мають найбільший вплив самі художники, їх світогляд, ідеали, погляди, їх талант і потреби. Вони, врешті-решт, також формуються під впливом суспільного середовища, в якому живуть і створюють свої шедеври. Ще німецький філософ Г. Гегель стверджував, що художник причетний до свого власного часу, він живе його мораллю та звичками.
Проте в середовищі сучасних мистецтвознавців, митців можна почути, що світогляд і творчий процес не взаємозв’язані, що вони незалежні один від одного (наприклад екзистенціалісти).
Матеріалістична естетика дотримується іншої думки: багатство творчості залежить від цілісності світогляду. Великими художниками-мислителями були Данте Аліг’єрі і В. Шекспір, Шота Руставелі і Нізамі, Андрій Рубльов і Олександр Іванов, Леонардо да Вінчі і Делакруа, Йоганн Гете і Оноре де Бальзак, О.С. Пушкін і Л.М. Толстой, Т.Г. Шевченко й І.Ю. Рєпін та ін. Жоден із художників-реалістів минулого і сучасності (Д. Гранін, В. Дудинцев, О. Приставкін, Б. Васильєв та ін.) ніколи не діяли і не діють абияк, наздогад. Підтвердженням цьому є не лише їх твори, а й активна життєва позиція.
У межах однієї суспільно-економічної формації існують різноманітні методи художньої творчості, правда, доти, поки одні не вмирають, а інші не з’являються, стають більш прогресивними. Так було, наприклад, у XIX ст., коли співіснували класицизм, сентименталізм, романтизм, критичний реалізм, який з часом завоював панівні позиції у мистецтві.
Самостійність та історична конкретність художнього методу не виключає їх діалектичного взаємозв’язку, спадкоємності й суперечності. Критичний реалізм був підготовлений не лише реалізмом Відродження і Просвітництва, але й художніми методами ХVІІ—ХVШ ст. Навряд чи можливою була б творчість О.С. Пушкіна, М.Ю. Лєрмонтова, коли б їм не передував творчий досвід В. Шекспіра, Ж.-Б. Мольєра, Ф. Шіллера і Й. Гете, М.В. Ломоносова і Г.Р. Державіна, О.М. Радіщева і М.М. Карамзіна.
Часові межі художніх методів не слід сприймати як визначення. Паростки нових методів найчастіше виникають у творах, які були створені ще на основі старих методів. Так, В. Гюго до кінця життя (1885 р.) залишався романтиком, незважаючи на те, що романтизм здав свої «командні позиції» у мистецтві вже у 20—30-і роки XIX ст.; художник Г.І. Семирадський — представник класицизму, хоча як панівний метод творчості класицизм ледве сягнув до середини XIX ст., а свої кращі полотна живописець створив до другої половини XIX ст.
Талановитий художник має творчо неповторну індивідуальність (наприклад, В. Стус, В. Симоненко, Л. Костенко та ін.).
Разом з тим очевидно й інше: групи художників у межах одного і того ж художнього методу поєднуються між собою за деякими основними ознаками творчості та її практичним результатом. Інколи ці групи цілком невеликі, в інших випадках, навпаки, — досить чисельні. Буває, таку групу визначають за одним, найбільш великим і яскравим, художником, у творчості якого досить повно і виразно сконцентрувалися характерні ознаки мистецтва (у живописі, наприклад, О. Дейнека, Т. Яблонська). В інших випадках нарівні називаються одночасно декілька імен (наприклад, імпресіоністи Клод Моне, Едгар Дега, Огюст Ренуар та ін.). Таке явище у мистецтві дістало назву «стиль».
Художній стиль — це естетична категорія, що відображає відносно стійку спільність основних ідейно-художніх ознак творчості, яка зумовлена естетичними принципами художнього методу і властива певному колу діячів мистецтва.
Стиль:
як категорія антропології мистецтва закріплює і виявляє в собі особистість автора;
як категорія антології мистецтва — носій художньої традиції — акцентує увагу на певних явищах художньої культури;
як категорія гносеології мистецтва орієнтує художника на освоєння світу на основі даної художньої традиції;
як естетична категорія визначає зміст і форму твору мистецтва.
Стильова єдність можлива лише на основі одного і того ж творчого методу. І не можна, враховуючи це, відносити твори мистецтва, в основі яких лежать різні творчі методи, до одного й того ж стилю, базуючись на близькості «окремих формальних ознак».
До джерел формування і розвитку стилю слід віднести, по-перше, різноманітність даної дійсності; по-друге, різноманітність естетичних прийомів відображення дійсності у творах мистецтва; по-третє, художні традиції (наприклад, творчість П. Коріна сформувалася під впливом О. Іванова, М. Нестерова, художніх народних промислів палешан та ін.).
Важливою естетичною категорією, що відображає художню практику, є художній напрям. Ця категорія практично не розроблена у літературі і часто ототожнюється з методом творчості, стилем. Отже, творчий метод — це спосіб пізнання дійсності та її художнє моделювання, але сам по собі він ще не є естетичною реальністю.
Реальністю є художній твір, який створений на основі того чи іншого творчого методу. Тому основною одиницею виміру історії мистецтва постає не творчий метод, а художній напрям, тобто сукупність творів, що стають близькими один до одного за рядом суттєвих ідейно-естетичних ознак, інакше кажучи, художній метод матеріалізується у художньому напрямові.
Існуючі різноманітні художні методи відбиваються у художніх напрямах.
Напрям, як поле напруги, народжується між двома полюсами: методом, що орієнтує художника на певний тип відношення до світу, і стилем, що вказує на конкретне ставлення до художньої традиції.
Художній напрям — величезна і найбільш містка одиниця художнього процесу, який охоплює епохи і системи мистецтва. Він дає підстави щодо судження про цілий історичний період у художній культурі і про значну групу художників. У ньому відображаються художньо-ідеологічні та світоглядно-естетичні особливості художнього розвитку.
Формування і розвиток художнього напряму, як свідчить історико-художня практика, відбуваються за різних соціальних умов: національно-своєрідних, провінціально-специфічних, історичних, а також за умов, що особливим чином знаходять своє місце в тому чи іншому культурному середовищі. Тому усередині напряму можливий поділ на художні течії та художні школи.
Поняття «художня школа» використовується найчастіше для позначення національних та провінціальних гілок художнього напряму (наприклад, Італійська школа за епохи Ренесансу, Новгородська школа російського середньовіччя та ін.).
Художньою течією, як правило, називають такі художні рухи, які утворюються за певних національних та історичних умов і об’єднують гурти художників, що базуються на естетичних принципах одного художнього методу в межах одного виду мистецтва з метою вирішення конкретних завдань (мистецтво передвижників; рух «нової хвилі» в кінематографі у Франції; діяльність письменників, живописців, композиторів у 20-ті роки в Україні та ін.).
Розмежування усередині художнього напряму має відносний характер. Розуміння природи художнього напряму дозволяє більш глибоко і водночас пластично охопити всю складність розвитку мистецтва: його відносну самостійність, повну розбіжність художнього процесу з історичним. До основних художніх напрямів належать: міфологічний реалізм античності; середньовічний символізм; реалізм епохи Відродження; бароко, класицизм; просвітницький реалізм; сентименталізм, романтизм, критичний реалізм XIX ст.; реалізм XX ст., соціалістичний реалізм, експресіонізм, екзистенціалізм, абстракціонізм, поп-арт, гіперреалізм та ін.
Отже, історичний розвиток мистецтва є власне історичним процесом виникнення та зміни художніх методів, стилів, напрямів. На цей процес поширюється дія об’єктивних законів розвитку мистецтва, на яке насамперед має вплив суспільне буття. В той же час мистецтво відносно самостійне, чим і зумовлює існування художніх напрямів, шкіл, методів та стилів, що безпосередньо не збігаються з виникненням нових суспільних відносин. Зміни в суспільному житті здебільшого несуть у собі зміни в художній галузі.
< Попередня Наступна >