§ 10.4. Участь органів внутрішніх справ в охороні тваринного світу
Екологічне право - Екологічне право |
§ 10.4. Участь органів внутрішніх справ в охороні тваринного світу
Органи внутрішніх справ проводять значну роботу в галузі охорони тваринного світу, сприяють відповідним органам у боротьбі з браконьєрством, порушенням правил полювання і рибальства, вживають заходів щодо запобігання і припинення незаконного полювання. Незаконним визнається полювання на тих звірів і птицю, щодо яких воно заборонено, або яке проводиться без належного дозволу та відповідних документів, в заборонених місцях.
Полювання визнається протизаконним і в тих випадках, коли воно проводиться в заборонені строки або на заборонені певні види тварин, ведеться недозволеними знаряддями і способами.
Органи внутрішніх справ сприяють також органам рибоохорони в здійсненні ними заходів, спрямованих на збереження і відтворення рибних ресурсів. Найбільш розповсюдженими видами такого сприяння природоохоронним органам у галузі охорони тваринного світу є спільна розробка комплексних планів з цих питань і їх здійснення, участь у затриманні правопорушників і встановлення їх особи, перевірка знарядь та способів полювання і рибальства та вилучення недозволених, огляд здобутих тварин; організація і проведення патрулювання, рейдів та засад, одержання від посадових осіб і громадян пояснень з приводу порушень ними природоохоронного законодавства.
Серед порушень у галузі охорони тваринного світу суттєве місце займає браконьєрство, суспільна небезпека якого полягає в тому, що воно спричиняє значний збиток мисливському і рибному господарству. Боротьба з браконьєрством є однією з важливих задач органів внутрішніх справ.
При затриманні браконьєрів чи виявленні порушень правил полювання і рибальства працівники міліції зобов'язані скласти протокол і оформити вилучення відповідних знарядь, а також нез
Якщо винна особа підлягає адміністративній відповідальності, складений протокол направляється до відповідної інспекції. Протокол е важливим процесуальним документом, він закріплює факт правопорушення і стає підставою для розгляду відповідної адміністративної справи. Тому працівники органів внутрішніх справ зобов'язані суворо дотримуватись встановленої норми. У протоколі вказуються: число і місце його складання, посада, звання і прізвище співробітника міліції, який склав протокол; прізвище, ім'я та по батькові, вік, рід занять, місце проживання, сімейний стан правопорушника, документ, цю засвідчує його особу; час, місце і характер адміністративного порушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за даний проступок: прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони відомі; пояснення порушника.
За порушення правил полювання винний може бути притягнутий і до кримінальної відповідальності. Вона настає на підставі ст. 248 Кримінального кодексу України, яка до кримінально-каральних дій відносить: полювання в заборонений час, в недозволених місцях або забороненими знаряддями і способами, якщо за такі ж дії протягом року було застосовано адміністративне стягнення; ті самі дії, що завдали значної шкоди або вчинені особою, яку раніше було засуджено за незаконне полювання, а також полювання на заборонених звірів та птицю, на території державного заповідника або з застосуванням автомототранспортних засобів.
За злочинами цієї категорії працівники органів внутрішніх справ порушують кримінальні справи і проводять дізнання в повному обсязі. Робиться це як на підставі матеріалів, що направляються в органи внутрішніх справ органами мисливського нагляду, так і у зв'язку з порушеннями, що безпосередньо виявлені працівниками міліції.
Кримінальна відповідальність передбачена за незаконне заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом (ст. 249 Кримінального кодексу України): без належного дозволу, в заборонений час, в недозволених місцях або забороненими способами та знаряддями лову; те саме діяння, якщо воно завдало значної шкоди, яке вчинюється систематично або особою, раніше засудженою за незаконне порушення чинного законодавства.
За останні роки значно збільшилось число випадків застосування браконьєрами різних технічних засобів — автомашин, мотоциклів, тракторів, тягачів, катерів, моторних човнів.
У нічний час використовуються світлові пристрої — фари, прожектори, нічні приціли, що значно збільшує можливості браконьєрства. Співробітники органів внутрішніх справ повинні враховувати це у своїй природоохоронній діяльності.
У боротьбі з браконьєрством певну роль відіграє виконання встановленого порядку торгівлі знаряддям і продукцією полювання і рибальства. Торговельним організаціям не дозволяється здійснювати продаж тих знарядь лову й матеріалів, застосування яких у даній місцевості заборонено правилами рибальства. Заборонений продаж приватними особами тих видів риби, за незаконне виявлення і знищення яких передбачено стягнення нанесеного збитку, а також ікри та іншої продукції із риби цих видів.
Торгівля м'ясом диких копитних тварин повинна здійснюватись тільки через державну і кооперативну мережу. Громадянам, які займаються полюванням, дозволяється продавати тільки здобуту ними у відповідності зі встановленими правилами водоплавну і борову дичину.
Міліція здійснює нагляд за додержанням громадянами правил спортивного і любительського лову риби, які для особистого користування дозволяються всім громадянам безкоштовно в усіх водоймах, за виключенням заповідників, рибо-розподільників, ставкових та інших культурних господарств, а також в інших заборонених для рибальства місцях. Правилами визначено, які знаряддя лову дозволяється застосовувати при любительському і спортивному рибальстві, а також граничні норми на одного рибалку.
Роль органів внутрішніх справ у забезпеченні охорони рибних запасів особливо зростає тепер, коли виникла потреба збільшити постачання риби населенню у зв'язку з загостренням продовольчої проблеми. Тому слід значно посилити контроль за додержанням законодавства про охорону і відтворення рибних запасів, боротьбу з браконьєрством, крадіжками риби в господарствах, а також правил рибальства і охорони рибних ресурсів у внутрішніх водоймах.
Для діяльності співробітників органів внутрішніх справ організуючими і цілеспрямовуючими правовими нормами є статті 5, 32 і 58 Закону України «Про тваринний світ».
Стаття 5 закріплює право державної власності на тваринний світ, яке органи внутрішніх справ зобов'язані охороняти, у ст. 32 систематизовані і стисло викладені заходи охорони природи, ст. 58 присвячена відповідальності за порушення законодавства України в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.
Органи внутрішніх справ сприяють охороні тваринного світу, здійснюючи дозвільну систему. Відповідно до чинного законодавства вони видають міністерствам та іншим центральним органам державної виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням дозволи на придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, холодної зброї, вибухових матеріалів, газової зброї, а громадянам — дозволи по придбання, зберігання і носіння вогнепальної зброї та придбання і зберігання холодної зброї.
Здійснюючи дозвільну систему, органи внутрішніх справ мають можливість контролювати зберігання і цільове використання вогнепальної зброї і вибухових матеріалів, що в певній мірі запобігає браконьєрство.
Згідно з Положенням про Міністерство внутрішніх справ, затвердженим Розпорядженням Президента України від 7 жовтня 1992 р„ рішення Міністерства внутрішніх справ України у питаннях здійснення дозвільної системи є обов'язковим для центральних і місцевих органів державної влади, а також підприємств, установ і організацій. Це значно посилює природоохоронні заходи Міністерства внутрішніх справ.
Значну небезпеку для тваринного світу представляють епізоотії — масові розповсюдження інфекційних захворювань серед тварин на певній території.
При виникненні епізоотії органи внутрішніх справ разом із ветеринарною інспекцією здійснюють профілактичні заходи, направлені на попередження занесення інфекцій на територію, яка не заражена, допомагають ветеринарній інспекцій в Організації, контролі і проведенні карантинних заходів та ліквідації вогнищ захворювання худоби і птахів.
Ведення боротьби з епізоотією вимагає від органів внутрішніх справ розробки окремого плану, який би передбачав систему ефективних дій щодо локалізації та ліквідації цього небезпечного для диких і свійських тварин захворювання.
Участь органів внутрішніх справ в охороні тваринного світу стане активнішою і предметнішою у зв'язку з прийняттям Закону України «Про мисливське господарство та полювання». В цьому Законі вказані документи на право полювання (ст. 14), названі способи полювання (ст. 15), чітко виписані строки полювання (ст. 19), заборони щодо здійснення полювання (ст. 20) та права працівників, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та полювання (ст. 39).
< Попередня Наступна >