§ 4. Недержавні органи та організації як колективні суб'єкти адміністративного права
Адміністративне право - Адміністративне право України |
§ 4. Недержавні органи та організації як колективні суб'єкти адміністративного права
Виходячи з наведеної раніше класифікації суб'єктів адміністративного права серед колективних недержавних необхідно розрізняти:
органи місцевого самоврядування;
об'єднання громадян;
релігійні об'єднання;
суб'єкти підприємницької діяльності.
1. Місцеве самоврядування - це гарантоване державою право територіальної громади чи добровільного об'єднання жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах чинного законодавства. В умовах сьогоднішнього розвитку системи права України можна говорити про наявність муніципального права як галузі права, норми котрої регулюють суспільні відносини, що виникають у сфері місцевого самоврядування. Водночас важливою обставиною є та, згідно з якою сучасне адміністративне право не втратило свого значного регулювального впливу на розвиток і функціонування місцевого самоврядування. Слід зазначити, що місцеве самоврядування існує у вигляді представницьких органів -місцевих рад і виконавчих органів (комітети, відділи, управління тощо). Більшою мірою адміністративне право торкається діяльності саме виконавчих структур органів місцевого самоврядування.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. У сільських радах, що представляють територіальні громади, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної територіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради може не створюватися. У цьому випадку функції виконавчого органу ра
Перш за все необхідно визначити, де ж є місцеве самоврядування в системі влади України, яким чином воно співвідноситься з державною виконавчою владою.
Спільні риси відмінності та проблеми взаємодії місцевого самоврядування та державної виконавчої влади.
Спільні риси:
єдині завдання та функції на відповідних територіях;
виконавча влада зобов'язана забезпечити виконання рішень органів місцевого самоврядування, що не суперечать законодавству;
органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади.
Відмінності:
органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади;
обмежена сфера компетенції органів місцевого самоврядування;
місцеве самоврядування діє лише на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Проблеми взаємодії:
наявність «конкуренції компетенцій» між органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади. (коли ті самі повноваження було віднесено до відання різних органів);
відсутність виконавчих структур місцевого самоврядування на рівні районів, областей;
у містах Києві та Севастополі досі не створено виконавчих органів місцевого самоврядування, а їхні функції покладено на відповідні місцеві державні адміністрації;
недостатнє фінансування органів місцевого самоврядування.
Для якісного усвідомлення органів місцевого самоврядування як суб'єктів адміністративного права доцільно дати визначення системи місцевого самоврядування, під якою необхідно розуміти сукупність різних організаційних форм та інститутів місцевої демократії, через які здійснюються функції та повноваження місцевого самоврядування.
Складові частини системи місцевого самоврядування:
територіальна громада;
сільська, селищна, міська рада;
сільський, селищний, міський голова;
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
районні та обласні ради;
органи самоорганізації населення.
Адміністративно-правовий статус органів місцевого самоврядування складається з відповідних повноважень, тобто сукупності прав та обов'язків. Виходячи з норм чинного законодавства повноваження органів місцевого самоврядування можна розділити на дві групи: 1) власні; 2) делеговані. До першої групи належать ті, щодо яких мають місце відповідні чіткі приписи норм права і які надають саме вказаним органам право на здійснення певних дій. Своєю чергою, про делеговані повноваження органів місцевого самоврядування необхідно говорити в тому випадку, коли йдеться про передання (делегування) їм окремих повноважень органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або віднесенням до місцевого бюджету в установленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Делеговані повноваження є проявом децентралізації державного управління, що свідчить про наміри органічного поєднання переваг чіткого організуючого впливу з боку держави та доцільності участі у цьому процесі самих територіальних громад.
У цілому ж основними повноваженнями органів місцевого самоврядування є:
управління майном, що є в комунальній власності;
затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку і контроль їх виконання;
затвердження бюджетів відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контроль їх виконання;
встановлення місцевих податків і зборів відповідно до закону;
утворення, реорганізація та ліквідація комунальних підприємств, організацій і установ тощо.
2. Об'єднання громадян - це добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Йдеться про те, що в Україні за прикладом інших демократичних країн легалізовано право громадян на створення за своїм вибором об'єднань громадян. Характерно, що держава забезпечує додержання прав і законних інтересів об'єднань громадян, легалізованих у законному порядку. Втручання державних органів і службових осіб у діяльність об'єднань громадян, так само як і втручання об'єднань громадян у діяльність державних органів, службових осіб і в діяльність інших об'єднань громадян не допускається, крім випадків, передбачених законом (Закон України від 16 червня 1992 р. № 2460-ХІІ «Про об'єднання громадян»).
Ознаки об'єднання громадян:
добровільність вступу та виходу з об'єднання;
відсутність державно-владних повноважень (за винятком делегування їх державою);
в основі - некомерційний характер діяльності.
Види об'єднань громадян.
За організаційно-правовими властивостями:
Масові об'єднання громадян (політичні партії, творчі спілки, професійні спілки тощо).
Органи громадської самодіяльності (громадські формування з охорони громадського порядку).
Органи громадського самоврядування (ради і колективи мікрорайонів, домові, вуличні комітети тощо).
За масштабом діяльності:
Міжнародні (діяльність поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави).
Всеукраїнські (діяльність яких поширюється на територію всієї України і які мають місцеві осередки у більшості її областей).
Місцеві (діяльність яких поширюється на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці або регіону).
Залежно від цілей створення:
Політичні партії.
Громадські організації.
Політична партія — це об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі.
Громадська організація - це об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Для розуміння ролі та місця об'єднань громадян серед інших суб'єктів адміністративного права доцільно зупинитися на принципах об'єднання громадян та порядку їх легалізації.
Принципи об'єднання громадян:
добровільність;
рівноправність їхніх членів (учасників);
самоврядування;
законність;
гласність.
Легалізація об'єднання громадян - це офіційне визнання об'єднань громадян, що здійснюється способом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
Легалізація залежно від виду об'єднання громадян може відбуватися двома способами:
а) реєстрації (для політичних партій та міжнародних громадських організацій вона є обов'язковою);
б) повідомлення про заснування.
Легалізація громадської організації здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад. У разі, коли діяльність місцевої громадської організації поширюється на територію двох та більше адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація здійснюється відповідним вищим органом.
Не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється в судовому порядку, колы їхньою метою є:
зміна через насильство конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави;
підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав;
пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму;
розпалювання національної та релігійної ворожнечі;
створення незаконних воєнізованих формувань;
обмеження загальновизнаних прав людини.
Адміністративно-правовий статус об'єднання громадян проявляється в тому, що для здійснення цілей і завдань, визначених у статутних документах, зареєстровані об'єднання громадян користуються правом:
представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів (учасників) у державних і громадських органах;
брати участь у політичній діяльності, проводити масові заходи (збори, мітинги», демонстрації тощо);
створювати установи та організації;
одержувати від органів державної влади і управління та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для реалізації своїх цілей і завдань;
вносити пропозиції до органів влади і управління;
розповсюджувати інформацію і пропагувати свої ідеї та цілі;
засновувати засоби масової інформації та ін.
За порушення законодавства до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі стягнення:
попередження;
штраф;
тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності;
тимчасова заборона (зупинення) діяльності;
примусовий розпуск (ліквідація).
Релігійні організації - це соціальні утворення, метою яких є задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру.
Види релігійних організацій:
релігійні громади;
управління і центри;
монастирі;
релігійні братства;
місіонерські товариства (місії);
духовні навчальні заклади;
об'єднання, що складаються із зазначених вище релігійних організацій (Закон України від 23 квітня 1991 р № 987-XII «Про свободу совісті та релігійні організації»)
Конституція України у ст 35 визначає, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання Це право криє в собі свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова
У сьогоднішній Україні релігійні організації об'єктивно визнаються суб'єктами адміністративного права Це пов'язано з багатьма факторами, основні з яких
нерідко релігійні організації мають статус юридичних осіб, статут і проходять державну реєстрацію,
вони мають право брати участь у громадському житті,
священнослужителі мають право на участь у політичному житті нарівні з усіма громадянами,
держава, не втручаючись у справи релігійних організацій, у ряді випадків (чітко зазначених у законодавстві), в судовому порядку може припинити діяльність вказаних організацій
Для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни в кількості не менше десяти осіб, які утворили її та досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Республіці Крим - до Уряду Республіки Крим
Церква (релігійні організації) в Україні відокремлена від держави Утім, держава захищає права і законні інтереси релігійних організацій, сприяє встановленню відносин взаємної релігійної і світоглядної терпимості и поваги між громадянами, які сповідують релігію або не сповідують її, між віруючими різних віросповідань та їхніми релігійними організаціями, бере до відома і поважає традиції та внутрішні настанови релігійних організацій, якщо вони не суперечать чинному законодавству На підтвердження тези про сприяння державою діяльності релігійних організацій слід відзначити передачу культових релігійних будівель, споруд у власність церкви, що мала місце у 90 х роках минулого століття, а також надання вказаним організаціям певних пільг. Оскільки релігійні організації існують в основному за рахунок пожертвувань вірян, відіграють значну роль у духовному відродженні суспільства, піклуються про хворих, знедолених, інвалідів, беруть участь у благодійницькій діяльності, стягнення з релігійних організацій плати за електричну енергію, що відпускається їм на комунально-побутові потреби, здійснюється за тарифами, передбаченими для міського населення (Указ Президента України від 22 червня 1994 р. № 322/94 «Про надання пільг релігійним організаціям»),
Важливий фактор, на якого необхідно звернути увагу,- це те, що державна система освіти в Україні відокремлена від церкви (релігійних організацій), має світський характер. Доступ до різних видів і рівнів освіти надається громадянам незалежно від їхнього ставлення до релігії. Але громадяни можуть навчатися релігійного віровчення та здобувати релігійну освіту індивідуально або разом з іншими, вільно обираючи мову навчання. Релігійні організації мають право відповідно до своїх внутрішніх настанов створювати для релігійної освіти дітей і дорослих навчальні заклади і групи, а також проводити навчання в інших формах, використовуючи для цього приміщення, що їм належать або надаються в користування.
На підтвердження системності й послідовності державної політики щодо відносин із церквою, слід зазначити, що підписаний у серпні 2006 р. Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-міністром України та лідерами парламентських фракцій Універсал національної єдності з питання, що розглядається, містить таке положення: дотримання свободи віросповідання. Декларується поважне ставлення до об'єднавчих прагнень вірян усіх православних церков без втручання держави та політичних сил у цей процес.
Інші недержавні органи та організації.
Особливість розгляду інших недержавних органів та організацій як суб'єктів адміністративного права пояснюється, насамперед, їх досить великою кількістю й різноманітністю, що ускладнює їх класифікацію та дає підстави для їх об'єднання в одну групу. Розібратися в адміністративно-правових статусах різних недержавних органів та організацій досить складно, тому що ступінь повноважень досить різниться залежно від багатьох обставин. Якщо взяти за першооснову Цивільний кодекс України, то відповідно з його положеннями юридичні особи приватного права (а саме вони найбільше походять на недержавні органи та організації як суб'єкти адміністративного права) поділяються на товариства, установи та інші форми, передбачені законом. Своєю чергою, товариства поділяються на:
а) підприємницькі товариства - здійснюють підприємницьку діяльність із метою одержання прибутку і подальшого його розподілу між учасниками. Підприємницькі товариства можуть бути створені як:
господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство);
виробничі кооперативи.
б) непідприємницькі товариства - не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства можуть бути створені як споживчі кооперативи, об'єднання громадян тощо,
Аналіз Господарського кодексу України свідчить про наявність таких суб'єктів господарювання (що потенційно можуть виступати як недержавні суб'єкти адміністративного права):
фермерське господарство;
орендне підприємство;
підприємство з іноземними інвестиціями;
іноземне підприємство;
об'єднання підприємств (асоціація, корпорація, консорціум, концерн тощо);
промислово-фінансова група;
холдингова компанія;
союз, спілка та ін.
Можна зробити висновок, що загальними рисами, які об'єднують різноманітні зазначені вище недержавні органи і організації та свідчать про їх віднесення до суб'єктів адміністративного права, є такі:
Створюються на підставі державної реєстрації.
Держава створює адміністративно-правові гарантії додержання прав недержавних органів та організацій (недопустимість відмови у реєстрації, крім випадків, визначених у законі; заборона на втручання державних органів у діяльність, окрім випадків, визначених у законі; право на захист від неправомірних дій органів публічної адміністрації в адміністративному та судовому порядку).
Можливість із боку держави здійснювати контроль і нагляд за відповідністю діяльності вимогам чинного законодавства
Несуть адміністративну відповідальність за порушення законодавства
Процес реорганізації та ліквідації відбувається згідно з вимогами чинного законодавства, з фіксацією результатів цього процесу відповідними органами публічної адміністрації
< Попередня Наступна >