ПОНЯТТЯ ПОСАДОВОЇ ОСОБИ ТА ЇЇ ЗАКРІПЛЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ
Адміністративне право - Адміністративне право України |
ПОНЯТТЯ ПОСАДОВОЇ ОСОБИ ТА ЇЇ ЗАКРІПЛЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ
Проблема визначення поняття посадової особи і її правового статусу є одним з актуальних завдань вітчизняної юридичної науки. Досліджуючи природу державно-службових відносин, адміністративісти завжди наголошували на особливостях статусу посадової особи як учасника цих відносин.
Мета дослідження полягає d розкритті змісту поняття "посадова особа" та особливості адміністративно-правового статусу посадових осіб, а також у визначенні шляхів подальшого удосконалення правового регулювання державно-службових відносин. Дослідженням цієї проблеми займались такі вчені, як Г.Є. Петухов, А.С Васильєв, О.В. Петришин, Л.Є. Кисіль та ін.
Уперше в законодавстві України термін "посадова особа" був вжитий у Законі України "Про державну службу" [3] і зазнав подальшого вжиття в Конституції України і чинному законодавстві.
Поняття посадової особи розглядають у трьох основних аспектах: у державно-правовому, адміністративно-правовому і кримінально-правовому. У державно-правовому аспекті посадових осіб розглядають як виконавців завдань держави, тобто йдеться лише про посадових осіб державної служби. Посадова особа перебуває в державно-службових відносинах, що виникають між особою і державою на підставі адміністративного акта. Змістом державно-службових відносин є здійснення службових обов'язків та прав у процесі проходження державної служби.
З особливістю правового статусу посадових осіб пов'язаний особливий порядок кримінальної відповідальності, що дає підстави охарактеризувати цю категорію службовців з кримінально-правової точки зору. Ця категорія службовців несе підвищену відповідальність за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, а також за організацію діяльності осіб, які перебувають у службовій підлеглості.
Поєднуючи юридичний критерій і матеріальні ознаки, деякі науковці визначають, що до посадових осіб належать особи, які:
- по-перше, знаходяться на службі в державних чи громадських установах, підприємствах, організаціях;
- по-друге, виконують організаційні й адміністративно-управлінські функції;
- по-третє, уповноважені здійснювати дії, у результаті яких можуть наступати певні правові наслідки [1, 48].
Проте ці ознаки в теорії адміністративного права не були прийняті одностайно. Слушною є думка, висловлена О.В. Петришиним [2, 13], що методологічно неправильним є з'ясування змісту поняття посадової особи лише через наслідки її діяльності, оскільки правові наслідки виникають на підставі будь-якого юридичного факту - дії чи події.
Науковці не дійшли згоди щодо характеру юридично-владних повноважень посадової особи. У вузькому аспекті посадову особу розглядають як носія державно-владних повноважень, визначених компетенцією і службовою діяльністю, що надають право "приводити в дію апарат державного примусу" [6, 22]. Згідно з такою позицією, основними ознаками посадової особи є наявність державно-владних повноважень і право застосовувати заходи державного примусу.
Іноді посадову особу розглядають як особу, яка обіймає посаду в державному органі. В юридичній літературі неодноразово вказувалося на необґрунтованість такої позиції [7, 38]. З метою здійснення управління будь-якою організацією в її структурі завжди є суб'єкт, наділений владними повноваженнями. Він своїми діями забезпечує функціонування відповідної організаційної структури, організовує роботу інших працівників. Доходимо висновку, що, досліджуючи поняття посадової особи, не можна обмежуватися лише відносинами державної служби, а слід виходити із загального змісту службово-правових відносин.
Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення [8] до посадових осіб належать працівники, які перебувають на державній чи громадській службі і обіймають посади, пов'язані зі здійсненням організаційно-владних, адміністративно-управлінських функцій, внаслідок яких виникають певні правові наслідки для осіб і організацій, яким вони адресовані. Значний вплив на формування такого підходу мало кримінальне законодавство, в якому міститься розуміння поняття посадової особи.
З метою подолання галузевих підходів у визначенні посадової особи необхідно законодавчо закріпити загальноправове поняття. В юридичній літературі висловлюються дві полярні точки зору з приводу доцільності законодавчого закріплення міжгалузевого поняття посадової особи. Одні категорично заперечують такий підхід і вказують на безперспективність утвердження єдиного загальноправового поняття, а інші - навпаки, обґрунтовують його необхідність. Прихильниками загальноправового поняття "посадова особа" є переважна більшість представників сучасної української правової науки адміністративного права, зокрема В.Б. Авер'янов, С.Д. Дубенко, Л.Є. Кисіль [5, ЗО]. Серед науковців висловлюються різні позиції щодо визначення і визначити належність законодавчого закріплення поняття "посадова особа". О.В. Петришин пропонує всіх публічних державних службовців до державних посадових осіб, як таких, які виконують функції публічного характеру; наділені юридичними державно-владними повноваженнями; мають право видавати юридичні акти, обов'язкові для інших осіб; є носіями та представниками державної влади; можуть бути притягнуті до підвищеної юридичної відповідальності [7, 44]. Але цей підхід відбиває поняття посадової особи у вузькому розумінні -лише у межах державно-службових відносин.
В юридичній літературі відбиті й позиції щодо широкого розуміння цього поняття: посадова особа - це службовець, діяльність якого з метою реалізації управлінських функцій має владно-розпорядчий характер та спрямована на організацію й забезпечення якості праці службовців та інших учасників службових відносин. Це дає можливість охопити посадових осіб організацій, незалежно від сфери і виду служби. При цьому слід додати, що посадові особи правомочні управляти також матеріальними ресурсами відповідної організації і представляти її інтереси у відносинах з фізичними та юридичними особами. У свою чергу, характер виконуваних повноважень зумовив встановлення підвищеного ступеня юридичної відповідальності за службові правопорушення.
З метою усунення існуючих у законодавстві колізій щодо розмежування понять "посадова особа" і "службова особа", подолання галузевих підходів у тлумаченні поняття "посадова особа" необхідно законодавчо закріпити загальноправове визначення. Отже, можна сформулювати наступне: посадова особа - це службовець, який з метою постійного чи тимчасового управління організаційною структурою і представництва її інтересів у правовідносинах з фізичними та юридичними особами наділений організаційно-владними повноваженнями і правомочний здійснювати службові юридичні дії.
Література
1. Петухов Г. Е., Васильєв А.С. Понятие должностного лица в советском законодательстве и правовой науке / / Правоведение. - 1980. - № 3. - С. 40-48.
2. Горшенев В.М., Петришин О.В. Природа статуса должностного лица // Проблемы социалистической законности: респ. межвед. науч. сб. /отв. ред. В.Я. Таций. - X.: Выща школа, 1988. - Вып. 22. - С. 9-16.
3. Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 p. // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - № 52. - Ст. 490.
4. Старилов Ю.Н. Служебное право: учеб. пос. - М.: БЕК, 1996. - 698 с.
5. Кисіль Л.Є. Наукове тлумачення понять "посада" і "посадова особа" // Наукові засади реформування державної служби в Україні / за заг. ред. В.Б. Авер'янова. -К.,2000. - С 27-30.
6. Петришин А. В. Статус должностного лица: природа, стуктура, специализация. - К.: УМК ВО, 1990. - 74 с.
7. Петришин О.В. Поняття посадової особи державного апарату // Вісник Академії правових наук України. - 2000. - № 2. - С 37-45.
8. Кодекс Украины об административных правонарушениях (научно-практический комментарий). - X.: Одиссей, 2000. - 1008 с.
< Попередня Наступна >