Головне меню
Головна Підручники Адміністративне право Адміністративне право України: Підручник Адміністративна діяльність: Навчальний посібник Предмет, завдання та система курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ"

Адміністративна діяльність: Навчальний посібник Предмет, завдання та система курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ"

Адміністративне право - Адміністративне право України: Підручник

§ 1.        Предмет,   завдання   та   система   курсу   "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ"

Предмет курсу. "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ" є однією із спеціальних дисциплін, що вивчається у навчальних закладах МВС України юридичного профілю. Це -управлінські відносини, що утворюються у сфері організації та практичного здійснення охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, боротьби зі злочинністю і окремими адміністративними правопорушеннями в громадських місцях. Це відносини, в яких проявляються нормотворча, правозастосовна та правоохоронна діяльність органів внутрішніх справ, характер, форми і методи її здійснення, а також механізм її правового регулювання, наукові досягнення в цій галузі.

Предмет (зміст) курсу визначений з урахуванням вивчення студентами вищих навчальних закладів курсу "Адміністративне право України", теоретичні положення якого є методологічною основою курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ". Крім того, при визначенні змісту курсу бралось до уваги те, що окремі питання організації та діяльності органів внутрішніх справ, їх служб і апаратів вивчаються в інших спеціальних і юридичних дисциплінах.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про міліцію" та Положення про Міністерство внутрішніх справ України міліція здійснює адміністративну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу, профілактичну, охоронну (на договірних засадах) функції (напрями діяльності).

Адміністративна діяльність, яка є одним із основних напрямів діяльності органів внутрішніх справ, здійснюється на основі норм адміністратив

ного права. Вона є найбільш значною й великою за обсягом, до її реалізації задіяна більшість працівників органів внутрішніх справ.

Відомо, що державно-управлінські відносини утворюються в різних сферах життя суспільства: економіці, соціально-культурному будівництві, адміністративно-політичній діяльності. Так, адміністративна діяльність органів внутрішніх справ здійснюється в адміністративно-політичній сфері функціонування державних органів виконавчої влади і охоплює широку сферу державної діяльності, яка розглядається як сукупність функцій щодо захисту суспільного

7

устрою,   забезпечення   державної   безпеки,   охорони   громадського порядку та розвитку міжнародних і політичних відносин.

Адміністративну діяльність органів внутрішніх справ можна визначити як специфічну, виконавчо-розпорядчу, підзаконну. державно-владну діяльність з організації та здійснення охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, попередження й припинення злочинів та інших правопорушень.

Основний зміст адміністративної діяльності органів внутрішніх справ полягає як у застосуванні примусових заходів, так і належній організації охорони громадського порядку, у профілактиці та попередженні правопорушень. Цю діяльність органи міліції повинні провадити в межах правових норм і своєї компетенції.

Адміністративна     діяльність     органів     внутрішніх     справ здійснюється за двома взаємопов'язаними напрямами: внутрішньосистемна діяльність; зовнішня адміністративна діяльність.

Внутрішньосистемна адміністративна діяльність спрямована на забезпечення чіткого функціонування усіх підрозділів і служб, організованої роботи співпрацівників органів внутрішніх справ, а також ефективне використання сил і засобів. Вона включає в себе: визначення структури, штатів, планування роботи, контроль і перевірку виконання, поширення позитивного досвіду, розстановку та виховання кадрів, атестацію співпрацівників.

Внутрішньо-організаційна діяльність провадиться за допомогою адміністративно-правових форм і методів, охоплює усі служби і підрозділи органів внутрішніх справ, включаючи і ті, які провадять попереднє слідство, дізнання, оперативно-розшукову діяльність. Вона полягає в керуванні вищих органів роботою підпорядкованих органів і безпосереднього оперативного управління, що здійснюється начальниками й іншими посадовими особами всередині кожного органу внутрішніх справ. Внутрішньо-організаційна адміністративна діяльність охоплює лише службові відносини між співпрацівниками, підрозділами і службами органів внутрішніх справ.

Розглянутий напрям адміністративної діяльності, незважаючи на всю його важливість і необхідність, є допоміжним і покликаний забезпечити правильну організацію зовнішньої роботи органів внутрішніх справ щодо виконання покладених на них завдань.

Здебільшого адміністративна діяльність органів внутрішніх справ є зовнішньою, тобто виходить за межі внутрішньо

8

організаційних відносин, поширюється на не підпорядковані по службі державні та громадські організації, а також на громадян.

Розрізняють такі напрями зовнішньої адміністративної діяльності органів внутрішніх справ:

охорона громадського порядку;

забезпечення   громадської   безпеки   (правил   дозвільної

системи, пожежної охорони, безпеки дорожнього руху);

охорона власності;

забезпечення правил паспортної системи;

забезпечення   правил   в'їзду  в   Україну  та   проживання

іноземних громадян і осіб без громадянства,  а також

виїзду громадян за кордон;

функціонування спеціальних установ міліції. У Законі України "Про міліцію" закріплено положення про те, що міліція є органом виконавчої влади. Виходячи з цих формальних позицій, а також із того, що органи внутрішніх справ реалізують норми законодавства України (виконують і функції управління), адміністративну діяльність можна розглядати як державну виконавчо-владну діяльність.

Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ - це урегульована нормами адміністративного права їх виконавчо-владна діяльність, яка спрямована на забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів, громадського порядку, громадської безпеки та боротьбу з правопорушеннями.

Призначення курсу. З урахуванням профілю підготовки спеціалістів для органів внутрішніх справ здійснюється диференціація та спеціалізація навчального процесу з метою отримання студентами більш глибоких знань в окремих сферах внутрішньосистемної або правоохоронної діяльності цих спеціальних державних органів, що необхідні для професійного виконання службових обов'язків.

Методами вивчення курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ", як і будь-якої іншої дисципліни, є ті шляхи, способи та засоби, які використовуються в процесі вивчення предмета курсу.

Засвоєння загальних і спеціальних питань курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ" неможливе без вивчення чинного законодавства України: Конституції України, законів України, указів Президента України, постанов Верховної Ради України, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України та інших відомчих нормативних актів держави, які регулюють

9

адміністративну діяльність органів внутрішніх справ, і спрямовані на забезпечення громадського порядку та громадської безпеки.

Окремі питання курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ" висвітлюються і в спеціальних працях.

Необхідно також відзначити важливість вивчення практичного досвіду органів внутрішніх справ і громадських формувань, які задіяні до охорони громадського порядку і боротьби з правопорушеннями. Тісний зв'язок теорії з практикою є однією з умов успішного вивчення даного курсу.

Курс "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ" базується на положеннях суспільних дисциплін, загальної теорії держави і права, конституційного права. Найбільш тісно він пов'язаний з курсом "Адміністративне право України", близький до курсів "Основи управління в органах внутрішніх справ" і "Оперативно-розшукова діяльність органів внутрішніх справ", а також інших дисциплін, які вивчаються у вищих навчальних закладах МВС України і мають суміжні питання з курсом "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ".

Завдання курсу "Адміністративна діяльність ОВС" полягає у навчанні студентів передовим формам і методам роботи в адміністративній сфері, оволодінні навичками праці з нормативними матеріалами, умінні практичної організації ефективної роботи тих чи інших служб, апаратів, підрозділів органів внутрішніх справ, використанні допомоги різних громадських формувань у здійсненні охорони громадського порядку і боротьби з правопорушеннями.

Система курсу визначається її змістом як спеціальної дисципліни, що вивчає адміністративну діяльність органів внутрішніх справ та її правове регулювання. В її основу покладено реально існуючу систему відносин, яка утворюється у сфері адміністративної діяльності органів внутрішніх справ. Ці відносини поділяються на дві групи: відносини, що є загальними для всіх видів і напрямів адміністративної діяльності в цілому, і відносини в окремих її видах і напрямах. Відповідно до цього, питання, які стосуються адміністративної діяльності органів внутрішніх справ в цілому, становлять загальну частину курсу, а питання, що стосуються окремих видів і напрямів адміністративної діяльності, - особливу частину.

У Загальній частині курсу розкриваються сутність громадського порядку, участь громадськості в його охороні, тлумачаться поняття адміністративної діяльності ОВС, а також предмет, завдання і система курсу. У загальній частині розглядаються правове положення і організаційна побудова ОВС, їх завдання, основні

10

функції, система, структура і основні форми діяльності органів внутрішніх справ; організаційно-правові основи державної служби ОВС питання комплектування їх особовим складом, порядок проходження служби, підготовка і підвищення кваліфікації кадрів. Значну увагу приділяється розгляду правового становища міліції, організаційної побудови міліцейських апаратів та служб, форм організаціїїх роботи, способів забезпечення законності.

Зміст Особливої частини курсу становлять питання, які розглядають або розкривають окремі види і напрями адміністративної діяльності ОВС: службу охорони громадського порядку; адміністративну діяльність міліції у боротьбі з окремими видами порушень громадського порядку; лінійно-галузеві види адміністративної діяльності апаратів служби охорони громадського порядку; здійснення дозвільної і паспортної системи, забезпечення правил перебування в Україні іноземних громадян, службу Державної автомобільної інспекції, службу органів внутрішніх справ на транспорті, роботу Державної служби охорони, охорону громадського порядку в особливих умовах, під час масових безпорядків.

Контрольні питання

Поняття адміністративної діяльності органів внутрішніх справ і її види.

Предмет та система курсу "Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ

11

< Попередня   Наступна >