§ 1. Класична школа кримінального права
Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина |
§ 1. Класична школа кримінального права
1. Праці Монтеск’є та Беккаріа похитнули підвалини феодального кримінального права, спрямовані проти його жорстокості, смертної кари і катування, релігійної нетерпимості, сформулювали гуманістичні ідеї цивілізованого кримінального права, поклали початок класичній школі. Особливе місце тут посідає книга Чезаре Беккаріа (1738–1794) «Про злочин і покарання», що вийшла в 1764 р. Ця праця за силою свого впливу на сучасників і на наступні покоління не має собі рівних в історії науки кримінального права. Книга-памфлет містила нищівну критику жорстокості та несправедливості феодального кримінального права і, водночас, сформулювала принципи кримінального права, основані на ідеях просвітництва і гуманізму ХVІІІ ст. Книга Беккаріа набула надзвичайної популярності в усьому освіченому світі, витримала низку видань. У 1765 р. у Швейцарії було викарбувано медаль на честь Беккаріа. Католицька церква, що обстоювала підвалини феодалізму, занесла книгу Беккаріа в Індекс заборонених книг (Index librorum proxibitorum). Блискучий стиль, пристрасність викладу, стислість і ясність думки, а головне, ідеї цивілізованого кримінального права, що в ній сформульовані, роблять цю книгу актуальною і у наші дні. Кожен юрист повинен прочитати книгу Беккаріа (російське видання 1939 р. стало бібліографічною рідкістю, проте в 1994 р. книгу знову видано в Росії). Сформулюємо коротко основні ідеї Беккаріа1.
Погляди на кримінальний закон.
Беккаріа, слідом за Монтеск’є, проголошує верховенство закону, причому законодавець не тільки видає закони, а й тлумачить їх; суддя ж не може тлумачити закони, що підлягають буквальному застосуванню.
Закон повинен визначати злочинність і караність діяння.
Всі громадяни повинні бути рівними перед законом. Бе
Погляди на злочин.
Злочин – це тільки діяння, тобто вчинок людини, виражений зовні. Беккаріа відхиляє відповідальність за голий намір, за слова, думки, єресі та чаклунство, що вважалося одним із найважливіших постулатів феодального права. Беккаріа одним із перших дав матеріальне визначення злочину, вважаючи, що ним є тільки дія, яка заподіює ту або іншу шкоду суспільству.
Погляди на покарання.
Право на покарання випливає, як вважає Беккаріа, не з вимог спокутити гріх перед богом або монархом, а з необхідності захистити «загальне благо від посягань окремих осіб». Тому покарання повинно застосовуватися лише тоді, коли в цьому є «абсолютна необхідність».
Слідом за Монтеск’є, якого Беккаріа вважав своїм вчителем, він вимагає співрозмірності покарання і тяжкості злочину. Він пропонував створити «точну і загальну сходинку злочинів і покарань», в якій би «відбивалася б їх співрозмірність».
Покарання, – писав Беккаріа, – повинно бути помірним, гуманним, а не жорстоким. Впевненість у неминучості, невідворотності хоча б і помірного покарання, створить, зазначав він, «завжди більше враження, ніж жах перед іншим, більш жорстоким покаранням, але таким, що супроводжується надією на безкараність».
Мета покарання – не відплата, а запобігання вчинення винним нового злочину, спричинення нової шкоди суспільству (те, що ми називаємо приватною превенцією) та утримання інших осіб від вчинення злочину (загальна превенція).
Беккаріа вважав, що більш доцільним є попередити вчинення злочину, ніж потім карати за нього.
Беккаріа в принципі був проти смертної кари. Він припускає її лише в тому випадку, коли вона є єдиним засобом втримати інших від вчинення злочину або «коли нація повертає або втрачає свою свободу або під час анархії, коли безладдя замінює закони». Цікаво, що коли в Конвенті під час Французької революції вирішувалося питання про страту Людовика XVI, в обґрунтування застосування її було покладено погляди Беккаріа.
2. Погляди Беккаріа вирішально вплинули на розвиток науки і законодавства наступного періоду.
Представники класичного напряму були в багатьох країнах Європи: в Англії – Бентам (1748–1832), у Франції – Росі (1787–1848), у Німеччині – І. Кант (1724–1804), Гегель (1770– 1831), А. Фейєрбах (1775–1833), Грольман (1775–1829), у Росії – Таганцев (1843–1923), Сергієвський (1849–1910), вчені, що працювали на Україні: Кістяковський (1833–1885), Владимі-ров (1844–1917) і багато інших.
Значний вплив серед прихильників класичної школи мав його німецький напрям, який розвивався під впливом філософії Канта і Гегеля.
3. І. Кант – видатний філософ, що вперше сформулював ідеї правової держави, створив свою теорію кримінального права.
Погляди на кримінальний закон.
Розум диктує волі людини певні правила належної поведінки. Ці правила Кант називає імперативами. Оскільки розум диктує ці правила безумовно, вони не просто імперативи, а категоричні імперативи. Ті з них, що стосуються етики, моральності, дають поняття морального закону, ті ж, що стосуються права, стають юридичним законом. Отже, кримінальний закон – це категоричний імператив. Він є апріорним синтетичним судженням, що потребує від людини керуватися у своїй діяльності таким правилом: «роби так, щоб твоя свобода могла співіснувати з свободою всіх людей».
Погляди на злочин.
Злочин – є дії, що порушують кримінальний закон, тобто категоричний імператив. При цьому джерелом злочину є свобода волі. Воля, за Кантом, не залежить від зовнішніх причин, вона вільна, автономна, індетермінована. Вільна воля – це така причина, що не має ніякої причини, це першопричина всіх вчинків, що не підпорядковується необхідності. Це положення, на думку Канта, не потребує доказу – це річ у собі, їй можна тільки вірити, але не можна пізнати.
Погляди на покарання.
Кант – творець теорії матеріальної відплати. Категоричний імператив вимагає належної поведінки і містить у собі ідею покарання за неналежну поведінку. Покарання – це є здійснення справедливості. Воно не ставить перед собою ніякої утилітарної мети. Покарання – це справедлива відплата, це самоціль. Воно призначається лише тому, що вчинений злочин. Кант доводив своє вчення про покарання до абсурду. Він писав, що якби громадянське суспільство мало припинити своє існування, то повинен був би бути покараний останній вбивця, який перебував у в’язниці та був засуджений до смерті (Fiat justitia pereat mundus – І здійсниться правосуддя, хоча б загинув світ).
Покарання є відплатою злом за зло, заподіяне злочином. Спірозмірність покарання Кант розуміє як jus talionis. Наведемо лише одну його думку з «Метафізики вдач». Кант запитує: «Який рід і розмір покарання, яке б відповідало принципам справедливості? І відповідає: «Ніякий інший, як тільки принцип рівності (у положенні стрілки на терезах справедливості) – не схилятися ні на один, ні на другий бік. Таким чином, зло, яке ти заподіюєш іншій людині без її вини, ти заподіяв самому собі. Якщо ти її ображаєш, то ти ображаєш самого себе; якщо ти її обкрадаєш, то ти обкрадаєш самого себе; б’єш ти її, ти б’єш себе; вбиваєш її – ти вбиваєш самого себе. Тільки право відплати (jus talionis), але неодмінно перед судом (а не у твоєму приватному судженні) може точно визначити і якість і кількість (розмір) покарання». Відповідно до цього пропонується і система покарань: за вбивство – страта; за зґвалтування і мужолозтво – кастрація; за аморальні злочини – вигнання з суспільства; за образу – принизливе вибачення перед потерпілим, за майнові злочини – кримінальне рабство (каторга) на різні строки.
4. Г. Гегель – видатний німецький філософ, творець діалектичного методу, розвивав свої ідеї й в галузі кримінального права.
Погляди на кримінальний закон.
Право – це якась абстрактна загальна воля у своєму прояві. Кримінальний закон – це також загальна воля (теза), яку не можна порушувати. Гегель виступає за видання кримінального кодексу, який він вважав більш розвиненою формою права, ніж збірки звичайного права або права прецедентів. Він вважав, що кодекс повинний бути написаний у доступній для людей формі та доведений до відома населення.
Погляди на злочин.
Гегель виступав проти караності злочинних намірів і думок, доводячи, що кримінальній відповідальності може підлягати тільки вчинене особою злочинне діяння.
Гегель був проти об’єктивного ставлення в провину, вважаючи, що кримінальна відповідальність можлива лише при наявності умисної вини. Злочин, з погляду філософа, – це порушення права, загальної, абстрактної волі, відпадіння від цієї волі, тобто щось нерозумне. Воно являє собою заперечення загальної волі, заперечення права (антитезу). Якщо злочин нерозумний, то він не повинен існувати, бо розумне тільки і є дійсним.
Погляди на покарання.
Покарання є відновлення права. Якщо злочин – це заперечення права, то покарання – це заперечення заперечення права (синтеза). Покарання виключає злочин, робить його таким, якого взагалі не було, ніколи не існувало. Тому покарання не переслідує ніякої утилітарної мети, воно – самоціль. Воно є результатом свободної волі злочинця, який сам собі вимагає покарання. Самим фактом вчинення злочину злочинець дає згоду на застосування покарання. Проте покарання, як правило, не таліон (крім вбивства), а повинно відповідати за своєю суворістю тяжкості вчинюваного злочину.
5. А. Фейєрбах (батько відомого філософа-матеріаліста Людвіга Фейєрбаха) виклав філософські концепції німецької класичної філософії ясною і чіткою мовою юриспруденції. Він дав латинські формулювання основних принципів кримінального права, що, за його словами, не підлягають будь-якому винятку. Це – nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege, nulla poena sine crimine, nullum crimen sine poena legali. Ці формулювання, що є відображенням в кримінальному праві сутності правової держави, прихильником якої слідом за Кантом був Фейєрбах, і в наш час є найважливішими критеріями оцінки кримінального права як цивілізованого. Фейєрбах був упорядником одного з перших кодексів XIX ст., у якому втілилися його ідеї – Баварського кримінального уложення 1813 р., що діяло майже до об’єднання Німеччини в 1870 р. Фейєрбах серйозно вплинув на розвиток науки кримінального права не тільки в Німеччині, а й за її межами.
Погляди на кримінальний закон.
Закон, за Фейєрбахом, загальний і необхідний, він загрожує кожному, хто винний у злочині. Він слідом за Кантом вважав кримінальний закон категоричним імперативом, що підлягає обов’язковому виконанню. Цей категоричний імператив, на його думку, виражається у формулі nullum crimen, nullum poena sine lega. Він виступав за різке звуження суддівського розсуду, за встановлення абсолютно визначених санкцій, зумівши це втілити в КК Баварії 1813 р.
Погляд на злочин.
Злочин – це дія, небезпечна для суспільства, і хоча вона викликається свободною волею, вона підпорядкована закону причинності, детермінована. Причиною злочину є прагнення людини отримати задоволення або уникнути незадоволення, тобто почуттєва природа людини. Фейєрбах створив наукову підставу для розробки найважливіших інститутів кримінального права – складу злочину, вини, замаху, співучасті й ін. Він розрізняв об’єктивні та суб’єктивні підстави кримінальної відповідальності (злочинне діяння, заборонене законом, і вину особи – умисел або необережність, їх види і ступені).
Погляди на покарання втілилися у так званій фейєрбахівській теорії психологічного примусу. Злочин виникає, за Фейєрбахом, із почуттєвих спонукань людини, а тому потрібно щось протиставити цим прагненням. Цю роль відіграє покарання, для чого необхідно, щоб кожен був переконаний, що за вчинення злочину він зазнає більше страждань, ніж ті незадоволення, що він відчуває при стримуванні себе від вчинення злочину. Покарання виступає в ролі контрмотива. Воно своєю погрозою змушує людину зупинитися і не вчинювати злочин. Застосування покарання за злочин і робить погрозу покаранням, передбаченим у кримінальному законі, цілком реальною.
6. Ця теорія загального запобігання за своєю сутністю становить теорію залякування. Вона мала багато прихильників, але і не менше супротивників. Грольман – відомий сучасник Фейєрбаха, висунув ідею спеціального запобігання, вважаючи, що метою покарання є запобігання злочинам шляхом впливу на засудженого. Це досягається або залякуванням злочинця, до якого застосовано покарання, або тим, що він позбавляється фізичної можливості вчинити новий злочин. У зв’язку з цим Грольман обстоював широкі межі розсуду суддів при застосуванні покарання. Суперечка між прихильниками Фейєрбаха і прихильниками Грольмана проходить через усе ХІХ ст. і набагато переживе цих криміналістів. Виникнення так званих змішаних теорій про мету покарання значною мірою зменшило гостроту цих суперечок.
7. Найвідомішими представниками російської школи класиків були М. С. Таганцев і О. Ф. Кістяковський, який працював у Києві.
М. С. Таганцев – автор курсу кримінального права, що має не аналогів. Над ним учений працював близько тридцяти років. Останнє видання 1902 р. «Російське кримінальне право. Лекції» у двох томах, перевидане в 1994 р., стало доступним для всіх юристів. М. С. Таганцев був помірним лібералом, прихильником точного застосування кримінальних законів, глибоко розробив проблеми майже всіх інститутів кримінального права, різко виступав проти смертної кари. «Зробити злочин за допомогою покарання таким, що не існував, неможливо, – писав він, – ніяке покарання вбивці не воскресить вбитого, смерть дає в результаті не життя, а дві смерті». І далі: «Погроза стратою, якщо вона з десятьох злочинців не застосовується до дев’яти, менш дієва, ніж погроза тюрмою, якщо тільки погроза неминуче здійснюється щодо будь-якого злочину». Таганцев різко виступав проти ідей соціологів про небезпечний стан: «Караючи ж за злочинні схильності, можливість майбутніх порушень, ми даємо страшенну зброю деспотизму влади, знищуємо існування усякої свободи».
Ліберальних поглядів дотримувався й О. Ф. Кістяковський, підручник якого з Загальної частини кримінального права витримав кілька видань. Особливо різко Кістяковський виступав проти смертної кари, видав із цього питання окрему книгу. У своїх працях Кістяковський переконливо критикував антропологічний напрям і у той же час використовував при дослідженні інститутів кримінального права не тільки юридичний метод, а і соціологічні характеристики2.
8. Класична школа мала вирішальний вплив на зміст як ранніх кодексів (КК Франції 1791 і 1810 р., Баварське уложен-ня 1913 р.), так і на більш пізні кодифікації (Німецьке кримінальне уложення 1871 р., Голландське кримінальне уложення 1881 р., італійський КК 1889 р., Російське кримінальне уложення 1903 р., головним упорядником якого був той самий М. С. Таганцев). Та й у ХХ ст. кодекси, що приймалися в різних країнах, хоча і відчули на собі вплив соціологічної школи, але зберегли всі основні положення, розвинуті класичною школою, і властиві кримінальному праву будь-якої цивілізованої держави (наприклад, КК Бельгії 1930 р., Швейцарії 1950 р., Швеції 1965 р., Австрії 1975 р., Франції 1992 р., Іспанії 1995 р.).
У радянській літературі мало місце однобоке висвітлення ідей класичної школи. Якщо визнавалася гуманістична її спрямованість у період боротьби з феодалізмом, то після приходу до влади буржуазії класична школа розглядалася як течія реакційна, спрямована на апологетику існуючого ладу. Такий підхід по суті перекреслював ті досягнення прогресивної кримінально-правової думки, що були набуті цією школою. Звичайно, у класиків були недоліки, головними з яких слід вважати чисто юридичний світогляд, що розглядає кримінальне право у відриві від соціальної дійсності, захоплення абстрактними конструкціями і котроверзами, нормативізм, який зводив дослідження лише до логічної побудови юридичних понять, відсутність у ряді випадків історизму у вивченні злочину і покарання і деякі інші. Проте ці недоліки не можуть заслонити всього того, що зроблено класичною школою у обстоюванні цивілізованих основ кримінального права. Основні ідеї цього напряму зберігаються і нині як у теорії, так і в кримінальному законодавстві всіх демократичних держав.
1 Докладніше біографію, а також про його погляди можна прочитати у книзі Решетнікова Ф. М. Беккаріа. – М., 1987.
2 Докладніше про погляди М. С. Таганцева можна прочитати у вводній статті проф. М. І. Загороднікова до першого тому його «Лекций по уголовному праву», виданих у 1994 р., а про О. Ф. Кістяковського – в книзі О. Ф. Скакун «Политическая и правовая мысль на Украине (1861–1917)» (1987 р., стор. 113–127).
< Попередня Наступна >