ОРГАНІЗАЦІЯ КАДРОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В МІЖНАРОДНИХ МИРОТВОРЧИХ ОПЕРАЦІЯХ ПОЛІЦЕЙСЬКОГО КОМПОНЕНТУ: ПОРЯДОК ПЕРВИННОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ МІЛІЦІЇ УКРАЇНИ НА ПОСАДИ ЦИВІЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ ООН ТА ЇХ ПРОСУВАННЯ ПО СЛУЖБІ . М. В. Міхеєв
Адміністративне право - Адміністративне право України: Підручник |
М.В. Міхеєв
ОРГАНІЗАЦІЯ КАДРОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
В МІЖНАРОДНИХ МИРОТВОРЧИХ ОПЕРАЦІЯХ
ПОЛІЦЕЙСЬКОГО КОМПОНЕНТУ: ПОРЯДОК ПЕРВИННОГО
ПРИЗНАЧЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ МІЛІЦІЇ УКРАЇНИ
НА ПОСАДИ ЦИВІЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ ООН
ТА ЇХ ПРОСУВАННЯ ПО СЛУЖБІ
Аналізується один із механізмів організації кадрового забезпечення роботи цивільної поліції ООН, детально досліджується порядок призначення на посади в підрозділах цивільної поліції ООН працівників міліції України після їх прибуття для виконання міжнародної миротворчої операції.
Ключові слова: миротворчі операції, кадрове забезпечення, міжнародна цивільна поліція ООН, призначення на посаду.
Ключевые слова: миротворческие операции, кадровое обеспечение, международная гражданская полиция ООН, назначение на должность.
The personnel provision system of the UN civilian police is analyzed. The procedure of the appointment to office of the militia officers of Ukraine in the units of the UN civilian police upon their arrival to carry out the international peacekeeping mission is researched in details.
Key words: peacekeeping operations, personnel provision, UN international civilian police, appointment to office.
Постановка проблеми. МВС України відряджає працівників міліції України для участі в міжнародних миротворчих операціях з 1994 р. Чисельність працівників ОВС України, які набули досвід участі в міжнародних миротворчих операціях, перейшла за тисячу осіб. Щорічно до ста працівників ОВС проходять службу в міжнародних миротворчих операціях. Ефективність роботи працівників міліції України в миротворчих операціях, а відповідно і оцінка результатів роботи всього національного контингенту МВС України у конкретній миротворчій операції, залежить від адекватної розстановки персоналу по посадах у підрозділах цивільної поліції конкретної миротворчої операції залежно від досвіду попередньої роботи в ОВС України та рівня підготовки. Таким чином, володіння знанням про порядок кадрового забезпечення правоохоронного компоненту миротворчих операцій дозволить ефективно використовувати миротворчий персонал МВС України.
Стан дослідження. Питання кадрового забезпечення участі працівників міліції України в міжнародних миротворчих операціях досить часто ставали предметом обговорення на міжнародних наукових та практичних конференціях і симпозіумах [1]. Науковцями підготовлено та захищено ряд дисертаційних досліджень з цієї проблематики. Однак практиці та механізму кадрового забезпечення участі у міжнародних миротворчих операціях МВС України приділено недостатньо уваги. Це питання, деякою мірою висвітлено у публікаціях таких учених, як О.О. Телічкін, В.О. Заросило, М.І. Ануфрієв, М.Н. Курко [2; 3]. Так, у монографії В.О. Заросила, ґрунтовно розглянуто проблеми адміністративно-правового забезпечення участі працівників органів внутрішніх справ України у міжнародних миротворчих операціях [4]. О.О. Телічкін розглядає організаційно-правові засади забезпечення роботи підрозділів міжнародної цивільної поліції [5].
Виклад основних положень. Сьогодні основним національним нормативним актом, що визначає основи участі працівників міліції України у миротворчих операціях, є закон України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях», прийнятий Верховною Радою України 23 квітня 1999 р. (далі – Закон). У ньому визначено, що участь України в міжнародних миротворчих операціях здійснюється шляхом надання миротворчого контингенту і персоналу, а також матеріально-технічних ресурсів та послуг у розпорядження організацій та їх відповідних органів, які визначаються рішеннями про проведення такої операції.
У миротворчих операціях залежно від типу міжнародної організації, яка є ініціатором операції, адміністративно-правові засади роботи компоненти цивільної поліції, до якого, як правило, і відряджаються працівників органів внутрішніх справ України, відрізняються. МВС України бере участі у міжнародних миротворчих операціях під егідою різних міжнародних організацій. На сьогодні це - Організація Об’єднаних Націй (ООН), Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Європейський Союз (ЄС). Але існує тенденція, помічена автором, з уніфікації адміністративно-правових механізмів кадрового забезпечення поліцейського компоненту миротворчих операцій різних міжнародних організацій. Насамперед, це пов’язано з тим, що ООН - перша з міжнародних організацій, а саме з 1989 р. коли в місії ООН в Намібії було розгорнуту чисельний контингент міжнародної цивільної поліції як компоненту миротворчих операцій [5, с 161], матеріалізувало проблему існування правоохоронного суб’єкта діяльності миротворчої операції і почала приділяти увагу значно раніше від інших регіональних міжнародних організацій цьому компоненту. Тому досвідчений персонал, який вже брав участь у міжнародних миротворчих операціях ООН, що і на сьогодні найпотужніші та чисельні у складі персоналу, з часом національними урядами направляються до міжнародних миротворчих операцій інших організацій (ЄС, ОБСЄ), керівництво яких має за мету використати позитивний досвід ООН. Дійсно, і працівники ОВС України найчастіше відряджалися для участі в міжнародних миротворчих операціях ООН. Так, станом на 2003 р. до трьох миротворчих операції ООН було направлено 195 працівників органів внутрішніх справ України, до трьох миротворчих операцій ОБСЄ - 7, до однієї миротворчої операції ЄС - 5 осіб. Станом на 1 січня 2010 р. у миротворчих операціях ООН задіяно - 64, миротворчій операції ЄС - 5, миротворчій операції ОБСЄ - 1 працівник міліції України. Враховуючи таке представництво, доцільно зупинитися при розгляді адміністративно-правового механізму призначення працівників міліції України на посади до міжнародних миротворчих операцій саме під егідою ООН.
Провідним суб’єктом правоохоронної діяльності місії Організації Об’єднаних Націй з підтримання миру є, як правило, цивільна поліція ООН, яку О.О. Телічкін визначає як поліцейське моніторингове формування, що створюється та фінансується ООН і до складу якого входять направлені своїми національними урядами чинні або звільнені на пенсію працівники поліції [4].
У міжнародних миротворчих операціях компонент цивільної поліції може виконувати завдання щодо моніторингу діяльності поліції країни перебування, реформування місцевих правоохоронних органів та професійної підготовки їх персоналу, забезпечення правопорядку тощо. Основні структурні елементи цивільної поліції ООН можуть бути згруповані в оперативний та адміністративний блоки. Саме адміністративний блок включає в себе структури з адміністративного, тилового і кадрового забезпечення, які ми будемо надалі розглядати.
Кадрове забезпечення цивільної поліції ООН визначається в роботі з персоналом підрозділів міжнародної цивільної поліції в формі відбору, підготовки, розподілу і призначення кадрів, діяльності зі зміцнення дисципліни, забезпечення безпеки особового складу цивільної поліції ООН. Порядок проходження служби працівників цивільної поліції ООН регламентуються, як правило, Постійно діючою інструкцією з адміністративних питань (Standard Administrative Procedure). В окремих місіях призначення на посаду, переміщення та просування по службі працівників цивільної поліції ООН регламентується Постійно діючою інструкцією (далі – ПДІ). Так, у місії ООН в Косово питання призначення на посаду регламентувалися розділом 5.3 ПДІ [6]. А, наприклад, у миротворчий операції ООН у Боснії і Герцеговині призначення на посаду, продовження терміну служби і репатріації на батьківщину регламентувалися розділом 7.0 ПДІ [7].
Розглянемо на прикладі місії ООН в Косово питання призначення на посаду. Так, після прибуття до місії поліцейські спостерігачі проходили процедури ідентифікації особистості, отримання службових посвідчень працівників цивільної поліції ООН та формального оформлення документів зі страхування на випадок загибелі чи отримання поранення під час професійної діяльності в миротворчій операції, отримання посвідчення водія на керування службовим транспортом ООН тощо. Надалі до масового розгорнення цивільної поліції ООН, як правоохоронної компоненти міжнародних миротворчих операції, яке відбулося наприкінці 1990-х рр., поліцейські спостерігачі складали іспити на відповідність вимогам до персоналу цивільної поліції миротворчої операції, прибувши до місії. З початком 2000-х рр. за бажанням національного уряду та з метою економії коштів ООН на репатріацію працівників, які не склали іспитів та не відповідають критеріям ООН, але всупереч вимогам ООН були направлені національним урядом до миротворчої операції, тому відбір кандидатів на посади поліцейських спостерігачів може проводитися виїзними відбірними комісіями, що формуються, як правило, з представника Департаменту операцій з підтримання миру Секретаріату ООН і декількох працівників кадрового апарату головного штабу зацікавленої миротворчої операції.
Особи, які склали іспити успішно, направляються для проходження первинної підготовки, яка ставить за мету вивчення поточної воєнно-політичної обстановки в зоні відповідальності миротворчої операції; основних нормативних документів цивільної поліції [8].
Якщо група працівників міліції України, що прибула для роботи в ООН, вже пройшла тестування відповідно до критеріїв миротворчої операції в Україні. виїзною комісією Департаменту миротворчих операцій ООН, то розпочиналася первинна підготовка ООН (як правило, до 5 днів), яка складалася із курсу лекцій про особливості діяльності цивільної поліції миротворчої операції до якої працівники отримали призначення. По закінченню первинної підготовки проводився розподіл по територіальних управліннях цивільної поліції і призначення на посади. Працівники міліції України розподілялися за територіальними управліннями цивільної поліції ООН відповідно до плану управління кадрів і за узгодженням з начальником головного штабу цивільної поліції ООН миротворчої операції. Розподіл за районним відділом/станцією здійснювався командиром територіального управління/регіону відповідно до плану начальника відділу кадрів штабу територіального управління/регіону.
Кадровим апаратом цивільної поліції ООН при первинному розподілі новоприбулої групи працівників міліції, як зазначали наші науковці [2], враховувалися головним чином такі фактори: потреба миротворчої операції в окремих спеціалістах правоохоронної сфери; рівень професійної підготовки і досвід роботи новоприбулого спостерігача цивільної поліції ООН, в тому числі попередній досвід участі в миротворчих операціях; кількість спостерігачів тої ж національності, які вже проходять службу в цьому підрозділі/територіальному управлінні (принцип дотримання національного балансу); рекомендація керівників структурних підрозділів; рекомендація командира національного контингенту; наявність спеціальної підготовки/ліцензії на вид правоохоронної діяльності у новоприбулого працівника (наприклад, поліцейські експерти-криміналісти) для миротворчих операцій з примушенням до миру (за класифікацією В.О. Заросило [4, с 55 ]), якщо цивільна поліція ООН наділена виконавчими правами поліції (так звані правозастосовчі).
У миротворчих операціях інтенсивного типу (за класифікацією С.О. Акулова [9]), до яких належать майже усі миротворчі операції, в яких є компонент цивільної поліції, кадрові апарати цивільної поліції ООН при первинному призначенні на посади керувалися, якщо можливо, принципом попарного розподілу за підрозділами спостерігачів однієї національності з метою легшого подолання новоприбулими проблем адаптації до нових умов та місця роботи.
Нормативними документами миротворчих операцій, як правило, визначено, що перший місяць роботи у миротворчій операції працівники цивільної поліції проходять службу на рядовій посаді поліцейського спостерігача. На введенні цього принципу до кадрового забезпечення цивільної поліції ООН слід помітити вплив англо-саксонського, або американського принципу кадрового забезпечення роботи поліції, відповідно до якого незалежно від рівня освіти первинною посадою в поліції має бути посада костебеля поліції, наприклад у Великобританії, чи патрульного поліцейського офіцеру в США [10]. Винятки в цивільній поліції ООН допускаються лише для осіб, які мають досвід попередньої служби в миротворчих операціях на посадах цивільної поліції ООН від старшої до вищої керівної ланки.
Первинний розподіл новоприбулої групи персоналу цивільної поліції за підрозділами здійснюється, як правило, шляхом консультації кадрового апарату місії з командиром контингенту, хоча його думка може бути і проігнорована за умов оперативної необхідності миротворчої операції. Функціональні обов’язки командиру миротворчого персоналу МВС України підлягають уточнення саме з огляду на його вплив на розподіл, призначення та переміщення по службі членів миротворчого персоналу МВС України.
Протягом усього терміну відрядження до цивільної поліції ООН працівники проходять службу в одному і тому же територіальному управлінні, а частіше підрозділі. Проте особа має право на просування у посаді та переведення до іншого підрозділу. Всі переміщення у межах одного територіального управління / регіону цивільної поліції здійснюються за наказом командира цього управління. Про всі переміщення по службі працівника оповіщають письмово. Як правило, переведення по територіальних управліннях/регіонах не бажане, щоправда воно пов’язане з підтриманням принципу національного балансу та принципу балансу сил й адекватності присутності цивільної поліції ООН у територіальних управліннях, за винятком рішення центрального керівництва цивільної поліції про масове переміщення сил та засобів, коли бажання працівників залишитися ігнорується. Переведення до іншого територіального управління / регіону має бути узгоджене з командиром обох територіальних управлінь/регіонів і командиром національного контингенту. Переведення поліцейського спостерігача з одного територіального управління / регіону до іншого здійснюється начальником відділу кадрів головного штабу цивільної поліції миротворчої операції за санкцією начальника головного штабу цивільної поліції. З метою стимулювання просування по службі працівників цивільної поліції інформування про вакансії, що відкриваються для призначення, кадрові апарати мають інформувати працівників адміністративним оповіщенням [11]. На нашу думку, командир національного контингенту мав би стежити за вакансіями, що відкриваються, та вчасно подавати пропозиції з числа представників України для ефективного просування по службі на керівні посади цивільної поліції представників миротворчого персоналу України.
Таким чином, розуміння механізмів роботи описаної вище системи кадрового забезпечення цивільної поліції ООН є важливим елементом для просування по службі у підрозділах цивільної поліції працівників міліції України, направлених для участі у міжнародних миротворчих операціях.
Висновки. Відзначимо, що ця система призначення на посади цивільної поліції ООН не позбавлена низки недоліків, одним з яких є те, що найбільш поширені миротворчі операції з підтримання миру без правоохоронного або правозастосовного мандату на території операції, маючи певну специфіку, не відповідають правоохоронній спеціалізації на батьківщині працівника міліції України, відрядженого до миротворчої операції. У зв’язку з тим, що, як правило, термін служби у підрозділах цивільної поліції миротворчих операцій регламентними документами ООН суворо обмежений роком, що викликає чисельні ротації персоналу та унеможливлює кадрові апарати миротворчих операцій якісно вести облік попереднього досвіду участі в операціях на користь миру. Лише командир національного контингенту або персональна обізнаність управлінців керівної ланки миротворчої операції про якості новопризначеного кандидата дозволяє ефективно використати попередній досвід участі в миротворчих операціях при первинному призначенні на посади. Хоча офіційно призначення на керівні посади декларується і здійснюється, переважно, на конкурсній основі, нема системи завчасного сповіщення особового складу цивільної поліції та групи національного контингенту, відряджається до миротворчої операції, про наявність вакансій та умови конкурсу з їх заміщення. Значний вплив на розподіл та первинне призначення на посади у підрозділах цивільної поліції ООН має командир національного контингенту, хоч саме призначення винятково у компетенції відділів кадрів цивільної поліції миротворчої операції. У зв’язку із цим до функціональних обов’язків командира національного контингенту миротворчого персоналу МВС важливо включити положення, відповідно до якого він мав би приділяти цій роботі особливу увагу, повинен обов’язково попередньо узгоджувати з МВС України стратегію його дій з розподілу та призначення новоприбулої групи працівників міліції України до міжнародної миротворчої операції.
––––––––––
1.Див., наприклад: Актуальні проблеми підготовки кадрів і роботи з персоналом оперативних служб міліції: тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції Ч. I. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2003. – 276 с.
2.Ануфриев Н. И. Деятельность гражданской полиции на территории бывшей Югославиию / Н. Ануфриев, Л.Ф. Шестопалова, Г.А. Свислоцкий, А.А. Теличкин. – К.: Пресса Украины. 1999. – 192 с.
3.Курко М.Н. Підготовка персоналу для участі у міжнародних миротворчих операціях / М.Н. Курко // Вісник національного університету внутрішніх справ. – 2002. – № 20. – С. 25–29.
4.Заросило В.О. Адміністартивно-правовий механізм забезпечення участі працівників органів внутрішніх справ України в міжнародних миротворчих операціях: монографія / В.О. Заросило. – Черкаси: видавець Беденко В.П., 2009. – 414 с.
5.Теличкин А.А. Управление гражданской полицией ООН: монография / под общ. ред. А.М. Бандурки. – Х.: Нац. ун-т внутр. дел, 2003.
6.Policy and Procedures Manual. UNMIK HQ. – Pristina. – November, 2000.
7.Standard Administrative Procedures. /Revision/ Sarajevo: United Nations Mission in Bosnia and Herzegovina. International Police Task Force, 2001.
8.Induction Training Manual Vol. 1-6. Sarajevo. United Nations Mission in Bosnia and Herzegovina. International Police Task Force, 1998.
9.Акулов С.О. Сили та засоби в міжнародних миротворчих операціях: політологічний аналіз: автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. політ. наук / С.О. Акулов. – К.: Національний інститут стратегічних досліджень, 2004. – 20 с.
10.Sampson F. Blackstone’s Police Manual. General Police Duties 1999. London, Blackstone, 1999. – 217 р.
11.Job description: The Positions to be Appointed to in UNMIK. Interoffice Memorandum. UNMIK. – Pristina, 2001.
< Попередня Наступна >