Стаття 385. Принципи оподаткування при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності
Розділ VII (ст.377-400) - Глава 37 (ст.377-389) |
Стаття 385. Принципи оподаткування при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності
1. Оподаткування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності має здійснюватися за такими принципами: встановлення рівня оподаткування виходячи з необхідності досягнення та підтримання самоокупності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та забезпечення бездефіцитності платіжного балансу України; гарантування стабільності видів і розміру податків, встановлення податків і зборів (обов'язкових платежів), а також статусу іноземних валют на території України виключно законом; рівності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності при встановленні ставок податків; заохочення експорту продукції вітчизняного виробництва. 2. Податкові пільги надаються виключно відповідно до закону, як правило, суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, які стабільно експортують наукову, наукоємну продукцію, експорт яких перевищує імпорт за фінансовий рік і обсяг експорту яких становить не менше п'яти відсотків від обсягу реалізованих за фінансовий рік товарів. 3. Ставки податків встановлюються та скасовуються відповідно до законів про оподаткування.
1. Цей Кодекс передбачає спеціальні принципи оподаткування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. До них віднесено:
- принцип встановлення рівня оподаткування виходячи з необхідності досягнення та підтримання самоокупності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та забезпечення бездефіцитності платіжного балансу України. Зазначений принцип має забезпечити баланс між інтересами платників податків та держави.
- принцип гарантування стабільності видів і розміру податків, встановлення податків і зборів (обов'язкових платежів), а також статусу іноземних валют на території України виключно законом. Цей принцип закладає засади стабільності системи оподаткування, яка
- принцип рівності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності при встановленні ставок податків. Принцип рівності покликаний забезпечити однаковий підхід до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності при визначенні ставок податків і зборів (обов'язкових платежів). Ставки Єдиного митного тарифу України є єдиними для всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форми власності, організації господарської діяльності та територіального розташування. Виняток становлять випадки, передбачені законами України та її міжнародними договорами;
- принцип заохочення експорту продукції вітчизняного виробництва. Зазначений принцип покликаний стимулювати виробництво важливих для держави груп продукції. Заохочення може передбачати, зокрема, створення сприятливих умов для розвитку й функціонування відповідних суб'єктів господарювання, надання певних податкових пільг тощо.
2. Частина 2 коментованої статті визначає основні правила надання податкових пільг. По-перше, пільги можуть запроваджуватися лише законом. Підзаконні нормативно-правові акти не можуть регламентувати ці питання. Вважаємо, що, поряд із законом, пільги можуть встановлюватися також нормативно-правовими актами, які мають силу закону, зокрема декретами Кабінету Міністрів України.
По-друге, отримати податкові пільги можуть лише суб'єкти, які відповідають одночасно декільком критеріям:
- стабільно експортують наукову, наукоємну продукцію;
- експорт перевищує імпорт за фінансовий рік;
- обсяг експорту становить не менше п'яти відсотків від обсягу реалізованих за фінансовий рік товарів. В останньому випадку слід враховувати також обсяг наданих послуг чи виконаних робіт.
3. Ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.
Зміна податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
< Попередня Наступна >