Стаття 220. Прострочення боржника
Розділ V (ст.216-257) - Глава 24 (ст.216-223) |
Стаття 220. Прострочення боржника
1. Боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення. 2. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання втратило інтерес для кредитора, він має право відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків. 3. Боржник не вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання, поки воно не може бути виконано внаслідок прострочення кредитора.
1. Господарське правопорушення у вигляді прострочення виконання зобов'язання може мати місце як у зобов'язаннях з визначеним строком виконання, так і в зобов'язаннях без визначеного строку виконання.
У першому випадку боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов'язання або не приступив до його виконання у строк, встановлений договором чи законом.
У другому випадку прострочення має місце, якщо боржник не виконав зобов'язання протягом семиденного строку від дня отримання вимоги кредитора щодо виконання (див. ст. 530 ЦК).
Прострочення виконання надає право кредитору:
а) застосувати до боржника оперативно-господарські санкції, передбачені статтею 236 ГК, як-то: відмовитись в односторонньому порядку від виконання своїх зобов'язань; відмовити в оплаті простроченого зобов'язання; відмовитись від прийняття простроченого зобов'язання тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлених згаданою статтею, не є вичерпним;
б) вимагати відшкодування збитків, завданих простроченням, розмір яких повинен доводитись кредитором;
в) вимагати сплати штрафних санкцій, якщо вони пере
2. При застосуванні такої санкції, як відмова від прийняття виконання, інтерес для кредитора у виконанні має бути дійсно втраченим. У протилежному випадку кредитор повинен прийняти виконання, застосувавши за порушення зобов'язання інші санкції. При розгляді пов'язаних з цим спорів суд повинен з'ясовувати дійсні обставини, не беручи до уваги як достатню підставу лише твердження кредитора про втрату інтересу. Так, якщо внаслідок прострочення виконання підрядником замовник відмовляється від прийняття робіт, а сам у той же час укладає з іншим підрядником договір на виконання аналогічних робіт, відмова від прийняття простроченого виконання, на наш погляд, неприпустима.
Спеціальними законами можуть бути встановлені винятки із загального правила. Так, відповідно до статті 117 Статуту залізниць України [268] відправник або одержувач має право вважати вантаж втраченим і вимагати відшкодування за втрату, якщо останній не було видано одержувачу на його вимогу протягом 30 діб з моменту спливу терміну доставки, а в разі перевезення вантажу в прямому змішаному сполученні - після закінчення двох місяців з дня приймання його до перевезення.
Якщо вантаж прибув після зазначених термінів, одержувач зобов'язаний прийняти його і повернути суму, отриману від залізниці за втрату вантажу. В разі коли останній прибув у частково пошкодженому стані, вказана сума зменшується з урахуванням збитків, визначених у порядку, встановленому статтею 114 Статуту залізниць України.
3. Виходячи із загальних умов виконання зобов'язань та необхідності своєчасного виконання зустрічного зобов'язання як умови для надання можливості контрагенту належно виконати свій обов'язок частиною 3 коментованої статті встановлено: прострочення боржника не настає, якщо воно обумовлено простроченням кредитора.
< Попередня Наступна >