§ 7 Міжнародні кримінальні судові органи

Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського

§ 7 Міжнародні кримінальні судові органи

Ідея створення міжнародних кримінальних судових органів неодноразово виникала в міжнародно-правовій док­трині. Однак ці плани не були реалізовані. Першими міжна­родними кримінальними судовими органами стали Нюрнберзький військовий трибунал1 і Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу2 (далі — Токійський військо­вий трибунал), створені ad hock після закінчення Другої світової війни для притягнення до відповідальності головних німецьких і японських військових злочинців. Незважаючи на недовгий час існування трибуналів (на Нюрнберзькому вирок був винесений 01 жовтня 1946 р., а на Токійському — 04 листопада 1948 р.), вони вплинули на формування прин­ципів міжнародної кримінальної відповідальності за здійснення військових злочинів і злочинів проти людства3, а також на становлення та розвиток ідеї міжнародної кримі­нальної юстиції. Досвід створення міжнародних криміналь­них судів був відновлений на початку 90-х років, коли Ра­дою Безпеки ООН були засновані Міжнародний трибунал з Руанди4 та Міжнародний трибунал з колишньої Югославії5. З огляду на те, що вони обидва створені ad hock, держави дійшли згоди щодо запровадження постійного Міжнародно­го кримінального суду, Статут якого набув чинності у 2002 р.6.

 

1 Створений відповідно до Декларації про відповідальність гітлерівців за скоєні злочини 30 жовтня 1943 р., прийнятою на Мос­ковській конференції 1943 р. і Угоди між урядами СРСР, США, Вели­кої Британії та Франції про судове переслідування й покарання голов­них воєнних злодіїв європейських країн «осі» 08 серпня 1945 р.

2 Створений відповідно до Угоди між урядами СРСР, США, Великої Британії, Франції, Китаю, Австралії, Канади, Нідерландів і Нової Зе­ландії 19 січня 1946 р., до якого пізніше приєдналися Індія й Філіппіни.

3 Такі принципи були сформульовані у вироку Нюрнберзького воєн­ного трибуналу та підтверджені в резолюціях Генеральної Асамблеї ООН від 11 грудня 1946 р. і 27 листопада 1947 р. в якості загальновизнаних принципів міжнародного права.

4 Повне найменування Міжнародного трибуналу з Руанди — Міжна­ родний трибунал для судового переслідування осіб, відповідальних за геноцид та інші серйозні порушення міжнародного гуманітарного пра­ва, скоєні на території Руанди, і громадян Руанди, відповідальних за геноцид та інші подібні порушення, скоєні на території сусідніх дер­жав у період з 1 січня 1994 р. по 31 грудня 1994 р.

5 Повне найменування Міжнародного трибуналу з колишньої Юго­славії — Міжнародний трибунал для судового переслідування осіб, відповідальних за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, скоєні на території колишньої Югославії з 1991 р.

6 Див.: Міжнародне право в документах / За заг. ред. М. В. Буроменського. — С. 292, 293.

 

Додати коментар