Головне меню
Головна Підручники Державне управління Об'єкт і предмет науки державного управління

Об'єкт і предмет науки державного управління

Державне управління - Державне управління

2.4.1. Об'єкт і предмет науки державного управління

Будь-яка нова наука народжується з потреби більш поглибленого пі­знання тих чи інших явищ природи і суспільства, коли для цього виника­ють об'єктивні можливості. Як зазначає М. Піскотін, спроби створити нову науку досягають успіху лише у тому випадку, коли вона знаходить свій особливий предмет, відмінний від предмета існуючих наук, у рамках яких він не міг достатньо повно досліджуватися [167, с. 39]. Цей предмет пови­нен мати свою специфіку, яка б характеризувала найбільш суттєві його властивості. Знайшовши власний притаманний об'єкт і предмет, нова нау­ка відокремлюється від вже існуючих. Отже, розробка предмета нової га­лузі науки є суттєвою проблемою її становлення.

Виходячи з цих засад, спробуємо з'ясувати, чи має нова галузь науки «Державне управління» свій власний об'єкт і предмет, якісно відмінний від інших наук? Ураховуючи те, що проблемами, які охоплюються теорією державного управління, цілком закономірно займалися і займаються інші науки, можна зробити попередній висновок, що не має. Виникає питання, яку ж нову проблематику покликана досліджувати наука державного управління? Юридичні, політичні, філософські, економічні, історичні, соці­ологічні, психологічні та інші суспільні науки обмежуються вивченням лише частини управлінських проблем, виходячи з дослідження притаман­ного їм об'єкта знань. Ось чому виникла нагальна потреба в існуванні та­кої специфічної науки, яка б повністю зосереджувалася на зазначених проблемах і досліджувала їх комплексно.

Спробуємо з'ясувати, що є об'єктом і предметом теорії державного управління. Спершу

зазначимо, що об'єкт існує незалежно від нашого знання, а предмет не є тотожним об'єкту, він, будучи продуктом пізнава­льної діяльності, формується самим знанням. Визначення об'єкта теорії державного управління пов'язане з відповіддю на питання; «що вона досліджує?», а визначення її предмета - «які істотні зв'язки вона пізнає?» [172, с. 59]. Переважна більшість учених прийшла до висновку,. що об'єктом теорії державного управління є виконавчо-розпорядча діяльність органів державного управління [236]. Незважаючи на інші існуючі в літе­ратурі думки з даної проблематики, вважаємо, що саме такий підхід най­більш точно дає відповідь на питання щодо визначення об'єкта науки державного управління.

Отже, можна зробити висновок: об'єктом дослідження науки дер­жавного управління є діяльність органів виконавчої влади,

Виходячи з об'єкта, перейдемо до визначення предмета науки держав­ного управління. Досліджуючи проблеми управління в цілому, теорія державного управління не підміняє і не дублює інші науки, які займаються суміжною проблематикою. Як зазначається в літературі, її самостійний предмет умовно можна скласти з трьох частин [167, с 44-45]. Першу ста­новлять проблеми взаємодії різноманітних сторін управління, які вивча­ються іншими науками, виходячи з їхнього предмета дослідження. Дослі­джуючи ці взаємодії, виявляючи їх закономірності, наука державного управління досягає більш точного і глибокого пізнання адміністративної реальності [288]. Другу частину становлять питання, які або зовсім не ви­вчаються існуючими науками, або досліджуються в обмежених рамках, оскільки більш глибоке їх дослідження не може бути досягнуте методами, притаманними даним галузям науки. Третя частина - це проблеми, які не вивчаються жодною іншою галуззю науки, а тому мають суттєве значення для вдосконалення державного управління. Це: питання наукової органі­зації праці в сфері виконавчої влади, запровадження в роботі управлінсь­кого апарату сучасних інформаційних технологій та технічних засобів, пи­тання оптимізації аТіарату державного управління та управлінських функ­цій тощо.

Можна визначити, що основними напрямами досліджень науки дер­жавного управління є такі:

а) організація державного управління на різних рівнях - центрально­му, регіональному та місцевому (розробка загальної теорії апарату дер­жавного управління, проблем централізації і децентралізації, управлінсь­ких функцій, координації державного управління як цілісної системи);

б) проблема добору і підготовки управлінських кадрів – дослідження питань оптимальної структури штатного складу державних службовців, управління персоналом у державних органах, професійно-кваліфікаційні вимоги до державних службовців, а також проблем лідерства і боротьби з бюрократизмом;

в) техніка державного управління, зокрема розробка теорії прийняття державно-управлінських рішень, політичного прогнозування, методів дер­жавного управління, технології зв'язків з громадськістю [40].

Відповідно, в центрі її уваги перебувають такі наукові поняття і категорії: функції, принципи, організаційна структура, методи і фор­ми діяльності апарату державного управління, державна служба, а предметом науки державного управління є організація, форми і за­кономірності функціонування системи органів виконавчої влади.

На наш погляд, саме таке визначення дає найбільш повне уявлення про предмет державного управління як загальної міждисциплінарної са­мостійної наукової дисципліни.

Отже, наукова галузь «Державне управління» має своє чітко окресле­не об'єктно-предметне поле досліджень, а саме - один з основних видів діяльності держави - здійснення виконавчої влади. Воно синтезує соціа­льно-політичний, історичний, юридичний, соціологічний, економічний, пси­хологічний підходи, не обмежуючись і не зливаючись при цьому з жодним із них.

Державне управління - наука, що існує у поєднанні теоретичного (фун­даментальні дослідження) і практичного (прикладні дослідження) аспек­тів. Теорія державного управління вивчає різні види управлінської діяль­ності - від оптимізації праці державних службовців до розробки концепту­альних напрямів модернізації апарату державного управління. Поєднання в науково-дослідницькій технології адміністративно-управлінського досві­ду з теорією і практикою державотворення сприяє ефективності виконав­чої влади. Адже її головною ціллю є одержання й теоретична системати­зація нових знань (фундаментальних і прикладних) про діяльність органів виконавчої влади, державних службовців, знаходження шляхів підвищен­ня ефективності державного управління, оптимізації управлінських функ­цій, вдосконалення методів державного управління. Разом з тим приклад­ні дослідження спрямовані на практичне застосування отриманих фунда­ментальних результатів для вирішення конкретних завдань у сфері державного управління.

Науку державного управління визначають як суспільну науку про раціональну організацію апарату управління і найбільш ефективні засоби, форми і методи його роботи, які дозволяють досягати макси­мальних результатів за найменших затрат сил і ресурсів [167, с 49].

Державне управління як наука і як навчальна дисципліна має свої особливості. Як галузь науки воно охоплює теоретичні дослідження про­блем організації, становлення й розвитку державного управління, зокрема побудови й оптимального функціонування системи органів виконавчої влади. Як навчальна дисципліна - дає своїм слухачам знання принципів, функцій, методів і прийомів управління, організації державного апарату і державної служби, форм управлінської діяльності, державно-управлінсь­ких відносин.

Отже, державне управління як наука має загальний характер, свій об'єкт і предмет, систему понять і категорій, сформульовані проблеми і гіпотези, специфічні та універсальні закони розвитку. Слід зазначити, що при визначенні управлінської науки ми не повинні відмежовуватися від сучасних досягнень світової управлінської думки. Хоча, з іншого боку, щодо ряду ключових проблем теорії управління, вітчизняна управлінська наука повинна здійснювати наукові розробки, які б за досконалістю вигід­но відрізнялися від досліджень інших адміністративних шкіл та сприяли формуванню національної теорії державного управління. Необхідно твор­чо підходити до світового досвіду, адже недоцільно сліпо переносити на сучасний український ґрунт застарілі та чужі знання, управлінську культу­ру, не враховуючи особливостей конкретно-історичного стану суспільства та національного менталітету. Прагнення до опанування минулого управ­лінського досвіду не повинно привести до ігнорування сутності сучасного державного управління, адже лише творчий аналіз і усвідомлення мину­лого сучасного є необхідною умовою формування якісно нового останньо­го. Варто погодитись у цьому розумінні із В. Селівановим: «Не можна створити сучасну парадигму демократичного управління в Україні без урахування як новітніх, зокрема економічних, політичних, правових і, без­умовно, управлінських знань, які врахували б світові, загальнолюдські цінності, так і знань, які відбивали б національну специфіку України, мен­талітет українського народу. Без цього неможливий і подальший процес підготовки висококваліфікованих фахівців-управлінців саме для суверен­ної і демократичної України» [217, с 88].

2.4.2. Науковий метод державного управління

Не менш важливим і взаємопов'язаним з питанням визначення об'єкта і предмета теорії державного управління є питання методу управлінської науки. Адже запорукою успішного розвитку науки управління є віднайден­ня методу дослідження, адекватного її предмету та постійне його вдоско­налення [167, с 49]. Перш ніж визначити, що таке метод науки державно­го управління, необхідно з'ясувати, що таке метод науки взагалі.

Науковий метод - це спосіб, підхід, інструмент, прийом, яким корис­тується певна наука для дослідження закономірностей, що становлять її предмет. Це комплекс різноманітних засобів, який дає можливість знайти оптимальний шлях до наукової істини [184, с 10]. Під методом теоретич­ного дослідження розуміється сукупність прийомів досягнення мети, по­ставленої наукою, чи вирішення конкретного дослідницького завдання, а під методологією - вчення про систему методів, що використовується у певній науці. Як зазначає Ц. Ямпольська, метод дає можливість: а) об'єд­нати дані різних наук, що мають відношення до питань управління; б) від­найти закони їх зв'язку, що містяться в самому управлінні; в) обґрунтувати ці закони та використати в управлінській практиці ті висновки інших наук, що допоможуть знайти оптимальні варіанти структури, форм і засобів управління. Метод дає можливість перевірити практикою цінність нової науки [167, с 51].

Як самостійна галузь наукового знання, державне управління вироб­ляє власну систему основних понять, принципів, ідей і методів їх реалі­зації, що збагачують практичний досвід і відображають загальні законо­мірності предмета державного управління. Система наукових теорій, доповнених методами досліджень, тобто їх методологією, утворює науку управління.

Види наукових методів

В управлінській науці вирізняють три групи найважливіших методів (іноді їх називають підходами) дослідження, специфіка яких зумовлена особливою природою державного управління як діяльності органів вико­навчої влади і пов'язаних з цим різноманітних факторів політичного, еко­номічного, соціально-культурного характеру:

1) загальні методи дослідження явищ і процесів управління;

2) логічні методи пізнання;

3) емпіричні методи дослідження. До загальних методів належать:

- традиційний метод шляхом концентрації зусиль на меті апарату державного управління - сприяти ефективності (досягнення бажаних ор­ганізаційних цілей), продуктивності (досягнення цілей без зайвих затрат) та на завданнях - раціоналізації та розробки ефективного зв'язку між за­собами й цілями, дає можливість виокремити функції виконавчої влади і на основі цього визначити і класифікувати функції державного управління;

- інституційний підхід - через зосередження на структурно-функціо­нальних засадах побудови системи органів виконавчої влади та формаль­но-правовій характеристиці політичної системи - дає можливість досліди­ти взаємозалежність і взаємозв'язок між змінами інституційних структур апарату державного управління і змістом державної політики;

- соціологічний підхід дає можливість досліджувати апарат державно­го управління з точки зору його ефективності (досягнення бажаних органі­заційних цілей) й продуктивності (досягнення цілей без зайвих затрат);

- комплексний підхід, виходячи із складності і неоднозначності у ме­тодологічному плані феномену виконавчої влади, дає можливість вийти за межі суто адміністративно-управлінської сфери і застосувати методи інших суспільно-гуманітарних наук та наукових знань - політології, юридинної науки, менеджменту, історії, соціології, філософії, психології тощо. Це сприяє більш повному дослідженню предмета науки та суттєвому під­кріпленню методів управлінської науки арсеналом і результатами дослі­джень згаданих наук;

- історичний підхід базується на дослідженні системи виконавчої влади, виходячи з історичної парадигми та факторів, що впливають на її розвиток (політичних, економічних, соціальних, культурних тощо) та допо­магає відстежувати вплив зовнішнього середовища в часовому просторі на управлінську систему, передбачати та аналізувати її еволюцію, адекватну викликам часу. Ґрунтуючись на тому, що система інститутів державної влади у кожен історичний період визначається конкретними суспільно-політичними факторами, притаманними цим періодам, даний метод дає можливість установити переваги і недоліки існуючої сьогодні в Україні структурно-функціональної моделі виконавчої влади, стан її співвідно­шення та взаємодії з іншими гілками державної влади та окреслити підхо­ди щодо її вдосконалення та оптимізації;

- культурологічний підхід дає можливість установити залежність управлінської поведінки суб'єктів державного управління від рівня культу­ри суспільства;

- біхевіористський підхід, що сформований під впливом психологічних чинників, розглядає організацію передусім як соціальну систему, в якій фор­муються і розвиваються відносини, конфлікти й зв'язки, котрі їх керівник не завжди спроможний зрозуміти й проконтролювати. На відміну від інших під­ходів, біхевіористський метод фокусує увагу на людському факторі, взаємо­зв'язках та співпраці службовців, наголошуючи на розвитку інтуїції, спону­каючи управлінців та науковців досліджувати нераціональні й раціональні, неформальні й формальні аспекти організаційної поведінки.

Другу групу становлять логічні методи пізнання:

- системний підхід дає можливість розглядати державно-управлінські явища в сукупності соціальних зв'язків, виявлення цілого та його частин, вивчити окремі складові апарату державного управління в загальній сис­темі організації державної влади. Цей метод зосереджується на організа­ційно-структурних формах, у яких здійснюється управлінська діяльність, та розглядає організацію як цілісне явище, всі складові якої взаємопов'язані цілями, функціями, принципами, методами, структурами, процесами, кад­рами і ресурсним забезпеченням. Цей підхід, що передбачає структуру-вання, ранжування проблем, дав можливість розгляду досліджуваного явища як системи, тобто багатьох взаємозалежних і взаємопов'язаних елементів, що становлять певну цілісність, і на цій основі здійснити пошук та визначити можливості і напрями розвитку управлінської науки;

- функціональний підхід, фіксуючи увагу на специфіці змісту управлін­ської діяльності, є підставою виявлення об'єктивно необхідних на даному етапі державотворення функцій державного управління, пошуку оптима­льних варіантів їх розподілу в апараті державного управління;

- метод структурного аналізу, виходячи з того, що виконавча влада реалізується через відповідну структуру - систему органів, сприяє розроб­ці науково обґрунтованої методології визначення функцій апарату держав­ного управління та дозволяє різноманітність цих функцій звести до таких науково обґрунтованих організаційних форм виконавчої влади, які не тіль­ки відповідають різноманітності системи об'єктів управління, а й спромож­ні забезпечити оптимальність її розвитку;

- структурно-функціональний метод через адекватний опис сутності єдності структурного та функціонального аспектів організації апарату державного управління дає можливість обґрунтувати особливості окремих форм виявлення цієї сутності на різних рівнях системи виконавчої влади, в її конкретних підсистемах, ланках і на цій основі запропонувати практич­ні заходи щодо оптимізації відповідності між структурою і функціями кож­ного окремого суб'єкта державного управління (органу виконавчої влади);

- метод аналізу і синтезу через дослідження елементів логічної струк­тури науки державного управління сприяє узагальненню основних понять, принципів, категорій науки; через розгляд управлінської діяльності з різ­них позицій дає можливість побудувати об'ємну модель системи органів виконавчої влади;

- метод порівняльного аналізу через вивчення та використання прак­тики державного управління в інших країнах (у першу чергу, розвинутих, демократичних) - дає можливість виявляти тенденції і напрями розвитку виконавчої влади, її взаємов'язки з іншими гілками влади та визначити її місце в державному механізмі. Саме таким шляхом можна вести пошук оптимальної системи виконавчої влади та випробовувати зарубіжні механі­зми, що успішно застосовувалися, для вирішення тих чи інших управлін­ських проблем у вітчизняному державотворенні;

- ситуаційний метод через інтерпретування існуючих напрацювань у сфері політико-управлінської теорії на сучасний стан державного управ­ління і передбачення можливих змін сприяє розробці науково обґрунтова­ної методології його оптимізації.

До логічних методів також віднесені інші теоретичні прийоми - індук­ція і дедукція, моделювання, експеримент, абстрагування, узагальнення і обмеження, сходження від абстрактного до конкретного та інші.

До третьої групи належать методи емпіричних досліджень. Мається на увазі сукупність конкретних прийомів, за допомогою яких нагромаджу­ється і систематизується емпіричний матеріал і дані інших близьких наук:

- аналіз наукових праць з проблематики державного управління українських, зарубіжних і радянських учених дає можливість розглянути соціальну природу та сутність державного управління і на цих засадах розвинути теоретичні основи державного управління;

- аналіз документальної бази (законів, нормативно-правових актів, управлінських документів, статистичних даних тощо) дає можливість ви­значити недоліки законодавчого та нормотворчого характеру, які негативно впливають на ефективність державного управління, та визначити загальні підходи вдосконалення якості правового забезпечення політико-управлінської діяльності;

- аналіз та узагальнення практичної діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в контексті переходу до нової парадигми призначення публічної влади дає змогу встановити найбільш об'єктивні методологічні підходи щодо розмежування і збалансування функ­цій і повноважень органів цих систем з метою підвищення їх ефективності.

Кожен із названих методів (їх груп) застосовують не ізольовано, а в комплексі, що дає змогу отримати більш повні та всебічні результати нау­кових досліджень. Використовуючи систему основних понять і методи те­оретичних досліджень, управлінська наука виробляє власну методологію і теорію для більш повного та об'єктивного практичного вирішення своїх основних завдань.

< Попередня   Наступна >