§7. Державно–правове положення Радянської України у складі СРСР (1919 – 1991 рр.) // Тема 1. Становлення радянської влади в Україні
Правознавство - Правознавство: Навчальний посібник |
§7. Державно–правове положення Радянської України у складі СРСР (1919 – 1991 рр.)
Тема 1. Становлення радянської влади в Україні
Українська радянська держава була утворена в грудні 1917 р. на І Всеукраїнському з’їзді Рад. Одночасно був обраний вищий розпорядчий і законодавчий орган влади на період між з’їздами Рад – Центральний виконавчий комітет (ЦВК) на чолі з Ю. Медведєвим. 17 грудня 1917 р. ЦВК сформував уряд – Народний Секретаріат, який очолив М. Скрипник. Місцевими органами радянської влади проголошувалися губернські, повітові, волосні, сільські та міські ради робітничих, селянських і солдатських депутатів та надзвичайні органи влади – ревкоми, реввійськревкоми, надзвичайні комісії.
Перша радянська влада протрималася до березня 1918 р., коли більшовицьку армію витіснили з України німецько-австрійські війська, які відновили УНР. 28 листопада 1918 р. в Курську більшовики створили Тимчасовий робітничо-селянський уряд України на чолі з Ю. П’ятаковим. За допомогою російських радянських військ цей уряд 6 січня 1919 р. захопив Харків і проголосив Україну Українською Соціалістичною Радянською Республікою (УСРР). 29 січня 1919 р. ЦВК, який очолював В. Затонський, призначив новий уряд – Раду Народних Комісарів (Раднарком) на чолі з Х. Раковським. Означену державну структуру закріпила Конституція УСРР, прийнята на III Всеукраїнському з’їзді Рад 14 березня 1919 р. Основний закон УСРР визначив структуру і компетенцію вищих органів державної влади. Вищим органом проголошувався Всеукраїнський з’їзд Рад, а в період між з’їздами діяв Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет (ВУЦВК). Конституція визначала структуру і компетенцію місцевих органів влади.
В умовах денікінської окупації України, витіснені звідти більшовики створили в Москві 11 грудня 1919 р. Всеукраїнський революційний комітет на ч
30 грудня 1922 р. І Всесоюзний з’їзд Рад, який відбувся у Москві, ухвалив утворення нової держави – Союзу Радянських Соціалістичних Республік (в складі: Росії, України, Закавказької Федерації та Білорусії). Були сформовані вищі органи влади нової держави – Всесоюзний ЦВК та Раднарком СРСР. 31 січня 1924 р. ІІ Всесоюзним з’їздом Рад була ухвалена союзна Конституція, яка юридично закріпила державні основи Союзу РСР. У травні 1925 р. було затверджено зміни у Конституції УРСР згідно з Основним законом СРСР.
Судові та правоохоронні органи. З перших днів існування радянської влади ліквідувалися судові та правоохоронні органи Російської імперії, тимчасового уряду і Центральної Ради. 4 січня 1918 р. постановою Народного Секретаріату „Про введення народного суду” було впроваджено дільничні, повітові і міські народні суди, а також революційні трибунали. Цим і обмежилися реформи часів першої радянської влади в Україні. 12 грудня 1918 р. в Курську створюється Всеукраїнська надзвичайна комісія. 5 лютого 1919 р. було створено українську радянську міліцію, а Раднарком УСРР утворив Головне управління міліції та кримінального розшуку при Народному комісаріаті внутрішніх справ. На місцях організовувалися губернські, повітові та волосні управління міліції при радах. 19 лютого 1919 р. Раднарком УСРР декретом скасував суди всіх попередніх режимів, відновив народні суди і створив Верховний касаційний суд та Верховний революційний трибунал як вищу наглядову, апеляційну та касаційну інстанцію.
< Попередня Наступна >