§ 3. Кримінальне право Росії
Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина |
§ 3. Кримінальне право Росії
У Російській Федерації Кримінальний кодекс прийнято 24 травня 1996 р. Набравши чинності з 1 січня 1997 р., він скасував КК 1960 р. Новий КК Росії виданий відповідно до російської Конституції і покликаний забезпечити більш ефективну боротьбу зі злочинністю, особливо з організованою та у сфері ринкових відносин. Кодекс висуває на перший план охорону прав і свобод людини і громадянина, формулює низку основних принципів кримінального права: законності, рівності перед законом, принципи винної відповідальності, справедливості та гуманізму. Підставою кримінальної відповідальності Кодекс вважає вчинення діяння, що містить всі ознаки складу злочину, передбачені в Кодексі. Продовжуючи традиції КК 1960 р., Кодекс дає визначення злочину як винного, суспільно небезпечного діяння, забороненого законом під загрозою покарання, тим самим зберігаючи матеріально-формальне поняття злочину (ст. 14). КК класифікує всі злочини на чотири категорії: невеликої тяжкості, середньої тяжкості, тяжкі й особливо тяжкі. Ця класифікація впливає на вирішення питань, пов’язаних із призначенням покарання, звільненням від кримінальної відповідальності та покарання, при визначенні небезпечного й особо небезпечного рецидиву та в інших випадках. Кодекс визнає відповідальність лише фізичних осіб, вводить поняття обмеженої осудності (ст. 22). Розрізняючи умисну і необережну вину, КК Росії встановлює, що відповідальність за необережні злочини настає лише у випадках, передбачених в Особливій частині. Саму необережність КК поділяє на легковажність і недбалість, формулюється поняття подвійної форми вини. Вина виключається не тільки за наявності казусу (випадку), а й коли особа хоча і передбачала можливість настання суспільно-небезпечних наслідків діяння, але не могла їх запобігти в силу невідповідності своїх психофізіологічних якостей вимогам екстремальних умов або нервово-психічних навантажень (у
Караність готування обмежується лише готуванням до тяжких або особливо тяжких злочинів. Докладно регулюється добровільна відмова від вчинення злочину, у тому числі й щодо співучасників. Новим порівняно з КК 1960 р. є докладне визначення форм співучасті (ст. 35), причому виділяється вчинення злочину групою осіб, вчинення злочину тією самою групою за попередньою змовою, організованою групою і злочинною організацією. Серед обставин, що виключають злочинність діяння, КК, крім необхідної оборони і крайньої необхідності, як це було в КК 1960 р., передбачає також затримання злочинця, фізичний або психічний примус, обґрунтований ризик та виконання наказу або розпорядження.
Як основні покарання Кодекс називає обов’язкові роботи (виконуються у вільний від роботи або навчання час на строк від шістдесяти до двохсот сорока годин, але не більше чотирьох годин у день), виправні роботи, обмеження за військовою службою, обмеження волі, арешт, утримання в дисциплінарній військовій частині, позбавлення волі на певний строк, довічне позбавлення волі та смертна кара. Додатковими покараннями вважаються позбавлення спеціального військового або почесного звання і конфіскація майна.
Штраф, а також позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю можуть призначатися і як основне, і як додаткове покарання.
Позбавлення волі призначається в межах від двох місяців до двадцяти років або довічно. За сукупністю злочинів остаточне покарання може бути до двадцяти п’яти років, а при сукупності вироків – до тридцяти років позбавлення волі. Смертна кара призначається лише за особливо тяжкі злочини, що посягають на життя. Вона не застосовується до жінок, осіб, які до вчинення злочину не досягли вісімнадцяти років, і до чоловіків, які досягли на час винесення вироку шестидесяти п’яти років.
При призначенні покарання КК вводить, у ряді випадків, формалізовані межі. Зокрема, за наявності певних обставин, що пом’якшують відповідальність, та за відсутності обставин, що обтяжують покарання, строк або розмір покарання не може перевищувати 3/4 максимального строку або розміру найбільш суворого покарання, встановленого в санкції статті Особливої частини. При засудженні за готування до злочину строк покарання не може перевищувати 1/2, а при замаху – 3/4 найбільш суворого виду покарання, передбаченого за закінчений злочин. Обмеження на мінімальний строк призначеного покарання введені КК і при засудженні за рецидив злочинів (ст. 68).
Новий Кодекс зберігає умовне засудження, достатньо широко регулює звільнення від кримінальної відповідальності і покарання. Передбачається, зокрема, звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які вчинили злочини невеликої тяжкості внаслідок діяльного каяття або у зв’язку з примиренням з потерпілим. У Особливій частині КК також передбачено випадки звільнення від кримінальної відповідальності за окремі злочини (наприклад, при добровільній видачі органам влади зброї, бойових припасів, яка незаконно зберігалася винним, добровільного повідомлення про дачу хабара та ін.).
Кодекс містить норми про умовно-дострокове звільнення, заміну невідбутої частини покарання більш м’яким, давність, звільнення від покарання внаслідок хвороби, про погашення та зняття судимості.
Таким чином, КК достатньо детально регулює питання Загальної частини, створюючи тим самим можливість для правильного застосування закону й індивідуалізації кримінальної відповідальності та покарання1.
1 Докладніше про КК Росії див. у книзі: Наумов А. В. Российское уголовное право: Общая часть. – М., 1999.
< Попередня Наступна >