Стаття 276. Реєстрація шлюбу громадянина України з іноземцем та шлюбу між іноземцями в Україні
Сімейний кодек - Розділ VI (ст.275-292) |
Стаття 276. Реєстрація шлюбу громадянина України з іноземцем та шлюбу між іноземцями в Україні
1. Шлюб між громадянином України та іноземцем, а також шлюб між іноземцями реєструються в Україні відповідно до цього Кодексу. 2. Шлюб між іноземцями, зареєстрований в Україні у посольстві або консульстві іноземної держави в Україні, є дійсним в Україні на умовах взаємності, якщо жінка і (або) чоловік у момент реєстрації шлюбу були громадянами держави, яка призначила посла або консула.Оскільки іноземці мають в Україні такі ж права і обов'язки у сімейних відносинах, як і громадяни нашої держави, вони мають право реєструвати шлюб в органах РАЦСу.
Реєстрація шлюбу громадянина України з іноземцем та шлюбу між іноземцями регулюється сімейним законодавством України. Отже, як умови вступу у шлюб, так і порядок його реєстрації визначаються статтями 23—36 СК. Так, іноземець, який не досяг шлюбного віку, встановленого ст. 22 СК, не може зареєструвати шлюб в органі РАЦСу навіть тоді, якщо за законом країни його громадянства вступ у шлюб допускався б й у більш ранньому віці. Іноземець не вправі вимагати реєстрації шлюбу за наявності передбачених статтями 24—26 СК перешкод, наприклад, за наявності іншого нерозірваного шлюбу, незважаючи на те, що закон країни, громадянином якої він є, допускає, наприклад, полігамні шлюби.
Таким чином, законодавство України не містить жодних обмежень і винятків щодо реєстрації шлюбу громадян України з іноземцями та іноземців між собою.
Це також означає, що жодних додаткових умов укладання шлюбу між іноземцями та між іноземцями і громадянами України законодавством нашої держави не встановлено.
Не беруться до уваги й перешкоди до укладання шлюбу, передбачені законом країни, громадянином якої є іноземець, який звернувся до орга
Такі шлюби визнавалися б дійсними в Україні й тоді, коли вони порушували б національний закон подружжя. Водночас це не означає, що ці шлюби діставали б визнання в інших країнах. Тому в тих випадках, коли обоє з осіб, які бажають вступити у шлюб, або одна з них є відповідно іноземцями, іноземцем і за законом країни їх громадянства шлюб між ними не може бути укладено, орган РАЦСу має роз'яснювати їм, що їх шлюб може бути визнано недійсним у країні їх громадянства, що призведе до порушення прав одного з подружжя і народжених у цьому шлюбі дітей.
Частина 2 коментованої статті передбачає право іноземців реєструвати за їх бажанням шлюб не в органах РАЦСу, а у посольстві або консульстві конкретної держави. Відповідно до цієї частини такий шлюб визнається дійсним в Україні "на умовах взаємності". Це означає, що якщо за законами держави, яка призначила посла або консула, визнаються дійсними шлюби, укладені в консульській установі або дипломатичному представництві України, то у нашій державі мають визнаватися дійсними шлюби, зареєстровані у посольстві чи консульстві цієї держави.
Такі шлюби між іноземцями реєструються згідно з законами держави, яка призначила посла або консула. Отже, зазначені шлюби можуть бути укладені як у світській, так і у церковній формі, з додержанням умов, прийнятих у державі, яка призначила посла або консула.
У ч. 2 статті, що коментується, передбачена можливість реєстрації шлюбу в посольстві чи консульстві іноземної держави, якщо жінка і (або) чоловік у момент реєстрації шлюбу були громадянами держави, яка призначила посла або консула.
< Попередня Наступна >